4-7-2022

13-4-1401

تقويم جديد: بدون روزه

تقويم قديم: روزه، ماهى مجاز

 

با کلیک کردن بر روی هر یک از آیکون های صفحه می توانید درباره آن قدیس، جشن یا مناسبت مطالعه نمایید

بزرگداشت

قديس مارتا، مادر قديس سيمئون استايليتس جوان (٥٥١ م)

قديس آندرو، اسقف اعظم كرت (٧١٢- ٧٢٦ م)

روز گراميداشت

تقویم جدید:  4جولاى

تقويم قدیم:  17جولاى

 

قرائت كتاب مقدس

 ليتورگى الهى ؛

قرائت رساله رسولى : روميان ٩: ١٨- ٣٣

قرائت انجيل مقدس : انجيل متى ١١: ٢- ١٥

دعاى روزانه

 

خدا را در اعلى عليين جلال و بر روى زمين صلح و سلامتى، و در ميان مردم رضامندى باد! ای خداوند، لب و دهان مرا بگشا تا ستایش تو را اعلام نمايد. 

 

مزمور٣؛ 

 ای خداوند دشمنانم چه بسیار شده اند. بسیاری به ضد من برمی خیزند. بسیاری برای جان من می گویند: «به جهت او در خداخلاصی نیست.» لیکن تو ای خداوند گرداگرد من سپر هستی، جلال من و فرازنده سر من. به آواز خود نزد خداوند می خوانم و مرا از کوه مقدس خود اجابت مینماید. و اما من خسبیده، به خواب رفتم و بیدار شدم زیرا خداوند مرا تقویت می دهد. از کرورهای مخلوق نخواهم ترسید که گرداگرد من صف بسته اند. ای خداوند، برخیز! ای خدای من، مرا برهان! زیرا بر رخسار همه دشمنانم زدی؛ دندانهای شریران را شکستی. نجات از آن خداوند است و برکت تو بر قوم تو میباشد.

بعد از مزمور :

جلال بر پدر و پسر و روح القدس، اکنون و تا ابد و تا جمیع اعصار، آمین. 

هللویاه، هللویاه، هللویاه! جلال بر تو، ای خدا! (۳مرتبه)

 

دوشنبه، دعا به میکائیل مقدس و تمام فرشتگان

تروپاريون ؛

ای فرمانده تمامی لشکریان آسمان، ما نالایقان بی‌وقفه از تو استدعا می‌کنیم که ما را با سپر دعاهایت در برگیری و زیر بالهای جلال روحانى خود بپوشانی. ما در برابر تو افتاده، فریاد می‌زنیم: «از ما در برابر تمامی آسیب ها محافظت کن، ای سرور قدرتهای آسمان!»

 

انديشه هاى قديس تئوفان خلوت نشين

  

"چنانكه تو ، اى پدر ، در من هستی ، و من در تو ، همه ايشان را يك گردان تا ايشان نيز در ما یک باشند ... من در ايشان ، و تو در من ، تا در يكى كامل گردند" (یوحنا 17: 21).

در اینجا زنجیره ای طلایی است که ما را به الهی وصل می کند! ما دور افتاده بودیم - واسطه ای که با خدای پدر یکی است ، قیام کرده و با ما یکی شده است. ما با یکی شدن در او و از طریق او با خدای پدر متحد می شویم. 

جلال بر رحمت بیکران تو نسبت به ما ، اى خدای سه گانه ، که خشنود شدى که چنین راهی روشن به خدایی شدن برای ما ترتیب دهى! خداوند ما را بلند می کند؛ کارهای نيك را انکار نکنید ، به رحمت او اعتراف کنید و خیرخواهی وصف ناپذیر را ستایش کنید! با انکار چنین رفعتى ، فکر می کنید که خود را فروتن مى کنید ، اما در واقع ناسپاسی و غفلت شدید از یک هدیه عالی را نشان می دهید. بدانید که هیچ میانه ای وجود ندارد: یا همه یا هیچ. اگر این رفعت را نمی خواهید ، در هر دوى اين موقتى و آن ابدى با تحقیر تلخ در بیرون خواهید ماند.

 

 

 

مبانى ارتدوكس

 

هوای نفس زنا (دومین از هشت هوای نفس اصلی)

 این هواى نفس شامل تمام رذایل مرتبط با رابطه جنسی است. این فقط زنا نیست، مانند رابطه جنسی خارج از ازدواج. فضیلت مقابل آن عفت است.

 زنا با سه وسیله زهد جسمانی آرام می شود: روزه، شب زنده داری (کاهش خواب با دعا) و کار بدنی. یعنی توصیه می شود کمتر بخورید (و انواع خاصی از غذا را حذف کنید)، کمتر بخوابید و از نظر بدنی بیشتر کار کنید. همچنین لازم است هر چیزی که به سقوط گناه آلود کمک می کند را حذف کرد (از آشنایی های ناخواسته شروع می شود و به اطلاعات و افکار تحریک آمیز ختم می شود).

 

 شوق زنا نه تنها نتیجه بی قیدی، بلکه ناشی از بیهودگی است. قدیس ایگناتیوس (بریانچانینوف) می نویسد: «طبق قانون روحانی، کسی که از افکار و رویاهای خودپسند و گناه آلود لذت می برد، هرگز از زنا رها نمی شود».

 

توصيه عملى

  روش شرعی انجام مراسم غسل تعمید افراد سالم پاشیدن آب نیست، بلکه غوطه ور شدن در آب است. اگر تعمید از طریق ریختن یا پاشیدن قبلا انجام شده باشد، پس غیرممکن است که دوباره تعمید داده شود (در اعتقادنامه ما به تنها يك تعمید اعتراف می کنیم).

 

درس روز

 به نظر می رسید فردی زندگی بسیار سختی داشته است. یک بار او پر شورانه به درگاه خدا دعا کرد و درخواست صلیبی دیگری را کرد.

 در همان شب، او خواب دید که گویی در اتاقی ایستاده است و با تعجب نگاه می کند: "در اینجا هر گونه صلیبی وجود دارد - کوچک و بزرگ و متوسط ​​و سنگین و سبک." مرد مدت زیادی دور طاق قدم زد و به دنبال کوچکترین و سبک ترین صلیب می گشت و بالاخره یک صلیب کوچک و سبک پیدا کرد و گفت:

 -خدایا میتونم این یکی رو بردارم؟

 او در پاسخ شنيد: «می توانی. زیرا که این همان صلیب خودت است.»