16-7-2022

25-4-1401

تقويم جديد: بدون روزه

تقويم قديم: بدون روزه

با کلیک کردن بر روی هر یک از آیکون های صفحه می توانید درباره آن قدیس، جشن یا مناسبت مطالعه نمایید

بزرگداشت

شمايل مادر خدا، به نام " اسكوفسكى" (١٤٢٠ م)

 

شهيد بزرگ آتنوژن، اسقف هراكلوپوليس و ده شاگردش (٣١١ م)

روز گراميداشت

تقویم جدید:  16  جولاى

تقويم قدیم:  29  جولاى

 

قرائت كتاب مقدس

ليتورگى الهى ؛

قرائت رساله رسولى : اول قرنتيان ١٣: ١١- ١٤؛ ١٤: ١٤-١-٥

قرائت انجيل مقدس : انجيل متى ١٧: ٢٤- ٢٧، ١٨: ١-٤

  

دعاى روزانه

 

خدا را در اعلى عليين جلال و بر روى زمين صلح و سلامتى، و در ميان مردم رضامندى باد! ای خداوند، لب و دهان مرا بگشا تا ستایش تو را اعلام نمايد. 

 

مزمور١٤٣؛ 

ای خداوند دعای مرا بشنو و به تضرع من گوش بده! در امانت و عدالت خویش مرا اجابت فرما! و بر بنده خود به محاکمه برمیا. زیرا زنده ای نیست که به حضور تو عادل شمرده شود. زیرا که دشمن بر جان من جفا کرده، حیات مرا به زمین کوبیده است و مرا در ظلمت ساکن گردانیده، مثل آنانی که مدتی مرده باشند. پس روح من در من مدهوش شده، و دلم در اندرونم متحیر گردیده است. ایام قدیم را به یاد می آورم. در همه اعمال تو تفکر نموده، در کارهای دست تو تامل میکنم. دستهای خود را بسوی تو دراز میکنم. جان من مثل زمین خشک، تشنه تو است.ای خداوند، بزودی مرا اجابت فرما زیرا روح من کاهیده شده است. روی خود را از من مپوشان، مبادا مثل فرو روندگان به هاویه بشوم. بامدادان رحمت خود را به من بشنوان زیرا که بر تو توکل دارم. طریقی را که بر آن بروم، مرا بیاموز زیرا نزد تو جان خود را بر می افرازم. ای خداوند مرا از دشمنانم برهان زیرا که نزد تو پناه برده ام. مرا تعلیم ده تا اراده تو را بجا آورم زیرا خدای من تو هستی. روح مهربان تو مرا در زمین هموار هدایت بنماید. به خاطر نام خود ای خداوند مرا زنده ساز. به خاطر عدالت خویش جان مرا از تنگی برهان. و به خاطر رحمت خود، دشمنانم را منقطع ساز. و همه مخالفان جان مرا هلاک کن زیرا که من بنده تو هستم.

بعد از مزمور :

جلال بر پدر و پسر و روح القدس، اکنون و تا ابد و تا جمیع اعصار، آمین. 

هللویاه، هللویاه، هللویاه! جلال بر تو، ای خدا! (۳مرتبه)

 

شنبه، دعا به مادر خدا، تمام مقدسین، مؤمنين وفات‌یافته

 

تروپاريون ؛

ای رسولان، شهیدان و انبیا، اسقف‌های مقدس، قديسين و پارسایان، که نبرد نیکو را جنگیده و ایمان را حفظ نموده‌اید، شما در برابر نجات‌دهنده، دلیری دارید. نزد او برایمان شفاعت کنید زیرا او نیکوست و دعا کنید که جانهایمان را نجات دهد.

 

كونتاكيون ؛

ای مسیح، به مقدسین و جانهای خادمینت آسایش ببخش، در جایی که دیگر خبری از بیماری و غم و آه و ناله نيست، بلکه تا به ابد حیات است.

 

 

انديشه هاى قديس تئوفان خلوت نشين

  

 "ترس از خداوند، تنفر داشتن از بدى و ناراستى است" (امثال 8: 13). اما اگر نفرت داشته باشد ، آنها را دور خواهد راند. اگر او آنها را دور کند ، روح از آنها پاک می شود و بنابراین در برابر خداوند به درستى ظاهر می شود. و این همه آن چیزی است که اکنون با چنین نگرانی به دنبال آن هستیم. 

بنابراین ، ترس از خدا را در خود بازگردانید و از آن حمایت کنید ، و قدرتمندترین وسیله را برای خود-درمانى خواهید داشت. ترس از خداوند به شما اجازه گناه نمی دهد ، و او شما را مجبور به انجام هر کار خوب در هر زمان می کند. و فرمان تو محقق خواهد شد: "از بدى اجتناب نما و نیکی کن" (مزمور 34: 14) ، که نبى به کسانی که بدنبال زندگی واقعی هستند می دهد. 

چگونه می توان به ترس از خدا رسید؟ جستجو کنید و پیدا کنید. در اینجا غیرممکن است که گفت: این و آن را انجام دهید؛ ترس از خدا یک احساس روحانی است ، که به طور پنهانى در قلب از تبديل صورت او به خدا درك می شود. مراقبت و تعمق به شما کمک می کند ، و به این احساس فشار می آورد. اما اين با عمل از جانب خداوند داده شده است. به عنوان عطيه به دنبال آن باشید و به شما اعطا می شود. و هنگامی که داده شد ، فقط به طور ضمنی از او اطاعت کنید: او تمام گناهان شما را اصلاح خواهد کرد.

 

مبانى ارتدوكس

 

 سه حلقه خدمات کلیسا.

 محافل عبادی - یک توالی تکراری خاص از خدمات یا دعاهایی که آنها را تشکیل می دهند.

 تمام خدمات کلیسا به 3 حلقه (چرخه) تقسیم می شوند: روزانه، هفتگی و سالانه.

 خدمات هر حلقه بر اساس انجیل و وقایع تاریخی- کلیسایی گروه بندی می شود.

 

 

توصيه عملى

  آیا می توانید کتاب مقدسی را که از یک پروتستان گرفته شده است بخوانید؟

 موضوع این نیست که کتاب مقدس از چه کسی گرفته شده است، بلکه این است که چه چیزی در آن چاپ شده است. اکثریت قریب به اتفاق انجیل های «پروتستان» به زبان روسی از ترجمه سینودال قرن نوزدهم چاپ شده اند که با کتیبه پشت صفحه عنوان نشان داده شده است. اگر چنین کتیبه ای وجود دارد، می توانید آن را بدون خجالت بخوانید.

 به‌خاطر داشته باشید که «ترجمه جهانی جدید از نوشته‌های مقدس» با نام اختصاری «NWT» توسط فرقه شاهدان یهوه ساخته شده و بر اساس عقیده آنها تحریف شده است. عهد جدید در این ترجمه «کتاب مقدس یونانی مسیحی» یا «کتب مقدس یونانی» و عهد عتیق «کتاب مقدس عبری-آرامی» یا «کتاب مقدس عبری» نامیده می شود. در روسیه، در جولای 2018، این ترجمه در فهرست فدرال مواد افراطی گنجانده شد.

درس روز

 

 یک مسیحی بی حوصله ابراز تمایل کرد که حقیقت را به دیگران بیاموزد و از یکی از كاهنان پرسید که در مورد آن چه فکر می کند. كاهن به او گفت:

 "صبر کن."

 هر سال مسیحی با همین درخواست می آمد و هر بار كاهن همان پاسخ را می داد:

 "صبر کن."

 روزی مسیحی پرسید:

 "چه زمانی برای آموزش دیگران آماده خواهم شد؟"

 كاهن پاسخ داد:

 "وقتی اشتیاق تو برای آموزش به دیگران تو را ترک کند."