23-6-2022

2
-4-1401

تقويم جديد: روزه، ماهى مجاز

تقويم قديم: روزه، ماهى مجاز

 

با کلیک کردن بر روی هر یک از آیکون های صفحه می توانید درباره آن قدیس، جشن یا مناسبت مطالعه نمایید

بزرگداشت

جشن همه قديسين سرزمين ولادمير

       شمايل مادر خدا با نام "ولادمير"     

روز گراميداشت

تقویم جدید:  23 جون

تقويم قدیم:   6 جولاى

 

قرائت كتاب مقدس

ليتورگى الهى ؛

قرائت رساله رسولى : روميان ٥: ١٠- ١٦

قرائت انجيل مقدس : انجيل متى ٨: ٢٣- ٢٧

 

دعاى روزانه

 

خدا را در اعلى عليين جلال و بر روى زمين صلح و سلامتى، و در ميان مردم رضامندى باد! ای خداوند، لب و دهان مرا بگشا تا ستایش تو را اعلام نمايد. 

 

مزمور٨٨؛ 

ای یهوه خدای نجات من، شب و روز نزد تو فریاد کرده ام. دعای من به حضور تو برسد، به ناله من گوش خود را فراگیر. زیرا که جان من از بلایا پر شده است و زندگانی ام به قبر نزدیک گردیده. از فرو روندگان به هاویه شمرده شده ام و مثل مرد بی قوت گشته ام. در میان مردگان منفرد شده، مثل کشتگان که در قبر خوابیده اند، که ایشان را دیگر به یاد نخواهی آورد و از دست تو منقطع شده اند. مرا در هاویه اسفل گذاشته ای، در ظلمت در ژرفی ها. خشم تو بر من سنگین شده است و به همه امواج خود مرا مبتلا ساخته ای. آشنایانم را از من دور کرده، و مرا مکروه ایشان گردانیده ای محبوس شده، بیرون نمی توانم آمد. چشمانم از مذلت کاهیده شد. ای خداوند، نزد تو فریاد کرده ام تمامی روز. دستهای خود را به تو دراز کرده ام. آیا برای مردگان کاری عجیب خواهی کرد؟ مگر مردگان برخاسته، تو را حمد خواهند گفت؟ آیا رحمت تو در قبر مذکور خواهد شد؟ و امانت تو در هلاکت؟ آیا کارعجیب تو در ظلمت اعلام می شود و عدالت تو در زمین فراموشی؟ و اما من نزد تو ای خداوند فریاد بر آورده ام و بامدادان دعای من در پیش تو می آید. ای خداوند چرا جان مرا ترک کرده، و روی خود را از من پنهان نموده ای. من مستمند و از طفولیت مشرف بر موت شده ام. ترسهای تو را متحمل شده، متحیر گردیده ام. حدت خشم تو بر من گذشته است و خوف های تو مرا هلاک ساخته. مثل آب دور مرا گرفته است تمامی روز و مرا از هر سو احاطه نموده. یاران و دوستان را از من دور کرده ای و آشنایانم را در تاریکی.

بعد از مزمور: 

جلال بر پدر و پسر و روح القدس، اکنون و تا ابد و تا جمیع اعصار، آمین. 

هللویاه، هللویاه، هللویاه! جلال بر تو، ای خدا! (۳مرتبه)

 

پنج شنبه، دعا به رسولان مقدس و قدیس نیکولاس

 

تروپاريون ؛

ای رسولان مقدس، نزد خدای رحیمِ ما شفاعت نمایید تا بخشایش گناهانمان را به جان ما عطا فرماید!

 

كونتاكيون ؛

ای خداوند، تو واعظین استوار، آنانی که الهام الهی یافته‌اند، یعنی رسولان مقدس را به آرامش و بهره‌مندی از برکاتت وارد ساخته‌ای. زیرا زحمات و مرگ ایشان را فراتر از هر قربانی سوختنی پذیرفته‌ای، ای تو تنها کسی که از رازهای دلمان باخبری.

 

 

انديشه هاى قديس تئوفان راهب

  

 (روميان 1: 18-27 ؛ متی 5: 20-26)

"تا عدالت شما از عدالت کاتبان و فریسیان فراتر نرود، به ملكوت آسمان هرگز داخل نخواهید شد" (متی 5: 20). خصلت کاتبان: آگاهی از شريعت بدون نگرانی برای زندگی مطابق شريعت، خصلت فریسیان: درست بودن رفتار بیرونی بدون نگرانی خاص برای درستی احساسات و افکار قلب. هر دو سیستم اخلاقی محکوم به بيرون ماندن از ملكوت آسمان هستند.

هر درسی که نیاز دارید از اینجا بگیرید. برای یادگیری قانون انجیل، بیاموزید ؛ اما بياموزيد تا زندگی خود را مطابق با آن بنا كنيد. در رفتار خود سعی کنید درست باشید اما بلافاصله احساسات و خلق و خوی درونی خود را سالم نگه دارید. من یاد گرفتم که - روی این دانش نمانيد ، اما بیشتر پیش بروید و نتیجه بگیرید که ، در این صورت ، چنین دانشى شما را به چه چيزى ملزم می کند ، و انجام آن را يك نیاز فوری قرار دهيد. در رفتار ، این کار را بکنید تا احساسات و خلق و خوی امور خارجی را دنبال نکند ، بلکه امور خارجی ناشی از احساسات و گرایشات باشد و آنها را به عنوان بیانى دقیق عمل کنید. اگر در این راه مستقر شوید ، از کاتبان و فریسیان فراتر خواهید بود و درب ملكوت پیش روی شما بسته نخواهد شد.

 

مبانى ارتدوكس

 

بر چه اساسی می توان مسیحیت را آیینی زاهدانه دانست؟

 هدف زندگی مسیحی این است که شبيه خدا شود و با او متحد گردد (و با کمال لطف و محبت با همسایگان متحد شود). این امر با ایمان یک مسیحی و در همکاری با خدا حاصل می شود. همکاری مستلزم فعالیت ویژه یک مسیحی بر اساس الزامات اراده مقدس خداوند است.

 مهمترین وسیله نجات یک مسیحی عمل پرهيزكارانه - زهد است. زهد به معنای انجام نماز(دعا و نيايش) ، روزه ، پرهیز و سایر اشکال زهد است. همه اینها به تحقق هدف مسیحی کمک می کند: در دعا و نيايش او با خدا و قديسين او ارتباط برقرار می کند. از طریق روزه ها ، حرکات گناه آلود جسم را مهار می کند ، با روح بالاتر از جسم بلند می شود. با پرهیز ، سعی در غلبه بر وسوسه های گناه آلود ، انگیزه های گناه آلوده درونی مى كند ، و موجب تقويت روح خود، سخت گیری اراده ، خلقى نيكو و غيره مى شود.

 بنابراین ، پایه و اساس زهد ارتدوكس ، اعتقاد و اخلاق کلیسای خدا ، ستون و تأیید حقیقت است (1 تیموتائوس 3: 15).

 

درس روز

راهب جوان از ابا آرسنی پرسید: پدر ، چرا اجازه می دهید همه اخبار دنیوی به صومعه نفوذ کنند؟

ابا آرسنى جواب داد: این بهترین راه است تا برادران تمایلی به بازگشت به آنجا نداشته باشند.