3-7-2022

12-4-1401

تقويم جديد: بدون روزه

تقويم قديم: روزه، ماهى مجاز

 

با کلیک کردن بر روی هر یک از آیکون های صفحه می توانید درباره آن قدیس، جشن یا مناسبت مطالعه نمایید

بزرگداشت

 قديس آناتوليوس، از غارهاى نزديك كيف (قرن ١٢)

انتقال آثار مقدس (١٦٥٢ م) شهيد فيليپ، متروپوليتن مسكو (١٥٦٩ م) 

روز گراميداشت

تقویم جدید:  3جولاى

تقويم قدیم:  16جولاى

 

قرائت كتاب مقدس

 قرائت انجيل صبح ؛

انجيل مرقس ١٦: ٩- ٢٠

ليتورگى الهى ؛

قرائت رساله رسولى : روميان ٥: ١- ١٠

قرائت انجيل مقدس : انجيل متى ٦: ٢٢- ٣٣

دعاى روزانه

 

يكشنبه، دعاى رستاخيز

 

تروپاريون ؛

قدرتهاى فرشته اى در مقبره تو هستند ، و کسانی که از آن محافظت می کردند مردند و مریم در مقبره ایستاد و به دنبال خالص ترین بدن تو بود. تو جهنم را ویران کردی، و از آن رنج نبردی. با باكره ، دهنده حيات ملاقات کردی. اى خداوند، برخاسته از مردگان، جلال بر تو باد.

 

كونتاكيون ؛

مسیح خدا، بخشنده حيات، با دست حیات بخش خود همه مردگان را از اعماق تاریك عالم مردگان بلند كرد ، طبیعت انسانى را برخيزاند ، زیرا او منجى همه ، رستاخیز و حيات و خدای همه چیز است!

 


انديشه هاى قديس تئوفان خلوت نشين

  

(روميان 3: 19-26 ؛ متى 7: 1-8)

"قضاوت نکنید تا مورد قضاوت قرار نگيريد" (متی 7: 1). چه بیماری شایعات و غيبت و محكوميت! همه می دانند که این یک گناه است ، و با این حال هیچ چیز در صحبت های ما بیشتر از قضاوت و محكوم كردن وجود ندارد. يكى می گوید: "خداوندا ، او را محکوم نکن" ، اما با این وجود او محکومیت خود را به پایان می رساند. دیگران خود را با این واقعیت توجیه می کنند که یک شخص منطقی باید دیدگاه خود را درباره آنچه در جريان است داشته باشد و در شایعات سعی می کند خونسرد باشد. اما حتی یک گوش ساده نیز نمی تواند در صحبت های محکومیت شدید و سخت خود از تشخیص آن خودداری کند.

در ضمن، داورى خداوند در مورد این گناه سخت و قطعى است. کسی که دیگران را محکوم می کند ، عذری ندارد. پس بايد چطور باشيم؟ چگونه از اين مشكل جلوگیری کنیم؟ راه حل قاطع در برابر محکومیت این است: خود را محکوم بدانید. هرکس چنین احساسی داشته باشد ، دیگر فرصتی برای قضاوت دیگران نخواهد داشت. او فقط خواهد گفت: "خداوندا ، رحم فرما! خداوندا ، گناهان مرا ببخش!"

 

 

مبانى ارتدوكس

 

 شكم پرستى (اولين از هشت هواى نفس اصلی).

ظهورات این هوس شامل خوردن زیاد غذا ، خوردن فقط به خاطر لذت ، مستی ، سیگار کشیدن ، اعتیاد به مواد مخدر است. فضیلت مقابل آن: پرهیز و خوددارى است.

مراقب خود باشید ، تا قلب شما از خوردن و مستی بار نگیرد (لوقا 21: 34). بیایید به این دو هوس توجه کنیم. مستی ظهور و موردى خاص از هوس پرخوری است. این تلاشی برای حل مشکلات روحانى با خوردن غذاهای خاص است.

آیا با علائم خارجی می توان فردی را که دچار شكم پرستى است تشخیص داد؟ ممکن است ، اما نه به طور قطعی ، زیرا متابولیسم فرد ممکن است مختل شده باشد. انواع مختلفی از پرخوری (مستی ، اعتیاد به مواد مخدر ، سیگار کشیدن) نیز وجود دارد و پرخوری نه تنها شكم پرستى، بلکه شهوت گرایی نيز است.

 

درس روز

یکبار یک باکره نزد پیرى آمد و گفت: ابا ، من شش هفته روزه می گیرم و هر روز عهد جدید و قديم را مطالعه می کنم.

پير گفت: آیا فقر برای تو به مانند فراوانی شده است؟

- نه

- رسوايى چطور، آيا به مانند تحسین شده است؟

- نه

- و دشمنان به مانند دوستان؟

- نه

پیر حكيم گفت: پس برو کار کن ، تو هيچ نداری.