25-5-2022

4-3-1401

تقويم جديد: روزه، روغن مجاز

تقويم قديم: روزه، روغن مجاز

با کلیک کردن بر روی هر یک از آیکون های صفحه می توانید درباره آن قدیس، جشن یا مناسبت مطالعه نمایید

بزرگداشت

قهرمان شهيد تراپون، اسقف قبرس (قرن ٤)

سومين يافتن سر گرانبهاى قديس يحيى تعميد دهنده (٨٥٠ م)

روز گراميداشت

تقویم جدید :   25   مى

تقويم قدیم  :  7   جون

قرائت كتاب مقدس

قرائت انجيل صبح ؛

انجيل لوقا ٧: ١٧- ٣٠

ليتورگى الهى ؛

قرائت رساله رسولى : دوم قرنتيان ٤: ٦- ١٥

قرائت انجيل مقدس : انجيل متى ١١: ٢- ١٥

دعاى روزانه

مسیح از مردگان برخاسته است ، او مرگ را با مرگ پایمال كرده است، و به آنانى که در قبر هستند زندگی مى بخشد. 

 

خدا را در اعلى عليين جلال و بر روى زمين صلح و سلامتى، و در ميان مردم رضامندى باد! ای خداوند، لب و دهان مرا بگشا تا ستایش تو را اعلام نمايد. 

 

مزمور٦٣؛ 

ای خدا، تو خدای من هستی. در سحر تو را خواهم طلبید. جان من تشنه تو است و جسدم مشتاق تو در زمین خشک تشنه بی آب. چنانکه در قدس بر تو نظر کردم تا قوت و جلال تو را مشاهده کنم. چونکه رحمت تو از حیات نیکوتر است. پس لبهای من ترا تسبیح خواهد خواند. از اینرو تا زنده هستم تو را متبارک خواهم خواند. و دستهای خود را به نام تو خواهم برافراشت. جان من سیر خواهد شد چنانکه از مغز و پیه. و زبان من به لبهای شادمانی تو را حمد خواهد گفت، چون تو را بر بستر خود یاد می آورم و در پاسهای شب در تو تفکر می کنم. زیرا تو مددکار من بوده ای و زیر سایه بالهای تو شادی خواهم کرد. جان من به تو چسبیده است و دست راست تو مرا تایید کرده است. و اما آنانی که قصد جان من دارند هلاک خواهند شد و در اسفل زمین فرو خواهند رفت. ایشان به دم شمشیر سپرده می شوند و نصیب شغالها خواهند شد. اما پادشاه در خدا شادی خواهد کرد و هرکه بدو قسم خورد فخر خواهد نمود. زیرا دهان دروغگویان بسته خواهد گردید.

بعد از مزمور :

جلال بر پدر و پسر و روح القدس، اکنون و تا ابد و تا جمیع اعصار، آمین. 

هللویاه، هللویاه، هللویاه! جلال بر تو، ای خدا! (۳مرتبه)

 

چهارشنبه، صلیب مقدس و حیات‌بخش

 

تروپاريون ؛

ای خداوند، قوم خود را نجات ده و میراث خود را مبارک ساز. عطا كن که مسیحیان راستین بر دشمنان خود پیروز گردند. و به‌خاطر صلیب خویش، مسکن خود را حفظ فرما.

 

كونتاكيون ؛

همانطور که داوطلبانه به جای ما مصلوب گشتی، رحمت عطا فرما به کسانی که به نام تو خوانده شده‌اند. تمام مسیحیان ارتدوكس را به نام خویش شادمان گردان، با اِعطای نشانِ شکست‌ناپذیر، آن اسلحۀ صلح خویش، ایشان را بر دشمنانشان پیروز گردان.

 


انديشه هاى قديس تئوفان منزوى

   

( اعمال 10 :21-33 ؛ یوحنا 7: 1-13 )

 

 «جهان نمی‌تواند از شما متنفر باشد وليكن از من نفرت دارد، زیرا كه من بر آن شهادت می‌دهم که اعمالش بد است.» (یوحنا 7:7).  خداوند این را به شاگردان نگفت، بلکه بعداً برای شاگردان پيش بينى کرد که آنها نیز مورد نفرت و آزار دنيا قرار خواهند گرفت، زیرا آنها را از دنيا خارج کرده بود. بنابراین توجه داشته باشید که نفرت از دنيا به کجا می رود، و خواهید دانست که قسمت مسیح کجاست. هرچه دنيا بیشتر در برابر فرد قیام کند، بیشتر او مال مسیح است، و به او نزدیکتر است و با روح او مطابقت دارد. این یک اشاره گر خارجی است، اما برای موارد خارجی این کافی است.

 خود جهان عمل نمی کند، بلکه توسط شاهزاده اش، شیطان، که اعمالش را خداوند در درون و از طریق مؤمنان نابود کرد و به نابودی ادامه می دهد، برانگیخته می شود. او نمی تواند‌ مستقیماً نسبت به خداوند کاری انجام دهد. از این رو خشم خود را بر کسانی که به او ایمان آورده اند می ريزد تا خداوند را با آزار آنها آزار دهد. و در اینجا مستقیماً عمل نمی کند، بلکه از طریق اندام هایش که جهان را می سازند، عمل می کند. این بدان معنا نیست که او قوی است. از او نترسید، بلکه جرأت کنید، زیرا خداوند بر جهان و شاهزاده آن غلبه کرده است. هر که تسلیم نشود، او کاری از دستش برنمی آید.

 

مبانى ارتدوكس

 

 

 تفسیر کتاب مقدس

 یکی از قدیسها درباره کتاب مقدس نوشت: « در آن عمق وجود دارد، معنای پایان ناپذیری وجود دارد. همانطور که می توانید یک پوسته را از پیاز بردارید، سپس بیشتر و غیره - در کتاب مقدس هم همین است: یک شخص یک معنا را می فهمد، پشت این معنا یک معناى عمیق دیگر وجود دارد، بعد از آن دوم - سوم،  و غیره".

 کتاب مقدس به زبانی انسانی صحبت می‌کند، اما نباید فراموش کنیم که متن مقدسی پیش روی ماست: همراه با اطلاعات تاریخی و روزمره، حاوی اطلاعات اعتقادی "نه از این جهان" است. این موارد اخیر فقط به تدریج بر انسان آشکار می شود.

 عمق کتاب مقدس (حداقل) پنج سطح خواندن آن را ممکن می‌سازد: تحت اللفظی، تمثیلی، اخلاقی، نيابت و روحانی.

 نیاز به تفسیر مربوط به موارد زیر است:

 - تغییرات در زبان، محیط فرهنگی و تاریخی. زبان کتاب مقدس بسیار مجازی است. در زبان تصويرى گاهى هدف اين است كه انديشه كلامى را با وضوح و روشني بيشترى بيان كند و در جاهاى ديگر برعكس براى پنهان كردن حقيقت به كار مي رود.

 - این واقعیت است که وقایع گاهی اوقات فقط معنای لغوی ندارند. برای مثال، در قسمت شفای مرد نابینا توسط منجى، که «بینایی خود را بازیافت و از پى عیسی در راه روانه شد» (مرقس 10 :51-52 )، نابینایی نه تنها به صورت جسمانی، بلکه به صورت روحانی نیز درک می‌شود.

 شاخه های زیر برای مطالعه علمی کتاب مقدس وجود دارد:

 - هرمنوتیک - علمی که قوانین، اصول و روش های تفسیر را توسعه می دهد.

 - نقد متنی - تلاش برای روشن شدن ویرایش متن اصلی.

 - ایساگوژی - مطالعه آنچه در اطراف متن است: تاریخ، جغرافیا ....

 - تفسیر - با استخراج معنای دقیق، مفسر سعی در استخراج فهم از متن دارد، و معنای خود را به متن نمی آورد.

 

توصيه عملى

مرسوم است که در پایان دعای توسل شخصی اضافه شود: «اراده تو انجام شود».

 ما نمی دانیم که آیا درخواست ما مورد رضایت خداوند است یا خیر، زیرا او از همه وقایع و پیامدهای آنها آگاه است و ما تنها بخش کوچکی از تصویر کلی هستیم.

 

 

درس روز

قدیس نیکلاس (ولیمیرویچ) گفت:

 باغبان شاخه ها را قطع می کند تا درخت سریعتر رشد کند و میوه بهتری بدهد. اگر از حد فراتر رود و زیاد قطع کند، درخت پژمرده می شود. باور داشته باشید که خدا با دقت و مهربانی بیشتر از هر باغبانی مراقب تک تک افراد است. بشنوید که قدیس نیل سورسکی چگونه استدلال می کند: "اگر سفالگر میزان نگه داشتن ظرف را در آتش بداند تا نشکند، آیا خدا میزان رنج ما را نمی داند؟" باور داشته باشید که خداوند عقل و عشقی بسیار بزرگتر از انسان دارد.