21-7-2022

30-4-1401

تقويم جديد: بدون روزه

تقويم قديم: بدون روزه

با کلیک کردن بر روی هر یک از آیکون های صفحه می توانید درباره آن قدیس، جشن یا مناسبت مطالعه نمایید

بزرگداشت

قديس اونوفريوس ساكت از غارهاى كيف (قرن ١٢)

 

حزقيال نبى (قرن ٦ ق. م.)

روز گراميداشت

تقویم جدید:  21 جولاى

تقويم قدیم:  3 آگوست

 

قرائت كتاب مقدس

ليتورگى الهى ؛

قرائت رساله رسولى : اول قرنتيان ٣: ١٨- ٢٣

قرائت انجيل مقدس : انجيل متى ١٣: ٣٦- ٤٣

دعاى روزانه

 

خدا را در اعلى عليين جلال و بر روى زمين صلح و سلامتى، و در ميان مردم رضامندى باد! ای خداوند، لب و دهان مرا بگشا تا ستایش تو را اعلام نمايد. 

 

مزمور٨٨؛ 

ای یهوه خدای نجات من، شب و روز نزد تو فریاد کرده ام. دعای من به حضور تو برسد، به ناله من گوش خود را فراگیر. زیرا که جان من از بلایا پر شده است و زندگانی ام به قبر نزدیک گردیده. از فرو روندگان به هاویه شمرده شده ام و مثل مرد بی قوت گشته ام. در میان مردگان منفرد شده، مثل کشتگان که در قبر خوابیده اند، که ایشان را دیگر به یاد نخواهی آورد و از دست تو منقطع شده اند. مرا در هاویه اسفل گذاشته ای، در ظلمت در ژرفی ها. خشم تو بر من سنگین شده است و به همه امواج خود مرا مبتلا ساخته ای. آشنایانم را از من دور کرده، و مرا مکروه ایشان گردانیده ای محبوس شده، بیرون نمی توانم آمد. چشمانم از مذلت کاهیده شد. ای خداوند، نزد تو فریاد کرده ام تمامی روز. دستهای خود را به تو دراز کرده ام. آیا برای مردگان کاری عجیب خواهی کرد؟ مگر مردگان برخاسته، تو را حمد خواهند گفت؟ آیا رحمت تو در قبر مذکور خواهد شد؟ و امانت تو در هلاکت؟ آیا کارعجیب تو در ظلمت اعلام می شود و عدالت تو در زمین فراموشی؟ و اما من نزد تو ای خداوند فریاد بر آورده ام و بامدادان دعای من در پیش تو می آید. ای خداوند چرا جان مرا ترک کرده، و روی خود را از من پنهان نموده ای. من مستمند و از طفولیت مشرف بر موت شده ام. ترسهای تو را متحمل شده، متحیر گردیده ام. حدت خشم تو بر من گذشته است و خوف های تو مرا هلاک ساخته. مثل آب دور مرا گرفته است تمامی روز و مرا از هر سو احاطه نموده. یاران و دوستان را از من دور کرده ای و آشنایانم را در تاریکی.

بعد از مزمور: 

جلال بر پدر و پسر و روح القدس، اکنون و تا ابد و تا جمیع اعصار، آمین. 

هللویاه، هللویاه، هللویاه! جلال بر تو، ای خدا! (۳مرتبه)

 

پنج شنبه، دعا به رسولان مقدس و قدیس نیکولاس

 

تروپاريون ؛

ای رسولان مقدس، نزد خدای رحیمِ ما شفاعت نمایید تا بخشایش گناهانمان را به جان ما عطا فرماید!

 

كونتاكيون ؛

ای خداوند، تو واعظین استوار، آنانی که الهام الهی یافته‌اند، یعنی رسولان مقدس را به آرامش و بهره‌مندی از برکاتت وارد ساخته‌ای. زیرا زحمات و مرگ ایشان را فراتر از هر قربانی سوختنی پذیرفته‌ای، ای تو تنها کسی که از رازهای دلمان باخبری.

انديشه هاى قديس تئوفان خلوت نشين

  

(1 قرنتیان 3:18-23 ؛ متی 13:36-43 )

 «و ايشان را  در كوره آتشين خواهند افكند، جايى كه گریه و فشار دندان خواهد بود.  آنگاه عادلان در ملكوت پدر خود همچون خورشید خواهند درخشید» ( متی 13 :42, 43 ).

 بنابراین جدایی خیر و شر، نور و تاریکی انجام خواهد شد. اکنون یک دوره اختلاط آنها وجود دارد. برای خداوند خوشایند بود که چنان ترتیب دهد که آزادی آفرینش رشد کند و از طریق مبارزه با شر در نیکی تقویت شود.  شر هم در مجاورت با آزادی درون و هم در تماس با انسان بیرون اجازه ورود دارد.  تعيين نمی کند، بلکه وسوسه می کند. کسی که احساس وسوسه می کند نباید سقوط کند، بلکه باید بجنگد.

 کسی که پیروز می شود از یک وسوسه رها می شود و به جلو و بالا می رود تا در آنجا وارد وسوسه جدیدی شود. همينطور تا آخر عمر.  آه، چه زمانی ما این معنای شرى که ما را وسوسه می کند درک می‌کنیم تا زندگی خود را بر اساس این درک تنظیم کنیم!  کشتی گیران در نهایت تاج گذاری می شوند و به زندگی دیگری می روند، جایی که در بیرون غم و بیماری نیست و در درونشان مانند فرشتگان خدا بدون تهديد و هراس حرکات و افکار وسوسه انگیز پاک می گردند.  پیروزی نور و نيكى که در آخرین روز دنیا با تمام شکوه خود آشکار خواهد شد، به این ترتیب آماده مى شود.

 

مبانى ارتدوكس

 

چرخه عبادی سالانه.

 سال عبادى کلیسای در 14 سپتامبر آغاز می شود و کل چرخه سالانه در رابطه با عید پاک ساخته می شود.

 جشن ها در چرخه سالانه:

 - جشن اصلی عید پاک است.

 - سپس 12 جشن عالی که به آن دوازدهه می گویند (تاریخ ثابت و متحرك وجود دارد).

 - 5 جشن عالی دیگر - حفاظت، ختنه، ولادت پیشرو، نخستين رسولان ، سر بریدن پیشرو.

 - جشن ها بیشتر به افتخار قديسين مشهور، فرشتگان و روزهای بزرگداشت عمومی مردگان (9 شنبه در سال) است.

 چرخه عبادى سالانه متحرک و ثابت وجود دارد. ثابت شامل مراسم عبادى اعیاد ثابت (که تاریخ آنها تغییر نمی کند) و جشن روزانه قديسين الهی است. متحرك به عید پاک بستگی دارد (به پاسكاليا مراجعه کنید) و شامل خدمات روزه بزرگ (با هفته های مقدماتی) و پنطیکاست است.  به عنوان مثال، کریسمس همیشه در25 دسامبر (7  ژانویه) جشن گرفته می شود و تاریخ روز تثلیث مقدس بسته به تاریخ عید پاک متفاوت است.

توصيه عملى

 

 تماشا یا گوش دادن به برنامه های کاتولیک ها و پروتستان ها برای یک مسیحی ارتدوکس تا چه حد مجاز است؟

 چرا به یک جانشین روحانی نیاز داریم؟  به هر حال، اگر چشمه ای خالص با آب زنده تعالیم ارتدوكس وجود داشته باشد، آیا رفع عطش روحانى از منبع گل آلود معقول است؟  اگر خطر عفونت یا مسمومیت وجود داشته باشد، بعید است که غذا بخوریم. ما باید با دقت بیشتری با روح جاودانه خود رفتار کنیم.

 

درس روز

 طبق افسانه، زمانی که آگوستین در ساحل دریا قدم می‌زد و به راز تثلیث مقدس فکر می‌کرد، پسری را دید که سوراخی در شن‌ها حفر کرده و با صدفی از دریا آب را درون آن می‌ ریزد. آگوستین متبارك پرسید که چرا این کار را می کند؟  پسر به او پاسخ داد:

 - من می خواهم تمام دریا را در این سوراخ جا کنم!

 آگوستین نیشخندی زد و گفت غیرممکن است.  پسر (فرشته) به او گفت:

 پس تو چگونه می‌خواهی راز پایان ناپذیر خدا را تماما در ذهنت جا دهى؟

 و سپس پسر ناپدید شد.