2-5-2021

12-2-1400

تقويم جديد: بدون روزه

تقويم قديم: بدون روزه

 

با کلیک کردن بر روی هر یک از آیکون های صفحه می توانید درباره آن قدیس، جشن یا مناسبت مطالعه نمایید

بزرگداشت

شمايل مادر خدا به نام "ووتيوانسک"(١٦٣٥ م)

 قديس آتاناسيوس كبير، اسقف اعظم اسكندريه (٣٧٣ م)     

روز گراميداشت

تقویم جدید :    2مى

تقويم قدیم  :   15مى

 (رستاخیز خداوند ما، عیسی مسیح (پاسکا

 

قرائت كتاب مقدس

ليتورگى الهى ؛

قرائت رساله رسولى : اعمال ١: ١- ٨

قرائت انجيل مقدس  : انجيل يوحنا ١: ١- ١٧

پيام عيد پاک 2021 توسط متروپوليتن سوتيريوس

دعاى روزانه

سرودهای پاسكا

مسیح از مردگان برخاسته است ، او مرگ را با مرگ پایمال كرده است، و به آنانى که در قبر هستند زندگی مى بخشد.

اولين قصيده كانن پاسكا

اين است روز رستاخيز، اى مردم، بیایید بدرخشيم: پاسكا، پاسكاى خداوند؛ زیرا همانطور كه سرود پیروزى را مى خوانيم، خداوند مسيح، ما را از مرگ به زندگی و از زمین به آسمان آورده است.

دوكساستيكون پرستش

اين است روز رستاخیز، بیایید در اين جشن بدرخشيم، بياييد یکدیگر را در آغوش بگیریم، و حتى به کسانی که از ما متنفرند بگوييم: بياييد همه چیز را در رستاخيز ببخشیم و با هم فرياد زنيم: مسیح از مردگان برخاسته است، او مرگ را با مرگ پايمال كرده است، و به آنانى كه در قبر هستند زندگى مى بخشد.

انديشه هاى قديس تئوفان راهب

 

(اعمال 1: 1-8 ؛ یوحنا 1: 1-17)

 پاسكا، پاسکای خداوند! خداوند با رستاخیز خود ما را از مرگ به زندگى آورد. و اکنون در این رستاخیز "فرشتگان در آسمان ​​آواز می خوانند" ، براى خدايى شدن طبیعت انسان در جلال از پیش تعیین شده براى آن در شخص خداوند نجات بخش، که در تصویر او ، به قدرت قيام او ، همه کسانی که واقعاً به او ایمان داشته و با تمام قلب به او مى پيوندند، تبديل مى شوند.

خداوندا ، جلال بر رستاخیز باشکوه تو! فرشتگان آواز می خوانند، با ما شادى می كنند. خداوندا، اى يگانه برخاسته، به ما عطا کن تا با قلبی پاک تو را تمجيد نماييم، تا در رستاخيز تو سرکوب فسادی که ما را می خورد ببينيم ، به كاشتن بذر یک زندگی درخشان جدید و طلوع شکوه ابدی آینده ، که در آن با رستاخيز خود بعنوان پيشگام به خاطر ما وارد شدى. نه تنها انسان، بلکه زبانهای فرشته ای هم قادر نیستند تا رحمت غیرقابل وصف تو را برای ما توصيف کنند ، اى خداوند با شکوه برخاسته!

  

 

مبانى ارتدوكس

 

فرمان-حكم نهم عهد عتیق: بر همسايه خود شهادت دروغ مده.

چه اسمی از یونانی به عنوان "تهمت زن" ترجمه شده است؟ شیطان. مسیح درباره شیطان گفت: «هیچ راستى در او نیست. وقتی دروغ می گوید ، از زبان خودش می گوید ، زیرا او دروغگو و پدر دروغگويان است »(یوحنا 8: 44). بدین ترتيب تهمت زن فرزند خوانده شیطان می شود.

این فرمان نه تنها توسط کسانی که به همسایه خود دروغ می گویند ، بلکه توسط کسانی که با این امر موافق هستند ، نقض می شود و در گناه محکوم كردن شرکت می کنند. فرد تهمت زن حداقل به سه نفر آسیب می رساند (خودش ، آنكه با او گفتگو مى كند ، فرد مورد تهمت).

چگونه می توان افترا علیه خود را درمان کرد؟ به ما دستور داده شده است: "برای کسانی که شما را آزرده خاطر می کنند دعا کنید" (لوقا 6: 28). باید برای کسی که تهمت می زند ، برای نرم شدن قلبش ، برای پایان سخت شدن، دعا کرد. سعی کنید آرام و عاقل باشيد.

كاهنى مورد تهمت قرار گرفت ، اما حتی سعی نکرد خود را توجیه کند. وی در گفتگوی شخصی خود با یک نفر اعتراف کرد: "من می دانم که به چه دلیل محکوم می شوم ، حتی اگر دلیل رسمی آن متفاوت باشد ، اما برای من دیگر این مهم نیست." او با شجاعت این آزمون را تحمل کرد ، تهمت آشکار شد ، تبرئه شد.

 

توصيه عملى

در طول هفته عید پاک ، به جای نماز صبح و عصر ، ساعت های عید پاک خوانده می شود.

كانن 66 از شورای ششم كليساى جهانى  به همه مسیحیان تجویز می کند که در طول هفته روشن هر روز در راز بدن و خون مقدس مسیح شراكت جويند.

 

درس روز

 

 

در یونان ، راهب اعظم جان برایم مثالی در مورد چگونگی زندگی یک خانواده در یک جزیره متروک در وسط اقیانوس ، که در آنجا توسط یک کشتی غرق شده رها شده بودند، گفت. همه اعضای خانواده از ریشه ها و گیاهان می خوردند و در غاری زندگی می کردند. بچه ها به خاطر نمی آوردند که کی و چگونه به این جزیره رسیده اند. آنها وطن خود را فراموش کردند و نمی دانستند نان ، شیر و میوه چیست. یک بار یک قایق با چهار بومی به ساحل آمد. همه قربانیان از آمدن آنها بسیار خشنود بودند و بلافاصله تصمیم گرفتند که یک باره جزیره را ترک کنند. اما قایق به قدری کوچک بود که نمی توانست همه خانواده را در خود جای دهد و پدر خانواده ابتدا راه افتاد. مادر و فرزندان وقتی او را در قایق در حال عزیمت دیدند ، تلخ گریستند.

اما پدر با خداحافظی از خانواده دلجویی کردند: گریه نکنید ، آن جايى بهتر است و همه شما را می بینیم. به زودی قایق برگشت و مادر را با خود برد. بچه ها حتی بیشتر گریه می کردند.

مادرشان از آنها دلجویی کرد: "گریه نکنید ، به زودی شما را در یک سرزمين بهتر خواهیم دید.

سرانجام قایق برای بچه ها پهلو گرفت. هنگامی که آخرین ساکنان جزیره خود را در دریای بی پایان یافتند ، از حمل و نقل تاریک خود بسیار ترسیدند و این ترس آنها را تا آخر ترک نکرد. اما وقتی با پدر و مادرشان در ساحل روبرو شدند بسيار خوشحال شدند.

پدرشان به آنها گفت: "فرزندان عزیز"، معنای بزرگی در انتقال ما از یک جزیره متروک به یک سرزمین حاصلخیز وجود دارد: همه ما باید سرانجام از این جهان به جهان بهتر برویم. جهان ما مانند یک جزیره است. سرزمينى که اکنون در آن قرار گرفته ایم یک جلوه ضعیف از بهشت ​​است و انتقال سریع آن از جزیره به اینجا توسط مرگ است. قایق تابوتى است که چهار نفر با لباس سیاه ما را بر روی آن حمل می کنند. هنگامی که زمان ترک زمین فرا می رسد ، چنین تغییری برای انسانهای باتقوی که خدا را دوست دارند و تسلیم اراده او هستند ، وحشتناک نیست. برای آنها ، مرگ انتقال به زندگی بهتر است. "

راهب اعظم اوتیخی (دوگانیوک)