9-6-2022

19
-3-1401

تقويم جديد: بدون روزه

تقويم قديم: بدون روزه

با کلیک کردن بر روی هر یک از آیکون های صفحه می توانید درباره آن قدیس، جشن یا مناسبت مطالعه نمایید

بزرگداشت

پنج قديس ايرانى كه سر بريده شدند : شهيد تكلا (٣٤٦ م)       قديس سيريل، اسقف اعظم اسكندريه (٤٤٤ م)

پنج قديس ايرانى كه سر بريده شدند : شهيدان مريم و مارتا و ماريا و انماتا پارسى(٣٤٦ م)

روز گراميداشت

تقویم جدید:  9 جون

تقويم قدیم:  22 جون

قرائت كتاب مقدس

ليتورگى الهى ؛

قرائت رساله رسولى : اعمال  رسولان ٢٥: ١٣- ١٩

قرائت انجيل مقدس : انجيل يوحنا ١٦: ٢٣- ٣٣

 

 

دعاى روزانه

خدا را در اعلى عليين جلال و بر روى زمين صلح و سلامتى، و در ميان مردم رضامندى باد! ای خداوند، لب و دهان مرا بگشا تا ستایش تو را اعلام نمايد. 

 

مزمور٨٨؛ 

ای یهوه خدای نجات من، شب و روز نزد تو فریاد کرده ام. دعای من به حضور تو برسد، به ناله من گوش خود را فراگیر. زیرا که جان من از بلایا پر شده است و زندگانی ام به قبر نزدیک گردیده. از فرو روندگان به هاویه شمرده شده ام و مثل مرد بی قوت گشته ام. در میان مردگان منفرد شده، مثل کشتگان که در قبر خوابیده اند، که ایشان را دیگر به یاد نخواهی آورد و از دست تو منقطع شده اند. مرا در هاویه اسفل گذاشته ای، در ظلمت در ژرفی ها. خشم تو بر من سنگین شده است و به همه امواج خود مرا مبتلا ساخته ای. آشنایانم را از من دور کرده، و مرا مکروه ایشان گردانیده ای محبوس شده، بیرون نمی توانم آمد. چشمانم از مذلت کاهیده شد. ای خداوند، نزد تو فریاد کرده ام تمامی روز. دستهای خود را به تو دراز کرده ام. آیا برای مردگان کاری عجیب خواهی کرد؟ مگر مردگان برخاسته، تو را حمد خواهند گفت؟ آیا رحمت تو در قبر مذکور خواهد شد؟ و امانت تو در هلاکت؟ آیا کارعجیب تو در ظلمت اعلام می شود و عدالت تو در زمین فراموشی؟ و اما من نزد تو ای خداوند فریاد بر آورده ام و بامدادان دعای من در پیش تو می آید. ای خداوند چرا جان مرا ترک کرده، و روی خود را از من پنهان نموده ای. من مستمند و از طفولیت مشرف بر موت شده ام. ترسهای تو را متحمل شده، متحیر گردیده ام. حدت خشم تو بر من گذشته است و خوف های تو مرا هلاک ساخته. مثل آب دور مرا گرفته است تمامی روز و مرا از هر سو احاطه نموده. یاران و دوستان را از من دور کرده ای و آشنایانم را در تاریکی.

بعد از مزمور: 

جلال بر پدر و پسر و روح القدس، اکنون و تا ابد و تا جمیع اعصار، آمین. 

هللویاه، هللویاه، هللویاه! جلال بر تو، ای خدا! (۳مرتبه)

 

پنج شنبه، دعا به رسولان مقدس و قدیس نیکولاس

 

تروپاريون ؛

ای رسولان مقدس، نزد خدای رحیمِ ما شفاعت نمایید تا بخشایش گناهانمان را به جان ما عطا فرماید!

 

كونتاكيون ؛

ای خداوند، تو واعظین استوار، آنانی که الهام الهی یافته‌اند، یعنی رسولان مقدس را به آرامش و بهره‌مندی از برکاتت وارد ساخته‌ای. زیرا زحمات و مرگ ایشان را فراتر از هر قربانی سوختنی پذیرفته‌ای، ای تو تنها کسی که از رازهای دلمان باخبری.

 

انديشه هاى قديس تئوفان راهب

  

(اعمال 18: 22-28 ؛ یوحنا 12: 36-47)

"خداوندا ، چه کسی به پيام ما ایمان آورد؟" (اشعيا.1: 53 ) ، بنابراین اشعیای نبی شگفت زده شکایت می کند. حتى اكنون نیز مناسب است که فریاد بزنیم: چه کسی اکنون صادقانه به كلام تو ايمان دارد ، خداوندا؟ همه تقریبا سست شده بودند. زبان خیلی ها هنوز درباره ایمان گنگ است. اما بندرت قلبی از تو روى برگردانده.

دلیلش چیست؟ مصلحت در بى اعتقادى احساس شد. نیاز به بی ایمانی ، برای سرپوش گذاشتن بر منافع قلب ، مخالف با ایمان ، ایجاد شد. در اینجا ریشه همه شر است. عقل دشمن ایمان نیست ، بلکه قلبی فاسد است. عقل در اینجا مقصر است فقط به این دلیل که تسلیم قلب می شود و شروع به استدلال می کند نه طبق اصول حقیقت ، بلکه مطابق خواسته های قلب عمل مى كند. در عين حال ، استدلال های قوی برای حقیقت به نظر او ناچیز است ، و آن چيز كوچكى كه در برابر آن کوه را رشد می دهد ؛ و به طور کلی ، سردرگمی در منطقه ذهنی ایجاد می شود، ذهن را کور می کند. او نمی بیند و نمی تواند ببیند ، گرچه اين را به او تعبیر نکنید.

 

مبانى ارتدوكس

 

قدمها در دعا كردن.

پدران مقدس سه مرحله اصلی را به عنوان دعا كردن متمايز كرده اند

 - شفاهی ، هوشمندانه و قلبى که البته در این بین موقعیت های میانی زیادی وجود دارد.

اولین قدم ، دعای شفاهی است ، وقتی یک مسیحی با گفتن کلمات دعا ، هنوز نمی تواند با حواس پرتی فکر کنار بیاید.

قدم دوم ، دعاى ذهنی است ، وقتی ذهن از قبل توانایی تمرکز داشته و معنای دعاهای خوانده شده را به طور کامل درك می کند. دعای هوشمندانه لزوماً با خود خوانده نمی شود.

قدم سوم دعای قلبى است ، وقتی دعایی را با زبان می خوانیم و آن را با ذهن می فهمیم و آن را با قلب احساس می کنیم. قديس اسحاق سوری مى گويد ، دعاى قلبى به سختی به یکى از دهها هزار نفر می رسد.

 

توصيه عملى

آیا در زندگی روحانى و کلیسایی ممنوعیتی درجه بندی شده است؟

با توجه به ممنوعیت ها ، در زندگی روحانى منطقى است كه با سه اصطلاح كار كنيم: مجاز نیست ، پذیرفته نیست ، نامناسب است. برای شخص غیر تعمید یافته غیرممکن است که در آيين مقدس کلیسا شرکت کند ، پذيرفته نیست که بدون اعتراف عشاء ربانى دريافت کند ، منحرف کردن پرستندگان با درخواست تحویل شمع نامناسب است.

 

درس روز

پدرى به پسرش گفت: "پسرم ، آيا می دانی که واقعاً مردم بصورت رایگان وارد بهشت می شوند و براى ورود به جهنم هزينه پرداخت می شود و گاهی گران است ..." 

پسر با تعجب پرسيد: "پدر، چطور؟" 

پدر گفت: «بله ، گرمای جهنم گران است. هرکسی که قمار می کند ، پول می دهد. هرکس از الکل یا مواد مخدر استفاده کند ، هزینه آن را پرداخت می کند. هرکسی سیگار می کشد پول می دهد ... و پسرم ، بهشت رايگان است: تو رایگان دعا می كنی. روزه را بدون هزينه نگاه مى دارى تو آنچه مورد پسند خداوند است را به رایگان انجام می دهی. دور شدن از وسوسه و گناه ، ترس از خدا ، نیز بدون هزينه است ... چرا وقتی می توانی بهشت را رایگان دریافت کنی ، براى جهنم هزينه پرداخت مى كنى ؟؟؟ "