9-7-2022

18-4-1401

تقويم جديد: بدون روزه

تقويم قديم: روزه، ماهى مجاز

 

با کلیک کردن بر روی هر یک از آیکون های صفحه می توانید درباره آن قدیس، جشن یا مناسبت مطالعه نمایید

بزرگداشت

شمايل مادر خدا، به نام "كولوچ" (١٤١٣ م)

قهرمان شهيد پانكراتيوس،اسقف تائورمينا در سيسيل         (قرن ١) 

روز گراميداشت

تقویم جدید:  9 جولاى

تقويم قدیم:  22 جولاى

 

قرائت كتاب مقدس

ليتورگى الهى ؛

قرائت رساله رسولى : روميان ٦: ١١- ١٧

 

دعاى روزانه

 

خدا را در اعلى عليين جلال و بر روى زمين صلح و سلامتى، و در ميان مردم رضامندى باد! ای خداوند، لب و دهان مرا بگشا تا ستایش تو را اعلام نمايد. 

 

مزمور١٤٣؛ 

ای خداوند دعای مرا بشنو و به تضرع من گوش بده! در امانت و عدالت خویش مرا اجابت فرما! و بر بنده خود به محاکمه برمیا. زیرا زنده ای نیست که به حضور تو عادل شمرده شود. زیرا که دشمن بر جان من جفا کرده، حیات مرا به زمین کوبیده است و مرا در ظلمت ساکن گردانیده، مثل آنانی که مدتی مرده باشند. پس روح من در من مدهوش شده، و دلم در اندرونم متحیر گردیده است. ایام قدیم را به یاد می آورم. در همه اعمال تو تفکر نموده، در کارهای دست تو تامل میکنم. دستهای خود را بسوی تو دراز میکنم. جان من مثل زمین خشک، تشنه تو است.ای خداوند، بزودی مرا اجابت فرما زیرا روح من کاهیده شده است. روی خود را از من مپوشان، مبادا مثل فرو روندگان به هاویه بشوم. بامدادان رحمت خود را به من بشنوان زیرا که بر تو توکل دارم. طریقی را که بر آن بروم، مرا بیاموز زیرا نزد تو جان خود را بر می افرازم. ای خداوند مرا از دشمنانم برهان زیرا که نزد تو پناه برده ام. مرا تعلیم ده تا اراده تو را بجا آورم زیرا خدای من تو هستی. روح مهربان تو مرا در زمین هموار هدایت بنماید. به خاطر نام خود ای خداوند مرا زنده ساز. به خاطر عدالت خویش جان مرا از تنگی برهان. و به خاطر رحمت خود، دشمنانم را منقطع ساز. و همه مخالفان جان مرا هلاک کن زیرا که من بنده تو هستم.

بعد از مزمور :

جلال بر پدر و پسر و روح القدس، اکنون و تا ابد و تا جمیع اعصار، آمین. 

هللویاه، هللویاه، هللویاه! جلال بر تو، ای خدا! (۳مرتبه)

 

شنبه، دعا به مادر خدا، تمام مقدسین، مؤمنين وفات‌یافته

 

تروپاريون ؛

ای رسولان، شهیدان و انبیا، اسقف‌های مقدس، قديسين و پارسایان، که نبرد نیکو را جنگیده و ایمان را حفظ نموده‌اید، شما در برابر نجات‌دهنده، دلیری دارید. نزد او برایمان شفاعت کنید زیرا او نیکوست و دعا کنید که جانهایمان را نجات دهد.

 

كونتاكيون ؛

ای مسیح، به مقدسین و جانهای خادمینت آسایش ببخش، در جایی که دیگر خبری از بیماری و غم و آه و ناله نيست، بلکه تا به ابد حیات است.

 

 

انديشه هاى قديس تئوفان خلوت نشين

  

( روميان.6: 11-17 ؛ متی 8 :14-23 )

 خداوند به یکی از کسانی که می خواست از او پیروی کند، گفت: «پسر انسان جایی ندارد که سر خود را بگذارد» (متی 8 :20) ، و به دیگری که می خواست ابتدا پدرش را دفن کند، گفت:  مرده را رها کن؛  دیگران او را دفن خواهند کرد و تو از من پیروی کن." این بدان معناست که هرکس می خواهد از این پیروی در زمین تسلی خاطر داشته باشد، انتظار سختی ها و نیازها و غم ها را باید داشته باشد، و دغدغه های دنیوی، حتی مشروع ترین آنها، با این پیروی سازگاری ندارند. باید قاطعانه از همه چیز دست کشید تا هیچ چیز تو را به زمین نبندد. سپس خود را محکوم به رنج همه جانبه یا صلیب کنید و به این ترتیب مجهز، از خداوند پیروی کنید. این خواست مستقیم خداوند است!

 اما این فرمان برای چه کسی است - فقط به رسولان یا همه مسیحیان؟ خودتان قضاوت کنید، خودت را انكار کن و صلیبت را بردار - آیا به همه گفته می شود؟  آن وقت دوست داشتن خداوند بیشتر از پدر و مادر، برادران و خواهران، همسر و فرزندان - آیا به همه گفته می شود؟  نتیجه گیری روشن است.  چگونه اين مى شود؟  یک بار رسولان نیز چنین سؤالی را از خداوند پرسیدند و او به آنها پاسخ داد: «آنچه برای آدمیان غیر ممکن است برای خدا امکان دارد» ( لوقا 18 :27 ).

مبانى ارتدوكس

 هواى نفس غرور (هفتمین از هشت هوای نفس اصلی).

 میل به شکوه زمینی، افتخارات، ستایش، میل به جلب توجه، وابستگی بیش از حد به نظرات دیگران در مورد خود، هوای نفس غرور است.  فضیلت مقابل آن، فروتنی است.

 راهب يوحناى نردبان بر تدبیر این هواى نفس تأکید کرد: غرور به همه چیز می چسبد: وقتی روزه می گیرم مغرور می شوم، اما وقتی اجازه می دهم طوری روزه بگیرم که پرهیزکاری خود را از مردم پنهان کنم، دوباره مغرور می شوم و خود را حكيم می دانم. لباس خوب مى پوشم، غرور بر من غلبه مى كند، سکوت مى كنم، دوباره مغلوب آن می شوم. مهم نیست این نیزه‌ی سه گانه را چگونه پرتاب کنید، همه چیز به یک نقطه می رسد.

 

توصيه عملى

 در صورت خطر مرگبار (از جمله در بیمارستان، زایشگاه)، مراسم مقدس غسل تعمید را می‌توان توسط یک فرد غیر روحانی انجام داد.  در این مورد، این مسیحی ارتدوکس باید آب (ترجیحاً مقدس) را بگیرد و سه بار روی شخص بریزد با این جمله: "بنده‌ی خدا (نام) تعميد مى يابد به نام پدر، آمین. و پسر، آمین.  و روح القدس، آمین."

  اگر شخصی زنده بماند، روحانی باید براى او مراسم راز تثبيت مقدس را بجا آورد.

  یک پیش نیاز، تمایل شخص به غسل ​​تعمید است (نوزادان بر اساس ایمان والدین خود تعمید می گیرند).

 

 درس روز

 روزی مردی بیمار صبر خود را از دست داد و از خداوند درخواست کرد که او را از درد طاقت فرسا نجات دهد. فرشته خدا بر مصیبت دیده ظاهر شد و فرمود:

 «لازم است یک سال بیشتر روی زمین زندگی کنی تا روحت در اثر بیماری پاک شود. اگر این برایت دشوار به نظر می رسد، پس خداوند متعال به تو این فرصت را می دهد که در عوض سه ساعت را در جهنم بگذرانی.  پس انتخاب کن"

 بیمار بدون تردید پاسخ داد: "من ترجیح می دهم سه ساعت را در جهنم بگذرانم." با این باور که یک سال آزمایش روی زمین دردناک تر است.

 فرشته روح مریض را در جهنم گذاشت و گفت:

 "سه ساعت دیگه برمیگردم."

مرد بدبخت از تنها ماندن ترسید.  گریه‌ها و فریادهای وحشتناکی از هر طرف به گوش می رسید.  او در تاریکی چشمان رنجور و سوزان شیاطین را تشخیص داد. زمان گذشت. بیمار لحظه به لحظه منتظر ظهور فرشته بود، اما او نیامد. به نظر او یک قرن تمام گذشت. مرد بدبخت با از دست دادن تمام امید به نجات، شروع به ناله و هق هق کرد. اما پس از آن تصویر معجزه آسای فرشته دوباره در جهنم ظاهر شد. پرسید :چه بلایی سرت آمده، اى مرد؟  

 بیمار نیمه جان زمزمه کرد: "من نمی دانستم که فرشتگان دروغ می گویند." تو قول دادی تا سه ساعت دیگر مرا ببری و یک قرن تمام عذاب طاقت فرسا گذشته است."

 -در مورد چی حرف میزنی مرد؟  فقط یک ساعت گذشته و تو باید دو ساعت تا دیگر اینجا بمانی.

 - نه!  او التماس کرد.  - دیگه طاقت ندارم!  من را از اینجا بیرون ببر. بهتر است سالها روی زمین زجر بکشم!

 فرشته موافقت کرد: "بگذار راه تو چنین باشد."  - پروردگار نيك به تو رحم كند.

 با این سخنان، بیمار از خواب بیدار شد و با خوشحالی دید که دوباره روی تخت خود است.

 خداوند مهربان به ما این قدرت را عطا فرماید که همه شرایط زندگی را با صبر و شکیبایی و بدون غر زدن تحمل کنیم. و وقتی قدرت ما کافی نیست، فرشته نگهبان عزیزمان از ما حمایت کند و ما را تقویت نمايد.