4-6-2022

14
-3-1401

تقويم جديد: بدون روزه

تقويم قديم: بدون روزه

 

با کلیک کردن بر روی هر یک از آیکون های صفحه می توانید درباره آن قدیس، جشن یا مناسبت مطالعه نمایید

بزرگداشت

قديسين مريم و مارتا خواهران قديس ايلعاذر (قرن ١) قدیس متروفانس، اولین پاتریارک  كونستانتينوپل (٣٢٥ م)  

روز گراميداشت

تقویم جدید:  4 جون

تقويم قدیم:  17 جون

 

قرائت كتاب مقدس

ليتورگى الهى ؛

قرائت رساله رسولى : عبرانيان ٧: ٢٦- ٢٨؛ ٨: ١-٢

قرائت انجيل مقدس : انجيل يوحنا ١٠: ١- ٩

 

دعاى روزانه

سرود پاسكا

مسیح از مردگان برخاسته است ، او مرگ را با مرگ پایمال كرده است، و به آنانى که در قبر هستند زندگی مى بخشد.

خدا را در اعلى عليين جلال و بر روى زمين صلح و سلامتى، و در ميان مردم رضامندى باد! ای خداوند، لب و دهان مرا بگشا تا ستایش تو را اعلام نمايد. 

 

مزمور١٤٣؛ 

ای خداوند دعای مرا بشنو و به تضرع من گوش بده! در امانت و عدالت خویش مرا اجابت فرما! و بر بنده خود به محاکمه برمیا. زیرا زنده ای نیست که به حضور تو عادل شمرده شود. زیرا که دشمن بر جان من جفا کرده، حیات مرا به زمین کوبیده است و مرا در ظلمت ساکن گردانیده، مثل آنانی که مدتی مرده باشند. پس روح من در من مدهوش شده، و دلم در اندرونم متحیر گردیده است. ایام قدیم را به یاد می آورم. در همه اعمال تو تفکر نموده، در کارهای دست تو تامل میکنم. دستهای خود را بسوی تو دراز میکنم. جان من مثل زمین خشک، تشنه تو است.ای خداوند، بزودی مرا اجابت فرما زیرا روح من کاهیده شده است. روی خود را از من مپوشان، مبادا مثل فرو روندگان به هاویه بشوم. بامدادان رحمت خود را به من بشنوان زیرا که بر تو توکل دارم. طریقی را که بر آن بروم، مرا بیاموز زیرا نزد تو جان خود را بر می افرازم. ای خداوند مرا از دشمنانم برهان زیرا که نزد تو پناه برده ام. مرا تعلیم ده تا اراده تو را بجا آورم زیرا خدای من تو هستی. روح مهربان تو مرا در زمین هموار هدایت بنماید. به خاطر نام خود ای خداوند مرا زنده ساز. به خاطر عدالت خویش جان مرا از تنگی برهان. و به خاطر رحمت خود، دشمنانم را منقطع ساز. و همه مخالفان جان مرا هلاک کن زیرا که من بنده تو هستم.

بعد از مزمور :

جلال بر پدر و پسر و روح القدس، اکنون و تا ابد و تا جمیع اعصار، آمین. 

هللویاه، هللویاه، هللویاه! جلال بر تو، ای خدا! (۳مرتبه)

 

شنبه، دعا به مادر خدا، تمام مقدسین، مؤمنين وفات‌یافته

 

تروپاريون ؛

ای رسولان، شهیدان و انبیا، اسقف‌های مقدس، قديسين و پارسایان، که نبرد نیکو را جنگیده و ایمان را حفظ نموده‌اید، شما در برابر نجات‌دهنده، دلیری دارید. نزد او برایمان شفاعت کنید زیرا او نیکوست و دعا کنید که جانهایمان را نجات دهد.

 

كونتاكيون ؛

ای مسیح، به مقدسین و جانهای خادمینت آسایش ببخش، در جایی که دیگر خبری از بیماری و غم و آه و ناله نيست، بلکه تا به ابد حیات است.

 

انديشه هاى قديس تئوفان راهب

  

 

( لوقا 12: 2-12)

"از قاتلان جسم كه قدرت ندارند کاری بیشتر از اين انجام دهند، ترسان مباشيد. بلكه به شما خواهم گفت که از كه باید ترسید: از او بترسید که بعد از کشته شدن قدرت دارد كه به جهنم بيفكند: بلى به شما می گویم از او بترسید (لوقا 12: 4-5).

بزرگترین ترس ما مرگ است. اما خداوند می گوید که ترس از خدا باید بالاتر از ترس از چيزى فانی باشد. وقتی شرایط به گونه ای است که یا بايد زندگی را از دست داد ، یا اقدامى به خلاف پیشنهادات ترس از خدا انجام داد، بهتر است بمیرید ، اما به خلاف ترس از خدا نروید. زیرا اگر خلاف ترس از خدا بروید ، پس از مرگ جسمی ، که هنوز هم نمی توان از آن جلوگیری کرد ، با مرگ دیگری روبرو خواهید شد ، که به طرز بی نظیری وحشتناک تر از همه وحشتناک ترین مرگ های جسمی است.

اگر این مورد اخیر همیشه در فکر وجود داشته باشد ، ترس از خدا در ما فروکش نمی کند و هیچ عملی خلاف ترس از خدا انجام نمى دهيم. بیایید تصور کنیم که نفسانيات بوجود می آیند. در آن زمان که آنها عصیان می کنند ، وجدان احیا شده از ترس خدا ، خواستار مخالفت با آنها است. به نظر می رسد امتناع از خواسته هاى هواى نفس در زندگی است که باعث مرگ بدن می شود. بنابراین ، هنگامی که آخرین نوع احساس اضطراب احیا می شود و وجدان شروع به لرزيدن می كند ، عجله کنید تا ترس از خدا و ترس از داورى خدا را با پیامدهای آن بالا ببرید. سپس ترس از وحشتناک ترین مرگ ترس از ضعیف ترین مرگ را از بین خواهد برد و مقاومت خواستهای وظیفه و وجدان برای شما آسان خواهد بود.

آنچه حکیم می گوید به این طریق تحقق می یابد: "زمان مرگ خود را بخاطر بسپار و هرگز گناه نخواهی کرد" (سيراخ 7: 36).

 

 

مبانى ارتدوكس

 

نقش عزم راسخ و نظم و انضباط در زندگی روحانى.

مسیحیت دلبخواه نیست. از سرافیم ساروف مقدس سوال شد: «چرا ما زندگی سختگیرانه ای که زاهدان باستان می کردند نداریم؟ راهب سرافیم پاسخ داد: "زیرا ما عزم راسخى برای براى انجام اين كار نداریم." اومچ سرگی مچف خاطرنشان کرد: "ما در بى ثباتى با قديسين تفاوت داریم."

زندگی روحانى تا حد بسیار بیشتری به تصمیم گیری شخص بستگی دارد تا شرایط بیرونی. آدم در بهشت ​​افتاد و لوط در سدوم نجات یافت.

در زندگی روحانى هیچ میانه ای وجود ندارد. می توان آن را با حرکت یک قایق در برابر جریان آب مقایسه کرد. مسیحیان برخلاف موج دنیای سقوط کرده و خلاف گرایش خود به گناه پیش می روند. هرگونه توقف منجر به فاصله از هدف می شود.

نظم و انضباط در زندگی روحانى را می توان با نظم و انضباط یک ورزشکار مقایسه کرد: برای داشتن یک نتیجه ، کلاس ها باید منظم باشد. بنابراین زندگی روحانى فقط ناشی از بینش نیست - این یک کار سیستماتیک است.

هنگامى شخصی می گوید که وقت براى زندگی روحانى ندارد ، این فقط به معنای اولویت داشتن چیز دیگری است. برای پول ، یک فرد به آخر دنیا می رود و اغلب نمی تواند برای رسیدن به خدا به نزدیکترین كليسا برود.

 

 

توصيه عملى

اخلاق مسیحی به شکل بسیار سخت بدین معناست که مردم باید در کنار شما بهتر از دوری از شما باشند ، راحت تر از دوری از شما. این وظیفه ای است که خداوند برای ما تعیین کرده است. آنچه خدا واقعاً ما را به آن دعوت می کند در حوزه ای است که با خاموش کردن تلویزیون شاهد آن خواهیم بود.

~ كاهن آنتونی لاکیروف

 

 

درس روز

 

پير به شاگرد گفت شلغم را طورى بكارد كه ریشه آن بالا باشد. و شاگرد فکر کرد: "در اینجا ، پير چیزی را قاطى کرده است ،" و او آن را به درستی کاشت: ريشه به سمت پايين. شلغم البته جوانه زد. سپس شاگرد به پير گفت: "می بینی ، شلغم رشد کرده است ، زیرا من به تو گوش نکردم و ريشه را به سمت پايين كاشتم." که پير پاسخ داد: "اما در غیر این صورت اطاعت تو رشد می كرد!"