1-5-2021

11-2-1400

تقويم جديد: روزه سخت

تقويم قديم: روزه سخت

 

با کلیک کردن بر روی هر یک از آیکون های صفحه می توانید درباره آن قدیس، جشن یا مناسبت مطالعه نمایید

بزرگداشت

شمايل مادر خدا با نام آورندگان مر (١٦٤٧م)


ارمياى نبى (٦٥٠ ق. م.)  
 
شهيد باكره نينا (١٩٣٨ م)
 
قديس تامارا ملكه گرجستان (١٢١٣م)

روز گراميداشت

تقویم جدید:  1مى

تقويم قدیم:   14مى

شنبه مقدس و بزرگ

 

قرائت كتاب مقدس

قرائت صبح ؛

اول قرنتيان ٥: ٦- ٨

غلاطيان ٣: ١٣- ١٤

انجيل متى ٢٧: ٦٢- ٦٦

ليتورگى الهى ؛

قرائت رساله رسولى : روميان ٦: ٣- ١١

قرائت انجيل مقدس   : انجيل متى ٢٨: ١- ٢٠

دعاى روزانه

خدا را در اعلى عليين جلال و بر روى زمين صلح و سلامتى، و در ميان مردم رضامندى باد! ای خداوند، لب و دهان مرا بگشا تا ستایش تو را اعلام نمايد. 

 

مزمور١٤٣؛ 

ای خداوند دعای مرا بشنو و به تضرع من گوش بده! در امانت و عدالت خویش مرا اجابت فرما! و بر بنده خود به محاکمه برمیا. زیرا زنده ای نیست که به حضور تو عادل شمرده شود. زیرا که دشمن بر جان من جفا کرده، حیات مرا به زمین کوبیده است و مرا در ظلمت ساکن گردانیده، مثل آنانی که مدتی مرده باشند. پس روح من در من مدهوش شده، و دلم در اندرونم متحیر گردیده است. ایام قدیم را به یاد می آورم. در همه اعمال تو تفکر نموده، در کارهای دست تو تامل میکنم. دستهای خود را بسوی تو دراز میکنم. جان من مثل زمین خشک، تشنه تو است.ای خداوند، بزودی مرا اجابت فرما زیرا روح من کاهیده شده است. روی خود را از من مپوشان، مبادا مثل فرو روندگان به هاویه بشوم. بامدادان رحمت خود را به من بشنوان زیرا که بر تو توکل دارم. طریقی را که بر آن بروم، مرا بیاموز زیرا نزد تو جان خود را بر می افرازم. ای خداوند مرا از دشمنانم برهان زیرا که نزد تو پناه برده ام. مرا تعلیم ده تا اراده تو را بجا آورم زیرا خدای من تو هستی. روح مهربان تو مرا در زمین هموار هدایت بنماید. به خاطر نام خود ای خداوند مرا زنده ساز. به خاطر عدالت خویش جان مرا از تنگی برهان. و به خاطر رحمت خود، دشمنانم را منقطع ساز. و همه مخالفان جان مرا هلاک کن زیرا که من بنده تو هستم.

بعد از مزمور :

جلال بر پدر و پسر و روح القدس، اکنون و تا ابد و تا جمیع اعصار، آمین. 

هللویاه، هللویاه، هللویاه! جلال بر تو، ای خدا! (۳مرتبه)

 

شنبه، دعا به مادر خدا، تمام مقدسین، مؤمنين وفات‌یافته

 

تروپاريون ؛

ای رسولان، شهیدان و انبیا، اسقف‌های مقدس، قديسين و پارسایان، که نبرد نیکو را جنگیده و ایمان را حفظ نموده‌اید، شما در برابر نجات‌دهنده، دلیری دارید. نزد او برایمان شفاعت کنید زیرا او نیکوست و دعا کنید که جانهایمان را نجات دهد.

 

كونتاكيون ؛

ای مسیح، به مقدسین و جانهای خادمینت آسایش ببخش، در جایی که دیگر خبری از بیماری و غم و آه و ناله نيست، بلکه تا به ابد حیات است.

  

انديشه هاى قديس تئوفان راهب

 

(روميان 6: 3-11 ؛ متى 28: 1-20)

خداوند در جسم در مقبره خوابيد ، اما در روح به جهنم نزول کرد و به ارواح آنجا نجات را موعظه كرد. همه مقدسین عهد عتیق در بهشت ​​نبودند ، گرچه آنها در ایمان راحتی بودند كه به محض آمدن يگانه موعود به زمین ، با ایمان به كسی كه زندگی می كردند ، آنها را به آنجا می برد. آمدن او نیز از پيش توسط پيشرو در آنجا اعلان شده بود.

وقتی خداوند نازل شد ، همه کسانی که ایمان آوردند به او چسبیدند و توسط او به بهشت ​​برآمدند. اما این بهشت ​​فقط آستانه یک بهشت ​​واقعی است که باید پس از رستاخيز و داورى عمومی باز شود. در آن همه مقدسین عهد جدید ، گرچه متبارك هستند ، اما در عصر بعدی ، در آسمان جدید و زمین جدید ، هنگامی که همه نوع خدايى شدن در همه وجود دارد ، حتى انتظار متباركى کامل عظيم ترى را دارند.

 

مبانى ارتدوكس

 

 

فرمان-حكم هشتم عهد عتیق: دزدى نکن.

این از کوتاه ترین آیات در کتاب مقدس است (خروج 20: 15 ؛ تثنيه 5: 19): "دزدی نکن" ، یعنی مال يكى ديگر را برای خود نگیر. مشهورترین دزد در تاریخ، یهودا است ("او ... دزد بود" (یوحنا 12: 6)).

برخی از انواع دزدى مدت هاست که برای همه شناخته شده است: سرقت ، غارت ، فریب در امور بازرگانی ، رشوه ، عدم بازپرداخت بدهی ... از سوی دیگر ، زندگی مدرن نمونه هایی از اشکال جدید این گناه را مى دهد، جهش آن: گزارش نکردن میزان قرائت کنتور ، فریب در بیمه ، بدست آوردن مزایای متقلبانه ، خرید کالاهای دزدیده شده ، رشوه ، عدم پرداخت به موقع دستمزد ، انگلی (زندگی با هزینه شخص دیگر).

شما همچنین می توانید قدرت (انتخابات غیر صادقانه ، تبلیغات دروغین ، رشوه دادن به رای دهندگان ، تقلب با برگه های رای گیری ...) ، موقعیت ، شرايط و غیره را بدزدید.

علاوه بر این ، در برخی موارد ، عدم صداقت در روابط بین مردم را می توان به گناهان خلاف فرمان هشتم نسبت داد: دروغ ، ریا ، خشنود ساختن انسان، زیرا در این حالت مردم با فریب سعی در جلب لطف همسایگان خود دارند.

اندازه سرقت مهم نیست ، هیچ تقسیم بندی در سرقت کوچک و در مقیاس ویژه ای در زندگی روحانى وجود ندارد ، طبق گفته رسول ، "نه دزد و نه طمعکار ... ملكوت خدا را به ارث نمی برند" (اول قرنتيان 6: 10).

در واقع، نقض این فرمان اتهام به خداوند است که او به اشتباه بر جهان حکومت می کند ، نوعی شورش علیه خدا: او آن را به کسی داد ، اما آن را به من نداد. در قلب دزدى ، دزدى نفس طمع است و با کسب فضیلت مخالف - رحمت - و زندگی روحانى ، شکست می خورد ، زیرا وابستگی بیش از حد به ارزشهای مادی همیشه ناشی از معنویت تحریف شده ، يعنى فقدان روحانيت است.

 

درس روز

 

پیر آمفیلوچیوس (مكاريوس) برای سالها راهب اعظم صومعه قديس يوحناى متكلم در پاتموس بود ، وی چندین صومعه ، یتیم خانه و موسسه خیریه در جزایر یونان تأسیس كرد.

پیرمرد حكيم غالباً با مثل صحبت می کرد.

وی درباره ایمان گفت: "مسیح اغلب می آید و درب شما را می زند ، و شما او را به نشستن در راهروى روح خود دعوت می كنید." - سپس شما در امور خود غرق می شوید ، زيرا که مهمان بزرگ را فراموش می کنید. او منتظر ظاهر شدن شماست و وقتی خیلی طولانی مدت برنگردید ، بلند می شود و می رود. در مواقع دیگر ، آنقدر مشغول هستید که از پنجره به او جواب می دهید. شما حتی وقت ندارید در را باز کنید.