7-7-2022

16-4-1401

تقويم جديد: بدون روزه

تقويم قديم: روزه، ماهى مجاز

 

با کلیک کردن بر روی هر یک از آیکون های صفحه می توانید درباره آن قدیس، جشن یا مناسبت مطالعه نمایید

بزرگداشت

قديس آكاكيوس از سينا، كه در نردبان به او اشاره شده أست (قرن ٦)

   قديس توماس از كوه مالئون  ( قرن ١٠)

روز گراميداشت

تقویم جدید:  7جولاى

تقويم قدیم:  20 جولاى

 

قرائت كتاب مقدس

ليتورگى الهى ؛

قرائت رساله رسولى : غلاطيان ٣: ٢٣- ٢٩، ٤: ١-٥

قرائت انجيل مقدس : انجيل مرقس ٥: ٢٤- ٣٤

 

دعاى روزانه

 

خدا را در اعلى عليين جلال و بر روى زمين صلح و سلامتى، و در ميان مردم رضامندى باد! ای خداوند، لب و دهان مرا بگشا تا ستایش تو را اعلام نمايد. 

 

مزمور٨٨؛ 

ای یهوه خدای نجات من، شب و روز نزد تو فریاد کرده ام. دعای من به حضور تو برسد، به ناله من گوش خود را فراگیر. زیرا که جان من از بلایا پر شده است و زندگانی ام به قبر نزدیک گردیده. از فرو روندگان به هاویه شمرده شده ام و مثل مرد بی قوت گشته ام. در میان مردگان منفرد شده، مثل کشتگان که در قبر خوابیده اند، که ایشان را دیگر به یاد نخواهی آورد و از دست تو منقطع شده اند. مرا در هاویه اسفل گذاشته ای، در ظلمت در ژرفی ها. خشم تو بر من سنگین شده است و به همه امواج خود مرا مبتلا ساخته ای. آشنایانم را از من دور کرده، و مرا مکروه ایشان گردانیده ای محبوس شده، بیرون نمی توانم آمد. چشمانم از مذلت کاهیده شد. ای خداوند، نزد تو فریاد کرده ام تمامی روز. دستهای خود را به تو دراز کرده ام. آیا برای مردگان کاری عجیب خواهی کرد؟ مگر مردگان برخاسته، تو را حمد خواهند گفت؟ آیا رحمت تو در قبر مذکور خواهد شد؟ و امانت تو در هلاکت؟ آیا کارعجیب تو در ظلمت اعلام می شود و عدالت تو در زمین فراموشی؟ و اما من نزد تو ای خداوند فریاد بر آورده ام و بامدادان دعای من در پیش تو می آید. ای خداوند چرا جان مرا ترک کرده، و روی خود را از من پنهان نموده ای. من مستمند و از طفولیت مشرف بر موت شده ام. ترسهای تو را متحمل شده، متحیر گردیده ام. حدت خشم تو بر من گذشته است و خوف های تو مرا هلاک ساخته. مثل آب دور مرا گرفته است تمامی روز و مرا از هر سو احاطه نموده. یاران و دوستان را از من دور کرده ای و آشنایانم را در تاریکی.

بعد از مزمور: 

جلال بر پدر و پسر و روح القدس، اکنون و تا ابد و تا جمیع اعصار، آمین. 

هللویاه، هللویاه، هللویاه! جلال بر تو، ای خدا! (۳مرتبه)

 

پنج شنبه، دعا به رسولان مقدس و قدیس نیکولاس

 

تروپاريون ؛

ای رسولان مقدس، نزد خدای رحیمِ ما شفاعت نمایید تا بخشایش گناهانمان را به جان ما عطا فرماید!

 

كونتاكيون ؛

ای خداوند، تو واعظین استوار، آنانی که الهام الهی یافته‌اند، یعنی رسولان مقدس را به آرامش و بهره‌مندی از برکاتت وارد ساخته‌ای. زیرا زحمات و مرگ ایشان را فراتر از هر قربانی سوختنی پذیرفته‌ای، ای تو تنها کسی که از رازهای دلمان باخبری.

 

 

انديشه هاى قديس تئوفان خلوت نشين

  

"به دنبال خداوند باشید. به دنبال روى او باشید همانطور که شخصی شخص ديگر را رو در رو می بیند ، سعی کنید روح خود را در برابر خداوند قرار دهید ، به طوری که آنها رو در رو باشند. چنین امری طبیعی است که حتی نباید آن را به خاطر سپرد. زیرا روح ذاتاً باید برای خداوند تلاش کند. و خداوند همیشه نزدیک است. و هیچ چیزى نیست که آنها را به یکدیگر معرفى کند ، زیرا آنها آشنایان قدیمی هستند. "

 

مبانى ارتدوكس

 

هواى نفس غم و اندوه (پنجمین از هشت هوای نفس اصلی).

 غم و اندوه دنیوی باعث مرگ می شود ( دوم قرنتیان 7 :10 ).  فضیلت مخالف غم و اندوه، امید است.

 كاهن جان کاسیان رومی در مورد علت‌های غم چنین می نویسد: 1) عصبانیت از قبل.  2) عدم برآورده شدن خواسته ها;  3) به دلیل خسارات و تلفات؛  4) بدون دلیل مشخص  5) به خاطر نگرانی های بی دلیل؛  6) به دلیل ترس از سرنوشت.

 

توصيه عملى

 

 برای انجام مراسم نکاح چه چیزی لازم است؟

 ازدواج ابتدا باید در اداره ثبت اسناد رسمی ثبت شود.

 ازدواج بدون زندگی روحانيه حداقل یکی از زوج‌ها معنا ندارد، به طور خودکار خانواده را تقویت نمی کند.  قبل از عروسی، باید مرتباً دعا کنید، اعتراف کنید و عشای ربانی دریافت کنید.

 داشتن شمایل‌های نجات دهنده و باکره مقدس، حلقه های ازدواج، یک حوله سفید، دو شمع عروسی ضروری است. صلیب آويز باید مثل همیشه بر گردن کسانی باشد که ازدواج می کنند. شما می توانید دو شاهد را دعوت کنید، مسیحیان ارتدوکس (نه طلاق مى گيرند ، و نه ازدواج مجدد مى كنند).

 آیا می توان با کسانی که مدت زیادی از زمان ازدواج كردنشان می گذرد ازدواج کرد؟  تجربه نشان می‌دهد آن دسته از زوج‌هایی که در بزرگسالی ازدواج می‌کنند بیشتر از جوانان عروسی را جدی می‌گیرند.  شکوه و عظمت عروسی جای خود را به احترام و هیبت از عظمت ازدواج می دهد.

 

درس روز

 

 هوا مثل خداست. همیشه هست و شما نمی توانید آن را ببینید. چقدر به آن نیاز دارید؟ زمانی که کافی نباشد خواهید فهمید.

 خورشید مثل خداست. هم می تواند گرم کند و هم بسوزاند. نمی توان بدون درد به قرص آتشین آن نگاه کرد. همه موجودات زنده به سمت آن کشیده می شوند. همه موجودات زنده نیروی آن را می نوشند.

 دریا مثل خداست. وقتی شفاف و محبت آمیز باشد، مانند لطافت بزرگتری برای کوچک‌تر است. وقتی خشمگین می شود و کف می کند، نمی توان با آن بحث کرد.

 مرد شبیه خداست. وقتی او به خانواده اش غذا می دهد و آماده است برای او بجنگد. و حتی زمانی که در کلمات بخیل است و به ندرت لبخند می زند.

 زن شبیه خداست. وقتی شیر می دهد و شب ها بیدار می شود تا بچه گریه مى كند. وقتی در میان بچه ها گم می شود و از فکر کردن به خودش باز داشته می شود.

 خیلی چیزها در دنیا شبیه خداست. آتئیست ها از کجا آمده اند؟