17-4-2022

28
-1-1401

تقويم جديد: روزه، ماهى مجاز

تقويم جديد: روزه، ماهى مجاز

با کلیک کردن بر روی هر یک از آیکون های صفحه می توانید درباره آن قدیس، جشن یا مناسبت مطالعه نمایید

بزرگداشت

قديس آكاكيوس اسقف   (٤٣٥ م)

    قهرمان شهيد شمعون، اسقف پارسى و يارانش (٣٤١ م)    

روز گراميداشت

تقویم جدید :  17  آوريل

تقويم قدیم  :  30  آوريليكشنبه نخل

 

قرائت كتاب مقدس

قرائت انجيل صبح ؛

انجيل متى ٢١: ١- ١١، ١٥- ١٧

ليتورگى الهى ؛

قرائت رساله رسولى : فيليپيان ٤: ٤- ٩

قرائت انجيل مقدس : انجيل يوحنا ١٢: ١- ١٨

"هوشیعانا! متبارک است او که می آید"

 

دعاى روزانه

يكشنبه، دعاى رستاخيز

                                             

تروپاريون ؛

قدرتهاى فرشته اى در مقبره تو هستند ، و کسانی که از آن محافظت می کردند مردند و مریم در مقبره ایستاد و به دنبال خالص ترین بدن تو بود. تو جهنم را ویران کردی، و از آن رنج نبردی. با باكره ، دهنده حيات ملاقات کردی. اى خداوند، برخاسته از مردگان، جلال بر تو باد.

 

كونتاكيون ؛

مسیح خدا، بخشنده حيات، با دست حیات بخش خود همه مردگان را از اعماق تاریك عالم مردگان بلند كرد ، طبیعت انسانى را برخيزاند ، زیرا او منجى همه ، رستاخیز و حيات و خدای همه چیز است!


انديشه هاى قديس تئوفان راهب

 (عبرانيان ٩: ٢٤- ٢٨ ؛ مرقس ٨: ٢٧- ٣١)

 

خداوند از رسولان پرسید ، آنها او را چه كسى می دانند؟ آنها در شخص قديس پطرس رسول پاسخ دادند: "تو مسیح هستی" (مرقس 8: 29). این اعتراف ناگهان نرسید ، اما وقتی آن بالغ شد ، در اعماق قلب مستقر شد و راهنمای منبع آن شد. با مرگ خداوند اين تاریک شد ، اما متزلزل نشد و با قیام او با قدرت حتی بیشتر زنده شد ، رسولان را ترغيب نمود در طول زندگی خود آن را تا به کل دنيا موعظه کنند.

برای هر مومنى لحظه ای وجود دارد که با تمام توان خود بيان مى كند: «تو مسیح هستی ، خداوند و نجات دهنده من. تو نجات من ، نور من ، قدرت من ، تسلى من ، امید من و بطن ابدی من هستی." سپس آنچه محقق می شود، او و رسول از آن فریاد می زنند:"كيست كه مرا از محبت مسیح جدا سازد! "(روميان 8: 36) - و مانند او شروع به تعقیب هر آنچه مورد پسند مسیح خداوند است، مى كند.

 

 

مبانى ارتدوكس

 

اعتقادنامه چیست؟

 نماد ایمان  يا اعتقادنامه به صورت مختصر ، اما در عین مختصر بودن از نظر محتوایی ، بیانگر مبانی ایمان ارتدوكس است. در دوران باستان ، کلیساهای محلی مختلف می توانستند از نمادهای مختلف استفاده کنند. با این حال ، در قرن چهارم ، در شوراى كليسايى جهانى اول و دوم ، یک نماد واحد برای کلیسای ارتدوكس جهانى تنظیم شد. اين اعتقادنامه نام "نيقيه - كونستانتينوپل" را ، در ارتباط با نام مکانهای فعالیت این شورا (به ترتیب اول نيقيه و دوم كونستانتينوپل) دريافت كرد.

 اعتقادنامه شامل 12 بند است که از آنها بعضا به 12 جزم (دگم) کلی ارتدوكس یاد می شود. هر یک از این دگم ها منعکس کننده یک یا حقیقت دیگر ایمان ارتدوكس هستند.

ساختار: اعتراف به ایمان به خدای پدر (1 بند) ؛ خداى پسر (6 بند)؛ روح القدس (1)؛ کلیسا (1) غسل تعمید (1) ؛ رستاخیز مردگان (1)؛ زندگی عصر آینده (1). توجه داشته باشید که دقیقاً نیمی از اعتقادنامه گواهی به تجسم خداوند است (6 بند از 12 بند) ، این مهمترین قسمت مکاشفه الهی است.

در دوران باستان ، یک نماد به عنوان دو قسمت از یک ظرف شکسته درک می شد ، که به عنوان رمز عبور استفاده می شد. در لحظه خواندن نماد ایمان ، شخصی ، همانطور که بود ، نماد ايمان خود را ارائه می دهد ، مطابق با کلیسا ، تایید می کند که ایمان او مسیحی است ، و نه ترکیب متداولى از بت پرستی و فلسفه.

برخلاف تصور غلط رایج، اعتقادنامه یک دعا نیست ، بلکه اعتراف به ایمان است. به همین دلیل است که به عنوان شاهد نه تنها ایمان ، بلکه ایمان مسیحی ، قبل از تعمید و عشاء ربانى بیان می شود.

 

 

نماد ايمان-اعتقادنامه

 

توصيه عملى


آیا یک مسیحی باید به پزشک مراجعه کند؟

کسی که نمی خواهد به دلیل بیماری به پزشک مراجعه کند (بدون دلیل خاصی) ، و این مسئله را به عهده خدا می گذارد ، خدا را آزمايش می کند. "پزشک را احترام گذاريد، احترامى شايسته احتیاج به او، زیرا خداوند او را آفرید و از اعلى - شفابخشى ... خداوند دارو را از زمین آفرید ، و یک فرد هوشيار از آنها غافل نخواهد شد ... برای این ، او به مردم دانش داد تا او را در کارهای شگفت انگیز خود جلال دهند: با آنها او شخصی را شفا می دهد و بیماری او را از بین می برد "(سيراخ 38: 1-7). 

اگر این بیماری مورد استقبال خداوند قرار می گرفت ، پس عیسی مسیح بیماران را شفا نمی داد. در کتاب مقدس می خوانیم:" عيسى در جواب ایشان گفت: «بروید و یحیی را از آنچه دیده و شنیده ايد خبردهید که کوران، بینا و لنگان خرامان و ابرصان طاهر و کران، شنوا و مردگان، زنده می گردند و به فقرا بشارت داده میشود."(لوقا 7: 22). اما خداوند فقط از شر بیماری خلاص نمی كند. او مردم را شفا می دهد. این بدان معنی است - یکپارچگی روح و بدن را که در نتیجه گناه از دست رفته است ، مجددا احيا می کند. بنابراین ، در بیماری ، همراه با توسل به پزشکان ، باید به کلیسا بروید و از خدا بخواهید که او شما را شفا دهد ، یعنی گناهان را ببخشد ، که اغلب علت بیماری هستند و گناهکار را با فيض پاک می کند ، و یکپارچگی روح و بدن را بازمى گرداند.