12-5-2022

22-2-1401

تقويم جديد: بدون روزه

تقويم قديم: بدون روزه

 

با کلیک کردن بر روی هر یک از آیکون های صفحه می توانید درباره آن قدیس، جشن یا مناسبت مطالعه نمایید

بزرگداشت

قديس جرمانوس، پاتريارك كونستانتينوپل (٧٤٠ م)

 قديس اپيفانيوس، اسقف قبرس (٤٠٣ م)   

 

روز گراميداشت

تقویم جدید :   12   مى

تقويم قدیم  :  25   مى

 

قرائت كتاب مقدس

 ليتورگى الهى ؛

قرائت رساله رسولى : اعمال رسولان ٨: ٢٦- ٣٩

قرائت انجيل مقدس : انجيل يوحنا ٦: ٤٠- ٤٤

دعاى روزانه

مسیح از مردگان برخاسته است ، او مرگ را با مرگ پایمال كرده است، و به آنانى که در قبر هستند زندگی مى بخشد.

خدا را در اعلى عليين جلال و بر روى زمين صلح و سلامتى، و در ميان مردم رضامندى باد! ای خداوند، لب و دهان مرا بگشا تا ستایش تو را اعلام نمايد. 

 

مزمور٨٨؛ 

ای یهوه خدای نجات من، شب و روز نزد تو فریاد کرده ام. دعای من به حضور تو برسد، به ناله من گوش خود را فراگیر. زیرا که جان من از بلایا پر شده است و زندگانی ام به قبر نزدیک گردیده. از فرو روندگان به هاویه شمرده شده ام و مثل مرد بی قوت گشته ام. در میان مردگان منفرد شده، مثل کشتگان که در قبر خوابیده اند، که ایشان را دیگر به یاد نخواهی آورد و از دست تو منقطع شده اند. مرا در هاویه اسفل گذاشته ای، در ظلمت در ژرفی ها. خشم تو بر من سنگین شده است و به همه امواج خود مرا مبتلا ساخته ای. آشنایانم را از من دور کرده، و مرا مکروه ایشان گردانیده ای محبوس شده، بیرون نمی توانم آمد. چشمانم از مذلت کاهیده شد. ای خداوند، نزد تو فریاد کرده ام تمامی روز. دستهای خود را به تو دراز کرده ام. آیا برای مردگان کاری عجیب خواهی کرد؟ مگر مردگان برخاسته، تو را حمد خواهند گفت؟ آیا رحمت تو در قبر مذکور خواهد شد؟ و امانت تو در هلاکت؟ آیا کارعجیب تو در ظلمت اعلام می شود و عدالت تو در زمین فراموشی؟ و اما من نزد تو ای خداوند فریاد بر آورده ام و بامدادان دعای من در پیش تو می آید. ای خداوند چرا جان مرا ترک کرده، و روی خود را از من پنهان نموده ای. من مستمند و از طفولیت مشرف بر موت شده ام. ترسهای تو را متحمل شده، متحیر گردیده ام. حدت خشم تو بر من گذشته است و خوف های تو مرا هلاک ساخته. مثل آب دور مرا گرفته است تمامی روز و مرا از هر سو احاطه نموده. یاران و دوستان را از من دور کرده ای و آشنایانم را در تاریکی.

بعد از مزمور: 

جلال بر پدر و پسر و روح القدس، اکنون و تا ابد و تا جمیع اعصار، آمین. 

هللویاه، هللویاه، هللویاه! جلال بر تو، ای خدا! (۳مرتبه)

 

پنج شنبه، دعا به رسولان مقدس و قدیس نیکولاس

 

تروپاريون ؛

ای رسولان مقدس، نزد خدای رحیمِ ما شفاعت نمایید تا بخشایش گناهانمان را به جان ما عطا فرماید!

 

كونتاكيون ؛

ای خداوند، تو واعظین استوار، آنانی که الهام الهی یافته‌اند، یعنی رسولان مقدس را به آرامش و بهره‌مندی از برکاتت وارد ساخته‌ای. زیرا زحمات و مرگ ایشان را فراتر از هر قربانی سوختنی پذیرفته‌ای، ای تو تنها کسی که از رازهای دلمان باخبری.

 

 

انديشه هاى قديس تئوفان راهب

  

(اعمال رسولان 4: 13-22؛ یوحنا 5: 17-24)

 

 «شما خود داوری کنید، کدام در نظر خدا درست است، اطاعت از شما یا اطاعت از خدا؟ زیرا ما نمی‌توانیم آنچه دیده و شنیده‌ایم، بازنگوییم.» ( اعمال رسولان 4: 19-20 ).  بنابراین هنگامی که آنها از صحبت در مورد رستاخیز خداوند عیسی منع شده بودند، پس از اینکه مردی را که از کودکی فلج بود به نام مسیح شفا دادند،  قدیسين رسولان پطرس و یوحنا این را به مقامات گفتند. آنها از تهدید نمی ترسیدند، زیرا شواهد حقیقت به آنها اجازه نمی داد ساکت بمانند: آنچه شنیده و با چشمان خود دیده‌ایم، آنچه بدان نگریستیم و با دستهای خود لمس کردیم، یعنی کلام حیات، آن را به شما اعلام می‌کنیم (اول یوحنا 1: 1).

 آنها شاهدان عینی هستند: شاهدان عینی، طبق اصول علم بشری، اولین شاهدان موثق حقیقت هستند. در این زمینه، هیچ حوزه ای از دانش بشری چنین شاهدانی ندارد. از آنجا که ٢٠ قرن از آن زمان می گذرد، از قدرت شهادت آنها هیچ کاسته نشده است، و در نتیجه از شواهد حقیقتی که شهادت می دهند نیز کاسته نشده است. اگر آنها در بی ایمانی فرو می روند - و تعداد زیادی از آنها دور می شوند - بدون دلیلی جز فقدان عقل، دور می شوند. آنها نمی خواهند بحث کنند و توسط ارواح دور می شوند، که چاپلوسی یک قلب شرور احتمالاتی را به آنها می دهد.  بیچاره روح ها!  آنها با تصور اینکه بالاخره به مسیر درست رسیده اند، هلاک می شوند و به خصوص خوشحال می شوند که اولین ها وارد این شیار شده اند و پیشروى رهبران دیگران شده اند. اما لذت نشستن بر صندلی ناوشکن ها زیاد نیست.

  

مبانى ارتدوكس

 

 

فرمان هفتم عهد جدید: خوشا به حال صلح كنندگان، زیرا ايشان پسران خدا خوانده خواهند شد.

 در مورد صلح با خدا، صلح با خود - در روح خودتان و صلح با دیگران صحبت می شود.  صلح طلبان - تلاش برای ایجاد صلح با خدا، در خود و با مردم اطرافشان را دارند.

 صلح (عبرى  shalom ) نه تنها پایان دادن به دشمنی، بلکه حالت هماهنگی و آرامش است. مسیحیان باید قبل از هر چیز آرامش را در روح خود ایجاد کنند، یعنی خود را به حالتی برسانند که روح از هیچ چیز خشمگین نشود. ما باید سعی کنیم با آرامش با محرومیت ها، توهین ها، با هر چیزی که می تواند آرامش روانی، و آرامش روحی را مختل کند، ارتباط برقرار کنیم. فردی که دارای آرامش درونی و بیرونی است، با انجام فرمان اصلی محبت به همسایه و خدا، تلاش می کند تا این آرامش را به اطرافیان خود برساند.

در آغاز مراسم ليتورگى الهى، شماس فرا می خواند: بیایید براى صلح و آرامش به خداوند دعا کنیم - که به معنای واقعی کلمه از یونانی ترجمه شده است، این نه به معنای به صورت صلح آمیز، بلکه به معنای صلح در جهان است. این در مورد آشتی با خدا و آرامش در روح فردی است که اراده خدا را انجام می دهد.

 در دعای توبه‌ به روح‌القدس (برای خواب آینده) این عبارت براى توبه از گناه وجود دارد: «یا برادرم  را غمگین كردم، یا به دعوا و نزاع دامن زدم، یا او را محکوم کردم». تجربه بسیاری از افراد این است که دعا برای صلح با دیگران معمولاً بسیار مؤثر است.

 صلح با خدا، تحقق احکام اوست. روح پاک از هوس ها آرامش می یابد، از آنها رهایی می یابد، از عذاب وجدان و خلأ روحی. این بی تفاوتی نیست، هماهنگی است.

 صلح‌ كنندگان «فرزندان خدا» نامیده خواهند شد، زیرا در شاهکارشان به خود پسر خدا تشبیه می‌شوند، کسی که مردم را با خدا آشتی داد، و پیوندی را که با گناه اصلی از بین رفته بود، بازسازی کرد.

 

توصيه عملى

 

قدیس جان نردبان هشدار می دهد که تنبلی در دعا به خدا اولین نشانه تیرگی ذهن و روح است. اگر به طور ناگهانی از خواندن دعای صبح و عصر بی میل شدید، باید خود را مجبور کنید.  یکی از نوازندگان گفت: "اگر روزی نوازندگی را تمرین نکنم، من متوجه آن می شوم.  اگر دو روز نوازندگی نکنم، خانواده و دوستانم متوجه‌اش می شوند و اگر سه روز نوازندگی نکنم، همه متوجه آن خواهند شد.»  به همین ترتیب، در زندگی روحانی، دعای روزانه انسان را در حالت ثابت نگه می دارد.

 افرادی که در هنرستان موسيقى درس می خوانند روزی چهار ساعت پیانو می زنند تا به چیزی در زندگی برسند، تخصص و لقمه ای نان داشته باشند، و اين همه به منظور داشتن رفاه مادی بیرونی. و ما گاهی وقت نداریم که 15 دقیقه صبح و عصر را به دعا اختصاص دهیم. اگر یک یا دو روز دعا را از دست دهيم، ابتدا خود آن را احساس خواهیم کرد، و سپس همه آن را احساس خواهند کرد - خانواده، دوستان ...

 

 

درس روز

یک قاضی مسلمان از یک پدر ارتدوكس که در آن محل خدمت می کرد دعوت کرد تا از آنجا دیدن کند. او را به صرف شام دعوت کرد و پرسید: « ای حكيم، به من بگو، اینجا من قاضی هستم، من مسلمانم و سعی می کنم طبق قوانین زندگی کنم. من صادقانه قضاوت می کنم، رشوه نمی گیرم، به فقرا غذا می دهم، دعا می خوانم، روزه می گیرم. من تمام اراده خدا را انجام می دهم. پس آیا من ملكوت را به ارث نخواهم برد؟»

پدر جواب داد: ای عزیز، بگو بچه داری؟  قاضی پاسخ داد: بله.  "آیا هیچ خدمتکاری وجود دارد؟"  "البته نوکر هم هست!" "به من بگو، چه کسی بهتر به تو گوش می دهد، خدمتکار یا بچه؟"  "خادمان، خدمتکاران بهترند، آنها به تک تک کلمات من گوش می دهند. آنها سعی می کنند همه را راضی کنند.  و بچه ها اغلب لجباز هستند، به من گوش نمی دهند، آنها خودخواه هستند." " به من بگو وقتی می میری، همه دارايى هایت را به چه کسی واگذار می کنی، فرزندان یا خدمتکاران؟" قاضی بلند گفت: "البته که بچه ها!"  "در مورد ملكوت هم همینطور است.  شما ممکن است خدمتگزاری کامل باشید، اما پسر ارث خواهد برد.  و فرزندخواندگی فقط از طریق عیسی مسیح اتفاق می افتد ... ".