1-6-2022

11
-3-1401

تقويم جديد: روزه، روغن مجاز

تقويم قديم: روزه، روغن مجاز

با کلیک کردن بر روی هر یک از آیکون های صفحه می توانید درباره آن قدیس، جشن یا مناسبت مطالعه نمایید

بزرگداشت

قديس جان كرونستات (١٩٩٠ م)

شهيد جاستين فيلسوف (١٦٦ م)

روز گراميداشت

تقویم جدید:      1جون
تقويم قدیم:  14 جون

 

قرائت كتاب مقدس

ليتورگى الهى ؛

قرائت رساله رسولى : اعمال رسولان ١٨: ٢٢- ٢٨

قرائت انجيل مقدس : انجيل يوحنا ١٢: ٣٦- ٤٧

 

 

دعاى روزانه

سرود پاسكا

مسیح از مردگان برخاسته است ، او مرگ را با مرگ پایمال كرده است، و به آنانى که در قبر هستند زندگی مى بخشد.

خدا را در اعلى عليين جلال و بر روى زمين صلح و سلامتى، و در ميان مردم رضامندى باد! ای خداوند، لب و دهان مرا بگشا تا ستایش تو را اعلام نمايد. 

 

مزمور٦٣؛ 

ای خدا، تو خدای من هستی. در سحر تو را خواهم طلبید. جان من تشنه تو است و جسدم مشتاق تو در زمین خشک تشنه بی آب. چنانکه در قدس بر تو نظر کردم تا قوت و جلال تو را مشاهده کنم. چونکه رحمت تو از حیات نیکوتر است. پس لبهای من ترا تسبیح خواهد خواند. از اینرو تا زنده هستم تو را متبارک خواهم خواند. و دستهای خود را به نام تو خواهم برافراشت. جان من سیر خواهد شد چنانکه از مغز و پیه. و زبان من به لبهای شادمانی تو را حمد خواهد گفت، چون تو را بر بستر خود یاد می آورم و در پاسهای شب در تو تفکر می کنم. زیرا تو مددکار من بوده ای و زیر سایه بالهای تو شادی خواهم کرد. جان من به تو چسبیده است و دست راست تو مرا تایید کرده است. و اما آنانی که قصد جان من دارند هلاک خواهند شد و در اسفل زمین فرو خواهند رفت. ایشان به دم شمشیر سپرده می شوند و نصیب شغالها خواهند شد. اما پادشاه در خدا شادی خواهد کرد و هرکه بدو قسم خورد فخر خواهد نمود. زیرا دهان دروغگویان بسته خواهد گردید.

بعد از مزمور :

جلال بر پدر و پسر و روح القدس، اکنون و تا ابد و تا جمیع اعصار، آمین. 

هللویاه، هللویاه، هللویاه! جلال بر تو، ای خدا! (۳مرتبه)

 

چهارشنبه، صلیب مقدس و حیات‌بخش

 

تروپاريون ؛

ای خداوند، قوم خود را نجات ده و میراث خود را مبارک ساز. عطا كن که مسیحیان راستین بر دشمنان خود پیروز گردند. و به‌خاطر صلیب خویش، مسکن خود را حفظ فرما.

 

كونتاكيون ؛

همانطور که داوطلبانه به جای ما مصلوب گشتی، رحمت عطا فرما به کسانی که به نام تو خوانده شده‌اند. تمام مسیحیان ارتدوكس را به نام خویش شادمان گردان، با اِعطای نشانِ شکست‌ناپذیر، آن اسلحۀ صلح خویش، ایشان را بر دشمنانشان پیروز گردان.

 

انديشه هاى قديس تئوفان راهب

  

(فیليپيان 1: 27-2: 4 ؛ لوقا 6: 17-23)

 خداوند فقیر ، گرسنه ، گریان را برکت می دهد ، به شرطی که همه اینها برای پسر انسان باشد.  این بدان معناست که این زندگی احاطه شده در انواع نیازها و محرومیت هاست.  با توجه به این سخن ، شادی ، رضايت ، افتخار خوب نیست ؛  بله همینطور است  اما در حالی که شخصی در آنها استراحت می کند ، متوجه این موضوع نیست.  فقط وقتی خودش را از جذابیت آنها رها می کند ، می بیند که آنها نماینده خوبی ها نیستند.

 روح نمی تواند بدون تسلی خاطر كارى كند، اما آنها در حس نیستند.  نمی تواند بدون گنجینه کار کنند ، اما آنها در طلا و نقره نيستند ، نه در خانه ها و لباس های باشکوه ، نه در این پر بودن بیرونی.  نمی تواند بدون افتخار چيزى انجام دهد ، اما در تعظيم مردم نیست.  شادی های دیگر ، رضایتى دیگر ، افتخارى دیگر - روحانى هستند.  هرکس آنها را پیدا کند موارد خارجی را نمى خواهد.  بله ، او نه تنها نمى خواهد ، بلکه آنها را تحقیر و تنفر خواهد نمود به این دلیل که آنها مانع امور روحانى هستند ، اجازه نمی دهند آنها دیده شوند ، روح را در تاریکی و تشنگى نگاه مى دارند.  به همین دلیل است که چنین افرادی در همه جا فقر ، اندوه و گمنامى را ترجیح می دهند ، احساس خوبی در بین آنها وجود دارد ، گویی در حصار امن از فريب جذابیت های جهان است.  در مورد کسی که همه اینها به خودى خود به نزد او می آيند ، چه؟  مطابق با کلام رسول مقدس ، با همه چیز در ارتباط  باشند ، به مانند نداشتن هیچ چیزى.

   

مبانى ارتدوكس

 

کتاب مقدس در کجا درباره اين می گوید؟

همه آنچه که در زندگی روحانى و کلیسایی است مستقیماً در کتاب مقدس بیان نشده است. بیشتر اینها در سنت مقدس گفته شده است.

کتاب مقدس بخشی از سنت مقدس ، از کل تجربه نجات کلیسا است. در طول قرن ها ، سنت مقدس با تجربه و دانش ضرب شده است. كليسا نه یک موزه باستان شناسی ، نه یک جسد بلکه یک ارگانیسم زنده است كه روح القدس او را احيا مى كند. تاریخچه کلیسا به پایان نرسیده ، بلکه فقط حدود 2000 سال پیش آغاز شد. کلیسا ستون و تأیید حقیقت بود ، هست و خواهد بود (1 تیموتائوس. 3: 15).

قديس باسیل كبير در نامه "درباره روح القدس" به آمفیلوحيوس: "اگر تصمیم گرفتیم آداب و رسومی را که در کتاب مقدس ذکر نشده است به عنوان داشتن قدرت کم ، رد کنیم ، بنابراین به روش نامحسوس برای خودمان ، مهمترین چیز را در انجیل تحریف خواهیم کرد ، بهتر است بگوییم ، ما موعظه را به یک نام خالی تبدیل می کنیم ... به عنوان مثال ، (بگذارید ابتدا اولین و رایج ترین را یادآوری کنم) ، چه كسى به آنانى که اعتماد خود را در نام خداوند ما عيسى مسيح گذارده اند تعليم داد كه  بر روى خود علامت صلیب را رسم كنند؟ کدام کتاب مقدس به ما آموخت که در دعا به سمت شرق روی كنيم؟ کدام یک از قديسين براى ما در نوشته اى استناد برجای گذاشته است كه در نان شكرگزارى و پياله بركت را بالا بگيريم؟ زیرا ما به کلماتی که توسط رسول یا انجیل ذکر شده اکتفا نمی کنیم ، بلكه قبل و بعد از آنها دیگران را همانطور كه قدرت زیادی برای انجام آيين مقدس دارند را از تعلیمی که در کتاب مقدس بیان نشده قبول كرده اند. ما همچنین بركت آب غسل تعمید و روغن مسح و حتی کسی را که تعميد مى دهيم طبق چه قوانین وضع شده در کتاب مقدس انجام می دهیم؟ آیا طبق سنتى راز گونه نيست که در سکوت مشاهده شده است؟ "(فصل 27).

 

 

توصيه عملى

 

معبد (كليسا) برای من و شما "شارژ مجدد" ما ، "باتری" روحانى ، "پريز روحانى" ما است. تقریباً هرکدام از شما یک تلفن همراه در جیب خود دارید و می دانید که باید آن را ظرف یک یا دو روز شارژ کنید ، در غیر این صورت در زمان مناسب ، هنگامی که باید تماس بگیرید ، در دسترس نخواهد بود ، باتری خالى شده است به همین ترتیب ، اگر یک یا دو یکشنبه به کلیسا نرفته باشيم ، پس از نظر روحانى "تخلیه" شده ايم.

 ارتباط شما با آسمان کار نمى كند، و مقصر این امر آسمان نیست ، بلکه خود شما هستید ، زیرا باتری روحانى شما تخلیه شده است. بسیاری از ما دقیقاً نمی دانیم تلفن چگونه کار می کند ، در آنجا چه اتفاقی می افتد ، چگونه شارژ می شود و چگونه تخلیه می شود. اما همه می دانند که شما باید دوشاخه را به پریز برق وصل کنید ، و همه چیز خود به خود درست می شود. بنابراین ما همچنین بايد فقط خودمان - "یادگارهای" خود ، بدن خود را به معبد بكشيم و ببريم. شما می دانید که در زبان كليسايى بدن یک فرد مسیحی را "یادگار" می نامند. بنابراین ما فقط باید یادگارهایمان را به اینجا بیاوریم و آنها را قرار دهیم ، سپس دوشاخه ما به پریز برق متصل می شود. حتی اگر شخصی هنوز در عبادت ، در سرودها و دعاهای خود چیز زیادی نفهمد ، روح او واقعاً تغذیه می شود.

در خانه ، خارج از معبد ، این کار انجام نمی شود. به همین دلیل خداوند می گوید: "شش روز کار کنید و تمام كارهاى خود را انجام دهید و روز هفتم براى خداوند (به نزد او براى پرستش رفتن) است" (خروج 20: 10،9). به اين فکر کنید: ما یک بار زندگی می کنیم ، اما روح ابدی است. و ما "کتاب زندگی" خود را فورا روی یک نسخه پاك می نویسیم ، هیچ پیش نویسى وجود ندارد ، هیچ چیز را نمى توان دوباره نوشت. و ما باید زمانی را که خداوند به ما داده گرامی بداريم.

آرحيماندريت ملچيزدك

 

 

درس روز

 

پدرى به پسرش گفت: "پسرم ، آيا می دانی که واقعاً مردم بصورت رایگان وارد بهشت ​​می شوند و براى ورود به جهنم هزينه پرداخت می شود و گاهی گران است ..."

پسر با تعجب پرسيد: "پدر، چطور؟"

پدر گفت: «بله ، گرمای جهنم گران است. هرکسی که قمار می کند ، پول می دهد. هرکس از الکل یا مواد مخدر استفاده کند ، هزینه آن را پرداخت می کند. هرکسی سیگار می کشد پول می دهد ... و پسرم ​​، بهشت رايگان است: شما رایگان دعا می كنيد. روزه را بدون هزينه نگه مى دارى شما آنچه مورد پسند خداوند است را به رایگان انجام می دهی. دور شدن از وسوسه و گناه ، ترس از خدا ، نیز بدون هزينه است ... چرا وقتی می توانی بهشت ​​را رایگان دریافت کنی ، براى جهنم هزينه پرداخت مى كنى ؟؟؟ "