6-7-2022

15-4-1401

تقويم جديد: روزه، روغن مجاز

تقويم قديم: روزه، روغن مجاز

 

با کلیک کردن بر روی هر یک از آیکون های صفحه می توانید درباره آن قدیس، جشن یا مناسبت مطالعه نمایید

بزرگداشت

سيناكسى تمام قديسان رادونژ

   قديس سيسوئس كبير از مصر (٤٢٩ م)

روز گراميداشت

تقویم جدید:  6جولاى

تقويم قدیم:  19جولاى

 

قرائت كتاب مقدس

ليتورگى الهى ؛

قرائت رساله رسولى : روميان ١١: ٢- ١٢

قرائت انجيل مقدس : انجيل متى ١١: ٢٠- ٢٦

دعاى روزانه

 

خدا را در اعلى عليين جلال و بر روى زمين صلح و سلامتى، و در ميان مردم رضامندى باد! ای خداوند، لب و دهان مرا بگشا تا ستایش تو را اعلام نمايد. 

 

مزمور٦٣؛ 

ای خدا، تو خدای من هستی. در سحر تو را خواهم طلبید. جان من تشنه تو است و جسدم مشتاق تو در زمین خشک تشنه بی آب. چنانکه در قدس بر تو نظر کردم تا قوت و جلال تو را مشاهده کنم. چونکه رحمت تو از حیات نیکوتر است. پس لبهای من ترا تسبیح خواهد خواند. از اینرو تا زنده هستم تو را متبارک خواهم خواند. و دستهای خود را به نام تو خواهم برافراشت. جان من سیر خواهد شد چنانکه از مغز و پیه. و زبان من به لبهای شادمانی تو را حمد خواهد گفت، چون تو را بر بستر خود یاد می آورم و در پاسهای شب در تو تفکر می کنم. زیرا تو مددکار من بوده ای و زیر سایه بالهای تو شادی خواهم کرد. جان من به تو چسبیده است و دست راست تو مرا تایید کرده است. و اما آنانی که قصد جان من دارند هلاک خواهند شد و در اسفل زمین فرو خواهند رفت. ایشان به دم شمشیر سپرده می شوند و نصیب شغالها خواهند شد. اما پادشاه در خدا شادی خواهد کرد و هرکه بدو قسم خورد فخر خواهد نمود. زیرا دهان دروغگویان بسته خواهد گردید.

بعد از مزمور :

جلال بر پدر و پسر و روح القدس، اکنون و تا ابد و تا جمیع اعصار، آمین. 

هللویاه، هللویاه، هللویاه! جلال بر تو، ای خدا! (۳مرتبه)

 

چهارشنبه، صلیب مقدس و حیات‌بخش

 

تروپاريون ؛

ای خداوند، قوم خود را نجات ده و میراث خود را مبارک ساز. عطا كن که مسیحیان راستین بر دشمنان خود پیروز گردند. و به‌خاطر صلیب خویش، مسکن خود را حفظ فرما.

 

كونتاكيون ؛

همانطور که داوطلبانه به جای ما مصلوب گشتی، رحمت عطا فرما به کسانی که به نام تو خوانده شده‌اند. تمام مسیحیان ارتدوكس را به نام خویش شادمان گردان، با اِعطای نشانِ شکست‌ناپذیر، آن اسلحۀ صلح خویش، ایشان را بر دشمنانشان پیروز گردان.

 

 

انديشه هاى قديس تئوفان خلوت نشين

  

( روميان 11 :2-12 ؛ متی 11 :20-26 )

 خداوند در کفرناحوم، بيت سيدا و خورزين نشانه‌های بسیاری آشکار کرد. در این میان، تعداد کسانی که ایمان آوردند با قدرت آیات مطابقت نداشت. به همین دلیل این شهرها را به شدت سرزنش کرد و داوری کرد که در روز قیامت صور و صیدون و سدوم و عموره قابل تحمل تر از آن شهرها خواهد بود.

 ما، با این مدل باید خودمان را قضاوت کنیم. چه بسیار نشانه هایی که خداوند به روسیه نشان داد، او را از شر قوی ترین دشمنان نجات داد و ملت هایش را تحت سلطه خود در آورد!  او چقدر گنج‌های دائمی به آن داد، که نشانه‌های بی‌وقفه‌ای از خود برمی‌تابید - در یادگارهای قدیسین و شمایل معجزه‌آسا که در سراسر روسیه پراکنده شده‌اند!  و با این حال، در روزگار ما، روس‌های ما شروع به انحراف از ایمان می‌کنند: یک بخش به طور کامل و همه جانبه در کفر می‌افتد، دیگری به پروتستانتیسم می‌افتد، دیگری مخفیانه عقاید خود را می‌بافد، که در آن فکر می‌کند هم معنویت‌گرایی و هم مزخرفات الهیاتی را با مکاشفه‌ی الهی ترکیب کند.  

 شر در حال رشد است، بدخواهی و بی ایمانی سر خود را بلند می کند، ایمان و ارتدوكس ضعیف می شوند. آیا ما به خودمان نمی آییم؟... و بالاخره برای ما هم همینطور خواهد بود، مثل با فرانسوی ها و دیگران... و اگر این اتفاق بیفتد، فکر می کنید چه اتفاقی برای ما خواهد افتاد. خداوندا! روسیه ارتدوكس را از مجازات عادلانه و شایسته خود نجات ده و رحم فرما!

 

 

مبانى ارتدوكس

 

هواى نفس خشم (چهارمین از هشت هوای نفس اصلی).

 خشم معقول را خداوند به عنوان یک سلاح، به عنوان نیروی روح برای مقاومت در برابر شیطان به انسان داده است. در نتیجه سقوط، این قدرت روح منحرف شد. خشم در تظاهرات عادی خود باید دفاعی مصون از روح باشد، بنابراین ابراز خشم عادلانه کاملا قانونی است، برخلاف حسادت و دروغ های سفید. فضیلت مقابل خشم غیرعادلانه، نرمی است.

 

 خشم مانند سگ نگهبانی است که برای نگهبانی خانه گماشته شده است. اگر او به دزدان حمله کند، پس شایسته ستایش است، اما اگر شروع به هجوم به مهمانان و رهگذران تصادفی کند، در آن صورت مشغول خرابکاری است.

 

توصيه عملى

 در روز عشاى ربانى چگونه رفتار کنیم؟

 قدیس تیخون زادونسک: «پس از عشای ربانی، باید رفتار درستی نشان دهید، به عشق به خدا و همسایه گواهى دهید، شکرگزاری کنید، غیرت سخت کوش برای یک زندگی جدید، مقدس و بی آلایش داشته باشید. ”

 روز عشاء ربانی یک روز ویژه برای یک مسیحی است، زمانی که او به طور مرموزی با مسیح متحد می شود. پس از عشای ربانی، باید از خداوند بخواهيد که به شما کمک کند تا اين هدیه را شایسته حفظ کنید و به گناهان قبلی خود بازنگردید.

 شما باید سعی کنید بلافاصله پس از عشای ربانی وارد تجارت نشوید، بلکه سعی کنید حداقل به دنبال یک كمى سکوت باشید که به خواندن و تفکر اختصاص داده می شود.

 لازم است به ویژه در اولین ساعات پس از عشای ربانی از خود محافظت کنید: در این زمان، دشمن نسل بشر، به هر طریق ممکن تلاش می کند تا شخص به معبد خود توهین کند تا از تقدیس خود دست بردارد.  بدست آوردن آسان تر از نگه داشتن است. معبد می تواند در معرض رفتارهای بی احترام، درگیری، محکومیت، بی اعتدالی، هیاهو و آزرده شدن قرار گیرد. در روز عشاء ربانی باید توجه ویژه ای به حفظ آرامش در روح و روابط با دیگران داشته باشيد.

 

 

درس روز

 

مردی راه می‌رفت و به كاهن لعن می‌گفت و شایعات نادرست و بدخواهانه را در مورد او در سراسر محله پخش می‌کرد. یک روز خوب، او احساس پشیمانی کرد و پس از آمدن نزد كاهن، از او طلب بخشش کرد.  گفت برای کفاره گناهم هر کاری می کنم. كاهن به او گفت که بالشی را از خانه‌اش بردارد، آن را بشکافد و پرها را در باد رها کند. درخواست نسبتاً عجیب بود، اما انجام آن دشوار نبود.

 پس از انجام آنچه به او گفته شد، بازگشت و این را به كاهن گزارش داد.

 كاهن گفت: «اکنون برو و همه پرها را جمع کن.» گرچه توبه شما و نیز تمایل شما برای اصلاح آسیب وارد شده صادقانه است، اما ترمیم آسیب ناشی از سخنان شما به همان اندازه غیرممکن است که پرهای رها شده در باد را جمع آوری کنید.