20-6-2022

30
-3-1401

تقويم جديد: روزه سخت

تقويم قديم: روزه سخت

 

با کلیک کردن بر روی هر یک از آیکون های صفحه می توانید درباره آن قدیس، جشن یا مناسبت مطالعه نمایید

بزرگداشت

شهيدان اينا، پينا و ريما، شاگردان رسول آندره در اسكيتيا (قرن ١، ٢)

قهرمان شهيد متوديوس، اسقف پاتارا (٣١٢ م)

روز گراميداشت

تقویم جدید:  20 جون

تقويم قدیم:   3 جولاى

  

قرائت كتاب مقدس

ليتورگى الهى ؛

قرائت رساله رسولى : روميان ٢: ٢٨- ٢٩؛ ٣: ١-١٨

قرائت انجيل مقدس : انجيل متى ٦: ٣١- ٣٤؛ ٧: ٩-١١

 

دعاى روزانه

خدا را در اعلى عليين جلال و بر روى زمين صلح و سلامتى، و در ميان مردم رضامندى باد! ای خداوند، لب و دهان مرا بگشا تا ستایش تو را اعلام نمايد. 

 

مزمور٣؛ 

 ای خداوند دشمنانم چه بسیار شده اند. بسیاری به ضد من برمی خیزند. بسیاری برای جان من می گویند: «به جهت او در خداخلاصی نیست.» لیکن تو ای خداوند گرداگرد من سپر هستی، جلال من و فرازنده سر من. به آواز خود نزد خداوند می خوانم و مرا از کوه مقدس خود اجابت مینماید. و اما من خسبیده، به خواب رفتم و بیدار شدم زیرا خداوند مرا تقویت می دهد. از کرورهای مخلوق نخواهم ترسید که گرداگرد من صف بسته اند. ای خداوند، برخیز! ای خدای من، مرا برهان! زیرا بر رخسار همه دشمنانم زدی؛ دندانهای شریران را شکستی. نجات از آن خداوند است و برکت تو بر قوم تو میباشد.

بعد از مزمور :

جلال بر پدر و پسر و روح القدس، اکنون و تا ابد و تا جمیع اعصار، آمین. 

هللویاه، هللویاه، هللویاه! جلال بر تو، ای خدا! (۳مرتبه)

 

دوشنبه، دعا به میکائیل مقدس و تمام فرشتگان

تروپاريون ؛

ای فرمانده تمامی لشکریان آسمان، ما نالایقان بی‌وقفه از تو استدعا می‌کنیم که ما را با سپر دعاهایت در برگیری و زیر بالهای جلال روحانى خود بپوشانی. ما در برابر تو افتاده، فریاد می‌زنیم: «از ما در برابر تمامی آسیب ها محافظت کن، ای سرور قدرتهای آسمان!»

 

كونتاكيون ؛

شما، ای سروران و رهبران لشکر خدا، ای خادمین جلال الهی و راهنمایان بشر، بطلبید هر آنچه را که برای ما نیکوست، و برایمان رحمتی بی‌کران بطلبيد، ای فرمانده لشکرهای آسمانی.


انديشه هاى قديس تئوفان راهب

  

انجام نجات ما محقق شده است! اقدامات تمام اشخاص تثلیث اقدس در این زمینه اکنون لازم الاجرا شده است. آنچه خداى پدر از آن خشنود بود ، آنچه پسر خدا در خود انجام داد ، سپس روح القدس نزد ايمانداران نازل كرده است. زیرا نجات ما "بر حسب علم سابق خدای پدر، به تقديس روح براى اطاعت و پاشیدن خون عیسی مسیح" است (1 پطرس 1: 2).

برای این ، ما "به نام پدر و پسر و روح القدس" تعمید گرفته ایم ، و متعهد می شویم که "هر آنچه را که او به ما دستور داده است رعایت کنیم" (متی 28: 19–20).

کسانی که به تثلیث اقدس اعتراف نمی کنند ، نمی توانند در اقدامات نجات دهنده اشخاص او، و درنتيجه در دريافت نجات، سهيم باشند. جلال بر پدر و پسر و روح القدس ، تثلیث هم ذات و جدایی ناپذیر ، که اعتراف خودش را به ما داده است! "پدر متعال ، كلمه و روح ، سه طبیعت متحد در هيپوستاس کاملا طبیعی و از پیش الهی است ، ما در تو تعمید يافته ايم ، و تو را تا ابدالاباد متبارك خواهیم خواند."

 

 

مبانى ارتدوكس

 

زهد نیروی محرک توبه است.

همانطور که اغلب اتفاق می افتد: یک شخص به عضو کلیسا در آمده است ، از خود مراقبت می کند ، به گناهان خود اعتراف می کند ، سعی می کند احكام را به جا آورد. اول، مبارزه اى با خشن ترین و آشکارترین نفسانيات وجود دارد. وقتی گناهان فاحش شکست خورد ، این سوال مطرح می شود: بعد چه باید کرد؟ به نظر می رسد که غلبه بر انبوهی از گناهان کوچک كه طبيعى هستند، غير ممكن است. حتی برخی می گویند: "ما در دنیا زندگی می کنیم" ، "ما قديس نیستیم". نتیجه یک اعتراف خودکار ، تکرار كردن همان چیز است.

هنگام مراجعه به پزشک ، فرد معمولاً تشخیص ناخوشى خود را نمی داند. او فقط علائم را می داند - چه چیزی و در کجا آسیب می بیند ، چه چیزی مانع زندگی كردن او می شود. با آمدن به كلیسا ، شخص همچنین به خوبی نمی فهمد چه اتفاقی برای او می افتد ، چرا ناگهان مشكلی در زندگی او رخ می دهد. او شروع به صحبت درباره برخی از "علائم" خود می کند: من حال خوبی ندارم ، فلان ضعف را دارم. اینجاست که یک رویکرد سیستماتیک برای بهبود روح ، که زهد می دهد ، لازم است.

هرچه وظیفه پیش روی ما دشوارتر باشد ، دانش بیشتری برای حل آن لازم است: یک بريدن جزئی توسط هر شخصی قابل درمان است و یک بیماری داخلی شدید از قبل نیاز به دانش در زمینه پزشکی دارد. همین تصویر در زمینه شفابخشی روح است. مطالعه زهد به درک مکانیسم نفوذ و توسعه گناه کمک می کند و ابزار مقاومت در برابر آن را آموزش می دهد.

 

توصيه عملى

 

"قویترین" دعا چیست؟

شکرگذاری (لوقا 17: 12-19). با دعا ، ما خدا را مجبور به انجام کاری نمی کنیم (این کار غیرممکن است) ، اما با او وارد رفاقت می شویم. هیچ دعایی وجود ندارد ، از نظر تأثیرگذاری بر خدا قوی یا ضعیف باشد ، اما از نظر اخلاص فرد ، عطش او برای ارتباط با پدر آسمانی، می تواند وجود داشته باشد.

پير پايسيوس مكرم: باشد كه "جلال بر تو، اى  خدا" هرگز لبهای شما را ترک نکند. برای من ، وقتی چیزی دردناك است، دارو "جلال بر تو، اى خدا" است؛ هیچ چیز دیگری کمک نمی کند. "جلال بر تو ، اى خدا" حتی بالاتر از "خداوند عیسی مسیح ، بر من رحم فرما" است. پیر تیخون گفت: "خداوند عیسی مسیح رحم فرما" صد درهم ارزش دارد ، و "جلال بر تو ، اى خدا" هزار درهم ، یعنی خیلی بیشتر. "با این کار او می خواست بگوید كه شخصی از روی ناچاری رحمت خدا را می خواهد ، اما از روی عشق خدا را ستایش می كند، و این از ارزش بالایی برخوردار است. او توصیه كرد كه "جلال بر تو اى خدا " نه فقط براى وقتى است كه همه چیز براى ما خوب است، بلکه همچنین هنگامی که سختی ها را تحمل می کنیم، زیرا خدا آزمایشات را به نفع روح مجاز می داند.

 

درس روز

یک مرد ثروتمند یک بار با معماری تماس گرفت که برای او کار می کرد و گفت: 

- در سرزمینی دور خانه اى بساز. مصالح ، طراحی - همه چیز به اختیار توست. من می خواهم این خانه را به یکی از دوستان خاصم هدیه کنم. 

معمار که از این سفارش خوشحال شد ، به محل ساخت و ساز رفت. در آنجا قبلاً طیف گسترده ای از مواد و ابزارها برای وی تهیه شده بود. 

اما معمار حیله گر فکر کرد: من حرفه خود را به خوبی می دانم - اگر از مواد درجه دو استفاده کنم هیچ کس جز خودم متوجه نخواهد شد. و از این راه می توانم کار را سریعتر انجام دهم و همچنین سود خوبى ببرم.

کار در تاریخ معین به پایان رسید. مشتری آمد، همه چیز را بررسی کرد و گفت: 

- خیلی خوب! اکنون زمان ارائه این خانه به دوستم فرا رسیده است. او آنقدر برای من عزیز است که برای او از هیچ ابزار و مصالحی دریغ ندارم. این دوست گرانقدر تو هستی! من این خانه را به تو می دهم! 

خداوند به هر شخص وظیفه ای در زندگی می دهد و به او اجازه می دهد آزادانه و خلاقانه آن را انجام دهد. و در روز رستاخیز ، هر یک از ما آنچه را که در تمام زندگی خود ساخته ايم به عنوان پاداش دریافت خواهیم کرد.