14-6-2022

24
-3-1401

تقويم جديد: بدون روزه

تقويم قديم: بدون روزه

 

با کلیک کردن بر روی هر یک از آیکون های صفحه می توانید درباره آن قدیس، جشن یا مناسبت مطالعه نمایید

بزرگداشت

قديس متوديوس، پاتريارك كونستانتينوپل (٨٤٧ م) 
اليشع نبى (قرن دهم قبل از ميلاد)

 

روز گراميداشت

تقویم جدید:  14 جون

تقويم قدیم:  27 جون

 

قرائت كتاب مقدس

ليتورگى الهى ؛

قرائت رساله رسولى : روميان ١: ١- ٧؛ ١٣-١٧

قرائت انجيل مقدس : انجيل متى ٤: ٢٣- ٢٥؛ ٥: ١-١٣

 

دعاى روزانه

خدا را در اعلى عليين جلال و بر روى زمين صلح و سلامتى، و در ميان مردم رضامندى باد! ای خداوند، لب و دهان مرا بگشا تا ستایش تو را اعلام نمايد. 

 

 مزمور٣٨؛

ای خداوند مرا در غضب خود توبیخ منما و در خشم خویش تادیبم مفرما. زیرا که تیرهای تو در من فرو رفته و دست تو برمن فرود آمده است. در جسد من به سبب غضب تو صحتی نیست و در استخوانهایم به سبب خطای خودم سلامتی نی. زیرا گناهانم از سرم گذشته است. مثل بارگران از طاقتم سنگین تر شده. جراحات من متعفن و مقروح شده است، به سبب حماقت من. به خود می پیچم و بی نهایت منحنی شده ام. تمامی روز ماتم کنان تردد میکنم. زیرا کمر من از سوزش پر شده است و در جسد من صحتی نیست. من بی حس و بینهایت کوفته شده ام و از فغان دل خود نعره می زنم. ای خداوند تمامی آرزوی من در مد نظر تو است و ناله های من از تو مخفی نمی باشد. دل من می طپد و قوتم از من رفته است و نور چشمانم نیز با من نیست. دوستان و رفیقانم از بلای من برکنار می ایستند و خویشان من دور ایستاده اند. آنانی که قصد جانم دارند دام می گسترند و بد اندیشانم سخنان فتنه انگیز می گویند و تمام روز حیله را تفکر می کنند. و اما من مثل کر نمی شنوم. مانند گنگم که دهان خود را باز نکند. و مثل کسی گردیده ام که نمی شنود و کسی که در زبانش حجتی نباشد. زیرا که ای خداوند انتظار تو را می کشم. تو ای یهوه خدایم جواب خواهی داد. چونکه گفته ام مبادا بر من شادی نمایند و چون پایم بلغزد بر من تکبر کنند. زیرا که برای افتادن نصب شده ام و درد من همیشه پیش روی من است. زیرا گناه خود را اخبار می نمایم و از خطای خود غمگین هستم. اما دشمنانم زنده و زور آورند و آنانی که بی سبب بر من بغض می نمایند بسیاراند. و آنانی که به عوض نیکی به من بدی می رسانند. برمن عداوت می ورزند زیرا نیکویی را پیروی میکنم. ای خداوند مرا ترک منما. ای خدای من از من دور مباش. و برای اعانت من تعجیل فرما ای خداوندی که نجات من هستی.

بعد از مزمور: 

جلال بر پدر و پسر و روح القدس، اکنون و تا ابد و تا جمیع اعصار، آمین. 

هللویاه، هللویاه، هللویاه! جلال بر تو، ای خدا! (۳مرتبه)

 

سه شنبه، دعا به قديس يحيى تعميد دهنده

تروپاريون ؛

یاد و خاطر پارسایان شایان ستایش است، اما تو ای پیشگام، به شهادت خودِ خداوندگار، پسندیدۀ او هستی. تو بزرگترین نبی معرفی شدی زیرا او را که از قبل درباره‌اش نبوت کرده بودند، در آب تعمید دادی. از این رو، پس از آنکه برای راستی جنگیدی و رنج کشیدی، به آنانی که در قبرها بودند، انجیل خدای جسم‌ شده را اعلان نمودی، خدایی که گناه از جهان برمی‌گیرد و رحمت عظیم خود را شامل حال ما می‌گرداند.

 

كونتاكيون ؛

ای نبی خدا و پیشگام فیض، سر تو همچون مقدس‌ترین گُل رز از زمین شکوفه زده. هر آینه شفا یافتیم، زیرا تو مانند گذشته، جهان را به توبه وعظ می‌کنی.

 

هاى قديس تئوفان راهب

  

(روح احساس رستگاری در خداوند)

تو، اى مسیح ناجی ، برای من مسیر زندگی منتهی به پدر شده ای. این راه خوشى من است و پایان آن ملكوت آسمان است.

تو، اى استاد عیسی ، پسر خدا ، برای من به سبک زندگی و روشنگری تبدیل شده ای.

فيض تو در قلب بنده ات روش و شادی شده است که برای لبهای بنده تو شیرین تر از شانه عسل است.

فيض تو در روح بنده ات به گنجینه ای تبدیل شده ، فقر او را غنی ساخته، و فساد را از بین برده است.

فيض تو برای بنده ات پناهگاه ، قدرت ، شفاعت ، تعالی ، ستایش ، و غذا برای كل زندگی شده است.

اى استاد، بنده تو چگونه در طعم شیرینی بزرگ محبت و فيض تو را سکوت كند؟ و چگونه جرات کنم بار دیگر در قلب گناهکار خود كه شیرینی عطاياى تو جاری می شود ، مانعى براى موج فيض تو قرار دهم؟

من جلال خداوند نیروهای آسمانی را خواهم خواند ، فيض تو را جلال خواهم داد ، اى مسیح ناجی ، آواز عشق تو را به زبان خود متوقف نخواهم کرد.

فيض تو مرا شیرین می کند که ذهنم به دنبال تو جلب می شود.

قلب من زمينى نيكى برای تو باشد و فيض تو آن را با شبنم حيات ابدی سیراب کند.

فيض تو نيكى را در زمین قلب من درو کند: ندامت ، عبادت ، يك معبد و هر آنچه که همیشه برای تو خوشایند است.

روحم را به حصار آسمان ​​شیرینت برگردان ، تا در نور بماند ، تا در میان خوشى آسمانى بتوانم با همه مقدسین بگویم: "جلال بر پدر ابدى ، ستايش يگانه اى که به بنده ناچيز عطاياى آسمانی می دهد، تا او یک درهم شكوه برای پادشاه همه به ارمغان بیاورد! "

  

  

مبانى ارتدوكس

 

 

وسوسه ها در زندگی روحانى (2).

3- عادت كردن مانند توقف در زندگی روحانى است. به نظر می رسد براى نو ايمان نکته اصلی یادگیری قوانین رفتاری در کلیسا ، یافتن پاسخ سوالات هیجان انگیز درباره کلیسا است. سپس فرد پاسخ ها را می يابد ، قوانین تقوا را می آموزد و حسادت خود را به تدریج از دست می دهد. بنابراین مهم است که راکد نمانید ، رشد روحانى را متوقف نکنید. لازم است دائماً ادبیات روحانى بخوانید ، مطالعه کنید (از كتاب مقدس و هم نوشتار قديسين) ، دعا کنید و در خدمات كليسا شرکت کنید. سرد شدن ایمان اغلب تحت عنوان آزادی مسیحی اتفاق می افتد ، وقتی آن شرير افکار زیر را در ذهن مسیحی وارد می كند: "مسیح ما را براى محبت فراخواند، نه برای رفتن به کلیسا ، نه به قانون دعاهاى الزامى ..." ، "ما مردن مدرن هستیم ، اکنون جهان متفاوت است. "

4- ناامیدی در افراد کلیسا. در ابتدای زندگی کلیسایی ، یک فرد متمایل به ایده آل سازی مسیحیان با تجربه در زندگی کلیسایی است ، فراموش می کند که همه ما فقط در مسیر نجات هستیم ، همه در یک بیمارستان روحانى هستیم و عملا هیچ بیمار سالم وجود ندارد. فقط یک دستورالعمل وجود دارد: برای اینکه ناامید نشوید ، نیازی به افسون شدن ندارید ، نه نيازى به ایده آل کردن مردم ، از جمله كاهن ها و بزرگان. نکته اصلی این است که مسیح همیشه به وعده های خود وفادار است.

باید در نظر داشت که شخصی که به کلیسا می رود همیشه در زندگی خود کاملاً ارتدوكس نیست (رفتن به کلیسا و ارتدوكس زندگى كردن مترادف نیستند). و سن روحانى همیشه با سن فیزیولوژیکی منطبق نیست ، اين برای هر كس متفاوت است.

توصيه عملى

 

 

 

بدن ما از غذا تغذیه می کند. به همین ترتیب ، روح ما از اطلاعاتی که از طریق حواس به دست می آیند تغذیه می کند. پرخوری نه تنها از نظر جسمی بلکه از نظر اطلاعاتی نیز می تواند باشد. و خطر دوم از خطر اول کمتر نیست. به گفته یك راهب ، ما باید اطلاعات مورد نظر را به همان اندازه كه می توانیم عملی كنیم ، بگیریم. بقیه وسوسه و غرور است.

روزه داری غذايى و اطلاعاتی است. برای یک فرد مدرن ، پرهیز از اطلاعات (از طريق فيس بوك، اينستا و موارد مشابه) ضروری است ، اين به شما امکان می دهد اطلاعات آسیب رسان به روح را فیلتر کنید.

 

درس روز

یک بار شاگردی از پيرى پرسید: "چه مدت طول می کشد تا یک تغییر به سمت بهتر انجام شود؟"

پير گفت: "اگر بخواهى صبر کنی ، مدت زمان زیادی طول می کشد."