31-5-2022

10
-3-1401

تقويم جديد: بدون روزه

تقويم قديم: بدون روزه

با کلیک کردن بر روی هر یک از آیکون های صفحه می توانید درباره آن قدیس، جشن یا مناسبت مطالعه نمایید

بزرگداشت

رسول مقدس هرمس از ٧٠ رسول (قرن ١)

 شمايل مادر خدا با نام " ديوار شكست ناپذير"

روز گراميداشت

تقویم جدید:     31مى
تقويم قدیم:  13 جون

 

قرائت كتاب مقدس

ليتورگى الهى ؛

قرائت رساله رسولى : اعمال  رسولان ١٧: ١٩- ٢٨

قرائت انجيل مقدس : انجيل يوحنا ١٢: ١٩- ٣٦

 

دعاى روزانه

سرود پاسكا

مسیح از مردگان برخاسته است ، او مرگ را با مرگ پایمال كرده است، و به آنانى که در قبر هستند زندگی مى بخشد.

خدا را در اعلى عليين جلال و بر روى زمين صلح و سلامتى، و در ميان مردم رضامندى باد! ای خداوند، لب و دهان مرا بگشا تا ستایش تو را اعلام نمايد. 

 

 مزمور٣٨؛

ای خداوند مرا در غضب خود توبیخ منما و در خشم خویش تادیبم مفرما. زیرا که تیرهای تو در من فرو رفته و دست تو برمن فرود آمده است. در جسد من به سبب غضب تو صحتی نیست و در استخوانهایم به سبب خطای خودم سلامتی نی. زیرا گناهانم از سرم گذشته است. مثل بارگران از طاقتم سنگین تر شده. جراحات من متعفن و مقروح شده است، به سبب حماقت من. به خود می پیچم و بی نهایت منحنی شده ام. تمامی روز ماتم کنان تردد میکنم. زیرا کمر من از سوزش پر شده است و در جسد من صحتی نیست. من بی حس و بینهایت کوفته شده ام و از فغان دل خود نعره می زنم. ای خداوند تمامی آرزوی من در مد نظر تو است و ناله های من از تو مخفی نمی باشد. دل من می طپد و قوتم از من رفته است و نور چشمانم نیز با من نیست. دوستان و رفیقانم از بلای من برکنار می ایستند و خویشان من دور ایستاده اند. آنانی که قصد جانم دارند دام می گسترند و بد اندیشانم سخنان فتنه انگیز می گویند و تمام روز حیله را تفکر می کنند. و اما من مثل کر نمی شنوم. مانند گنگم که دهان خود را باز نکند. و مثل کسی گردیده ام که نمی شنود و کسی که در زبانش حجتی نباشد. زیرا که ای خداوند انتظار تو را می کشم. تو ای یهوه خدایم جواب خواهی داد. چونکه گفته ام مبادا بر من شادی نمایند و چون پایم بلغزد بر من تکبر کنند. زیرا که برای افتادن نصب شده ام و درد من همیشه پیش روی من است. زیرا گناه خود را اخبار می نمایم و از خطای خود غمگین هستم. اما دشمنانم زنده و زور آورند و آنانی که بی سبب بر من بغض می نمایند بسیاراند. و آنانی که به عوض نیکی به من بدی می رسانند. برمن عداوت می ورزند زیرا نیکویی را پیروی میکنم. ای خداوند مرا ترک منما. ای خدای من از من دور مباش. و برای اعانت من تعجیل فرما ای خداوندی که نجات من هستی.

بعد از مزمور: 

جلال بر پدر و پسر و روح القدس، اکنون و تا ابد و تا جمیع اعصار، آمین. 

هللویاه، هللویاه، هللویاه! جلال بر تو، ای خدا! (۳مرتبه)

 

سه شنبه، دعا به قديس يحيى تعميد دهنده

تروپاريون ؛

یاد و خاطر پارسایان شایان ستایش است، اما تو ای پیشگام، به شهادت خودِ خداوندگار، پسندیدۀ او هستی. تو بزرگترین نبی معرفی شدی زیرا او را که از قبل درباره‌اش نبوت کرده بودند، در آب تعمید دادی. از این رو، پس از آنکه برای راستی جنگیدی و رنج کشیدی، به آنانی که در قبرها بودند، انجیل خدای جسم‌ شده را اعلان نمودی، خدایی که گناه از جهان برمی‌گیرد و رحمت عظیم خود را شامل حال ما می‌گرداند.

 

كونتاكيون ؛

ای نبی خدا و پیشگام فیض، سر تو همچون مقدس‌ترین گُل رز از زمین شکوفه زده. هر آینه شفا یافتیم، زیرا تو مانند گذشته، جهان را به توبه وعظ می‌کنی.

 

انديشه هاى قديس تئوفان راهب

  

(اعمال 12: 12-17 ؛ یوحنا 8: 42-51)

خداوند برای یهودیان توضیح داد که چرا آنها به او ایمان ندارند ، نظر شما چیست؟ با این واقعیت که او حقیقت را به آنها می گوید: "اما از اين سبب که من حقیقت را می گویم ، شما مرا باور نمى كنيد" (یوحنا 8: 45). دروغ ، همانطور که می گویند ، به گوشت و خون آنها تبدیل شد و حقیقت را فراتر از ظرفيت آنها قرار داد. چرا آنها هنوز باور ندارند؟ به همین دلیل كه خداوند حقیقت را می گوید ، بنابراین آنها ایمان نمی آورند. اما چطور؟ به هر حال ، همه آنها دانشمند هستند و فقط آنها سخنرانی می کنند ، درباره حقیقت چى؟ سخنرانی های زیادی وجود دارد ، اما هيچى برای انجام دادن وجود ندارد.

بافت سیستم های آنها همان بافت تار عنکبوت است؛ فقط آنها متوجه این شکنندگی نمی شوند. آغاز سیستمهای آنها بدون زمينه و چرخشهای بعدی آنها بدون شواهد و مدارك است. و با این حال آنها از اينها راضی هستند. چنان انگیزه ای بر فرضیات شکل گرفته است که ، به نظر می رسد ، آنها به تنهایی کل محتوای ذهن آنها را تشکیل می دهند. و با این حال مشهور است که یک آموزش جامد است. بر اساس معدود حقایقی که به دست آورده اند، آنها مه روياها را به راه انداخته اند. و این مورد دومی در اين مه در شکلی کاملاً متفاوت از آنچه در واقعیت وجود دارد بوجود می آید. با این حال ، مشهور است که قلمرو حقیقت تغییرناپذیر است. ذهن اینگونه پوسیده شده و به این ترتیب ذائقه اش خراب شده! چگونه می توان حقیقت را در آن گنجاند؟ بنابراین آنها به خداوند ، که تنها حقیقت واحد را می گوید ، ايمان ندارند.

 

  

مبانى ارتدوكس

 

آیا می توان با گشودن کتاب مقدس به طور تصادفی ، اراده خدا را مشخص کرد؟

این نوع پیشگویی در کتاب مقدس ، کفر و اعتیاد آور است و يك فرد مسیحی را از تصمیم گیری آگاهانه و مسئولانه دلسرد و سست می کند. علاوه بر این ، خطر سوء تفسیر قطعه جدا شده وجود دارد.

خداوند می گوید: "... فالگيرى نکنید و شگون مكنيد" (لاويان 26 : 19). یک مثل کنایه آمیز در مورد مرد جوانی وجود دارد که به طرز نامعقولی به دنبال خواست خدا بود ، و تصمیم گرفت طبق روشی که به طور تصادفی در کتاب مقدس به او نازل شده است پیروی کند: اولین بخشی که به چشم او افتاد از انجیل متی بود : "... او بیرون رفت و خود را حلق آویز کرد" ، عبارت دوم از لوقا بود: "... برو ، و تو هم همین کار را انجام بده" و سومى از يوحنا بود "آنچه می کنی ، سریع انجام بده. "

کتاب مقدس راهنمای مقابله با شرایط دشوار است. علاوه بر آن ، ما در دعا می پرسیم ، ما به دنبال پاسخ پدران مقدس و زاهدان متقى ، نویسندگان روحانى امروزى هستیم ، ما با پدر روحانى مشورت می کنیم.

 

 

توصيه عملى

 

این اتفاق می افتد که قبل از تعطیلات افراد از پدر روحانى می خواهند:

- پدر ، به من برکت دهید که به فلان مکان بروم!

- برکت نمی دهم!

- اوه ، من قبلاً بلیط خریده ام.

این بى حرمتى است. اگر خواستار اطاعت کامل هستید ، ابتدا سوال کنید ، و از قبل تصمیم نگیرید. متروپوليتن آتاناسیوس لیماسول به مسيحيان توصیه کرد که در این مورد بركت بگیرند:

- پدر ، من می خواهم به مسافرت بروم ، به من برکت بده تا سفر موفقیت آمیز باشد.

 

 

درس روز

                                                                    

 

پدر گابریل (ایگوشکین) در مورد اصلاح زندگی بشر این را گفت:

- اگر اشیا نوك تیز و برنده ، چاقو ، چنگال ، سيخ ، سوزن ، ناخن گير، شیشه شکسته ، تکه های آهن ، خرده ریزها را در کیسه مسافرتی قرار دهیم ، آنها با پر شدن بیش از حد کیسه ، آن را پاره می کنند و می برند. برای محافظت کیف ، باید آن را خالی کنید ، همه چیز تیز را بیرون بریزید.

همين چیزی است که برای قلب ما اتفاق می افتد: نفسانيات ، رذایل ، گناهان ، بى عدالتى ها، خشم ، دشمنی و نفرت ، که قلب ما را پر می کند ، آن را از هم می پاشد. آنها فرد را وادار به عذاب وجدان و رنج می کنند. زندگی خود، ما را به توبه ، بيرون ریختن معصیت هایی که از آن رنج مى بريم از طریق توبه، و بیرون کشیدن تمام آلودگی های گناه آلود از قلب با اعتراف صریح ، مانند اشیای برنده تیز که باعث درد و رنج می شوند ، ترغیب می کند. و صلح وارد قلب خواهد شد.