21-4-2021

1
-2-1400

تقويم جديد: روزه سخت

تقويم قديم: روزه سخت

با کلیک کردن بر روی هر یک از آیکون های صفحه می توانید درباره آن قدیس، جشن یا مناسبت مطالعه نمایید

بزرگداشت

شهيدان قهرمان ديونسيوس، تئودور و مادرش فيليپا از پرگى در پامفليا (قرن٢)

 قهرمان شهيد يوآنواريوس، اسقف بنوونتو و همراهانش  

روز گراميداشت

تقویم جدید :  21  آوريل

تقويم قدیم  :  4  مى

 

قرائت كتاب مقدس

ساعت ششم ؛

اشعيا ٥٨: ١- ١١

سرويس مغرب؛

قرائت عهد عتيق: پيدايش ٤٣: ٢٦- ٣١ ؛ ٤٥: ١- ١٦

قرائت عهد عتيق: امثال ٢١: ٢٣- ٢٢: ٤

 

دعاى روزانه

خدا را در اعلى عليين جلال و بر روى زمين صلح و سلامتى، و در ميان مردم رضامندى باد! ای خداوند، لب و دهان مرا بگشا تا ستایش تو را اعلام نمايد. 

 

مزمور٦٣؛ 

ای خدا، تو خدای من هستی. در سحر تو را خواهم طلبید. جان من تشنه تو است و جسدم مشتاق تو در زمین خشک تشنه بی آب. چنانکه در قدس بر تو نظر کردم تا قوت و جلال تو را مشاهده کنم. چونکه رحمت تو از حیات نیکوتر است. پس لبهای من ترا تسبیح خواهد خواند. از اینرو تا زنده هستم تو را متبارک خواهم خواند. و دستهای خود را به نام تو خواهم برافراشت. جان من سیر خواهد شد چنانکه از مغز و پیه. و زبان من به لبهای شادمانی تو را حمد خواهد گفت، چون تو را بر بستر خود یاد می آورم و در پاسهای شب در تو تفکر می کنم. زیرا تو مددکار من بوده ای و زیر سایه بالهای تو شادی خواهم کرد. جان من به تو چسبیده است و دست راست تو مرا تایید کرده است. و اما آنانی که قصد جان من دارند هلاک خواهند شد و در اسفل زمین فرو خواهند رفت. ایشان به دم شمشیر سپرده می شوند و نصیب شغالها خواهند شد. اما پادشاه در خدا شادی خواهد کرد و هرکه بدو قسم خورد فخر خواهد نمود. زیرا دهان دروغگویان بسته خواهد گردید.

بعد از مزمور :

جلال بر پدر و پسر و روح القدس، اکنون و تا ابد و تا جمیع اعصار، آمین. 

هللویاه، هللویاه، هللویاه! جلال بر تو، ای خدا! (۳مرتبه)

 

چهارشنبه، صلیب مقدس و حیات‌بخش

 

تروپاريون ؛

ای خداوند، قوم خود را نجات ده و میراث خود را مبارک ساز. عطا كن که مسیحیان راستین بر دشمنان خود پیروز گردند. و به‌خاطر صلیب خویش، مسکن خود را حفظ فرما.

 

كونتاكيون ؛

همانطور که داوطلبانه به جای ما مصلوب گشتی، رحمت عطا فرما به کسانی که به نام تو خوانده شده‌اند. تمام مسیحیان ارتدوكس را به نام خویش شادمان گردان، با اِعطای نشانِ شکست‌ناپذیر، آن اسلحۀ صلح خویش، ایشان را بر دشمنانشان پیروز گردان.

  


انديشه هاى قديس تئوفان راهب

 

(اشعيا 58: 1-11)

خداوند به قديس اشعیای نبی می گوید: "صدای خود را بلند كن- دريغ نكن، و گناهان قوم مرا نکوهش كن" (اشعيا .(1: 58آنها چه کردند؟ "آنها مرا مى طلبند ... آنها می خواهند به خدا تقرب جويند"( اشعيا.2: 58). اما آیا گناهی در این امر وجود دارد؟ به هر حال ، این همان کاری است که آنها باید انجام دهند. بله ، آنها باید ، اما نکته این است که آنها این کار را آنطور که باید انجام نمی دهند. آنها انتظار دارند که با یک روزه دارى به موقع به مطلوب خود برسند و به کارهای راستى و محبت اهمیت نمى دهند. خداوند می گوید ، روزه دارى مورد پسند من است ، اما این زمانی است که ايشان با فروتنی بدن خود ، جرایم را ببخشند ، بدهی ها را ببخشند ، گرسنه ها را سیر کنند ، افراد رانده شده را به خانه خود آورند و برهنه ها را بپوشانند.

وقتی همه اینها در طول روزه داری انجام شود ، طلب كردن من و تقرب به من موفقیت آمیز خواهد بود. "آنگاه نور تو مانند سپیده دم آشکار خواهد شد ... و جلال خداوند تو را همراهی می کند. آنگاه دعا خواهى كرد، و خداوند خواهد شنيد. و استغاثه خواهی نمود ، و او خواهد گفت: اينجاهستم! ... و خداوند تو را همیشه رهنما خواهد بود »(اشعیا 58: 8-9 ، 11).

 

 

مبانى ارتدوكس

 

در کل چند حكم وجود دارد؟

مرسوم است که 10 فرمان از عهد عتیق و 9 مورد از عهد جدید (احکام مسیحی) را جدا می كنند. در حقیقت ، احكام بسیار بیشترى از خدا وجود دارد (توجه داشته باشید كه تشريفات شريعت عهد عتیق با انعقاد عهد جدید بین خدا و انسان باطل شد (اعمال 15: 28-29).

محتوای تمام احکام ، اعم از عهد عتیق و عهد جدید را می توان در دو حكم محبت مسیح بیان کرد: «خداوند ، خدای خود را با تمام دل و با تمام جان و با تمام ذهن خود محبت نماييد. مورد دوم مانند آن است - همسایه خود را مانند خود محبت نما »(متی 22: 37-39). به طور خلاصه ، می توان گفت که اگر حكم اصلی مسیح ، دستور محبت است ، پس هر آنچه علیه محبت انجام می شود ، گناه است.

به غیر از محبت متقابل ، به کسی مدیون نباشید؛ زیرا کسی که دیگری را محبت مى نمايد شريعت را به جا آورده است. احکام: زنا نکن ، قتل مكن ، دزدی نکن ، شهادت دروغ نده ، نسبت به شخص دیگری طمع مورز، و همه موارد دیگر در این سخن موجود است: همسایه خود را مانند خود محبت نما. محبت به همسایه آسیب نمی رساند. بنابراین محبت تحقق شريعت است (روميان 13: 8-10).

گاهی اوقات به اشتباه اعتقاد بر این است که عهد عتیق از محبت صحبت نمی کند. برعکس! در تثنیه می خوانیم: "خداوند ، خدای خود را با تمام دل و با تمام جان و با تمام قوت محبت نماييد" (تثنیه 6: 5). و در کتاب لاویان این دستور را می خوانیم: "همسایه خود را مانند خويشتن محبت نما" (لاويان 19: 18). و منجى خاطرنشان می کند که " تمام شريعت و صحف انبیا بر اين دو حكم استوار شده است" (متی 22: 40).

توجه داشته باشید که در عهد جدید ، هر سه انجيل نگار که دستور محبت به خدا را بیان می کنند ، نشانه ای از نیاز به محبت معقول و معنادار را اضافه می کنند.

 

 

درس روز

 

من واقعی هستم

خانواده برای ناهار به کافه آمدند. پیشخدمت سفارش را از بزرگترها گرفت و سپس به سمت پسر هفت ساله برگشت.

- شما چه سفارش می دهید؟

پسر با ترسو به والدين خود نگاه کرد و گفت:

- من سیب زمینی سرخ کرده دوست دارم...

قبل از اینکه پیشخدمت وقت داشته باشد تا سفارش را بنویسد ، مادر مداخله کرد:

- بدون سیب زمینی سرخ شده! برای او یک استیک همراه با پوره سیب زمینی و هویج بیاورید.

پیشخدمت حرفهای او را نادیده گرفت، از پسر پرسيد:

- آیا شما بدون سس می خواهيد یا با سس گوجه فرنگی؟

- با سس گوجه فرنگی.

پیشخدمت گفت: "همه چیز ظرف یک دقیقه آماده می شود" و به آشپزخانه رفت.

سکوت بر سر میز حاکم شد. بالاخره پسر به حاضران نگاه كرد و گفت:

- میدونید چیه؟ او فکر می کند من واقعی هستم!