25-4-2021

5-2-1400

تقويم جديد: روزه، ماهى مجاز

تقويم قديم: روزه، ماهى مجاز

 

با کلیک کردن بر روی هر یک از آیکون های صفحه می توانید درباره آن قدیس، جشن یا مناسبت مطالعه نمایید

بزرگداشت

شمايل مادر خدا با نام مورومرسول مقدس و انجيل نگار، قديس مرقس (٦٣ م) 

روز گراميداشت

تقویم جدید :  25  آوريل

تقويم قدیم  : 8 مى

 

يكشنبه نخل

قرائت كتاب مقدس

قرائت انجيل صبح ؛

  انجيل متى ٢١: ١- ١١، ١٥- ١٧

ليتورگى الهى ؛

قرائت رساله رسولى : فيليپيان ٤: ٤- ٩

قرائت انجيل مقدس   : انجيل يوحنا ١٢: ١- ١٨

موعظه متروپوليتن سوتيريوس

دعاى روزانه

هنگام ورود خداوند به اورشلیم

تروپاریون در ورود خداوند به اورشلیم ،

با زنده كردن ايلعازر از مردگ قبل از مصائب خود ، رستاخيز جهانی را تأیید کردی ، ای مسیح خدا! مانند كودكان با شاخه هاى نخل پیروزی ، به تو فریاد می زنیم ، ای فاتح مرگ: هوشيعانا در عرش برين! متبارك باد او که به نام خداوند می آید!(مزمور 118: 25-26)

 

كونتاكيون در ورود خداوند به اورشلیم ،

نشسته بر تخت خود در آسمان ​​، حمل شده بر کره الاغى بر روى زمین ، ای مسیح خدا، تو ستایش فرشتگان و آوازهای کودکانی که به تو فرياد مى زدند را پذيرا شدى: "متبارك است او که به فراخوانى آدم می آید."

 


انديشه هاى قديس تئوفان راهب

 

کسی نبود كه هنگامی که خداوند به طور جدی ، مانند یک پادشاه وارد اورشلیم شد، به ملاقات او نرود و فرياد نزند: "هوشيعانا بر پسر داوود!" (متی 21: 9). اما فقط چهار روز بعد، همان افراد به همان زبان فریاد زدند: "مصلوبش کنيد ، او را مصلوب كنيد!" (لوقا 23: 21).

 یک تحول حيرت بر انگيز! اما چرا تعجب كنيم؟ آیا ما رفتار مشابهى انجام نمى دهيم وقتى كه پس از دریافت راز مقدس بدن و خون حقيقى خداوند ، به محض ترک کلیسا ، همه چيز - هم تكريم خودمان و هم رحمت خدا نسبت به خود را فراموش مى كنيم ، و به اعمال مورد رضايت و لذت بخش خودمان ادامه مى دهیم ، ابتدا کوچک ، و سپس بزرگ ، و شاید حتی قبل از چهار روز ، حتی اگر به دیگری فریاد نزنیم: "مصلوبش كن!" ، اما ما خداوند را در خودمان مصلوب می کنیم.

و خداوند همه اینها را می بیند و تحمل می کند! خداوندا ، جلال بر بردبارى تو!

 

 

 

مبانى ارتدوكس

 

ا

فرمان-حكم دوم عهد عتیق: براى خود بت و تصویرى نسازيد. آنها را پرستش نکنید و به آنها خدمت نکنید.

 

این فرمان، پرستش خلقت به جای خالق را منع می کند. تنها با چشم پوشی از همه بتهاى مادی و مجازی ، می توان به خدا نزدیک شد.

فرمان دوم تكريم شمايل ها را رد نمی کند ، این امر اول را روشن می کند. در اینجا شما باید معنی کلمه "بت" را به یاد داشته باشید. این یک تصویر مجسمه ای از یک خدای بت پرست است. برای ما ، این کلمه معنای وسیع تری پیدا کرد - یک مورد پرستش و ستایش.

این دستور در عهد عتیق در مخالفت با بت پرستی آمده و تأکید کرده است که خداوند توصیف ناپذیر ، غیر قابل تصور است. ما در حال حاضر در زمان عهد جدید زندگی می کنیم ، زمانی که تجسم و ایجاد کلیسا امکان احترام به شمايل ها را فراهم کرد. خدا، انسان شد و این به ما امکان می دهد تا او را در شکل یک انسان به تصویر بکشیم.

این فرمان پوشیدن طلسم ها ، نگهداری اشیا پرستش غیر مسیحی در خانه (مجسمه ها ، تصاویر مذهبی) ، نعل اسب بر روی درب ، طلسم های روی شیشه در ماشین را منع می کند. بت ها، نمادهای بت پرستانه عصر جدید ، فال و طالع بينى هستند. يك بت همچنین می تواند همه چیزهایی باشد که فرد را از مسیر نجات گمراه می کند ، هر آنچه که به جای خدا در روح حاکم است. لزوماً نباید آن چيز ماهیتی غير سالم داشته باشد. حتی یک عمل نجیب یا آرزو ، اگر جایی بیش از حد در روح اشغال کند به ضرر شناخت خدا و ارتباط با خداست ... یک همسر ، یک کودک ، یک معترف ، دوستی ، خلاقیت ، علم - همه چیز می تواند تبدیل به یک موضوع پرستش ناسالم شود، یک بت همچنین می تواند یک فرد محبوب - نویسنده ، هنرمند ، ورزشکار ، خواننده و غيره باشد. در زمان ما ، یک حیوان اغلب به یک بت تبدیل می شود ، که شخص با آن روح خود را تسخیر می کند. و یک شخص خودش می تواند برای خودش بت باشد ، و با از خود گذشتگى در خدمت نفس خود باشد.

  

توصيه عملى

در هنگام تقدیس نخل، معنای متن دعاى آن به عبارت زیر خلاصه می شود: "... و شاخه های درخت در دست کسانی است که حمل ، مشاهده و حفظ می کنند." معلوم مى شود که هدف كليسا تقدیس نخل نبوده است ، بلکه خود آن شخص كه شاخه نخل را به دست گرفته بوده است. در مجموعه ای از دعاهای كاهنى حاوی آيين مقدس و مناسك، حتی دستورالعملی برای بركت نخل با آب مقدس وجود ندارد. این در کتاب خدمات - کتابی حاوی تواشیح از مراسم مذهبی ، جشن هاست، اما بعداً در آنجا ظاهر شد ، به عنوان بازتابی از عمل مستقر شده.

درس روز

 

در یك كلیسا ، كاهن متوجه شد كه تقریباً هر یكشنبه هنگام مراسم ليتورگى ، مسيحى مومنى با دو عصا مى ايستد و دعا می كند. یک بار بعد از خدمت ، او به وى نزدیک شد ، نام او را پرسید ، در مورد شرایط زندگی او پرسید و ، اتفاقا ، پرسید که آیا برای او سخت است که هر روز یکشنبه با چنین پاهای دردناک در معبد خدا حاضر باشه. در جواب ، آن زن سخن شگفت انگیزی را بر زبان آورد: "بله پدر، سخت است ، اما قبل از اینکه با پای خود  به معبد بروم ، قلبم آنجا جلوتر می رود."