26-5-2021

5
-3-1401

تقويم جديد: بدون روزه

تقويم قديم: بدون روزه

با کلیک کردن بر روی هر یک از آیکون های صفحه می توانید درباره آن قدیس، جشن یا مناسبت مطالعه نمایید

بزرگداشت

 شهيدان آبركيوس و هلن، فرزندان رسول آلفائوس (قرن ١)

قديس كارپوس از ٧٠ رسول ( قرن ١)

روز گراميداشت

تقویم جدید:   26مى
تقويم قدیم:  8 جون

 

قرائت كتاب مقدس

ليتورگى الهى ؛

قرائت رساله رسولى : اول قرنتيان ٤: ٩- ١٦

قرائت انجيل مقدس : انجيل يوحنا ٩: ٣٩- ١٠: ٦

  

دعاى روزانه

سرود پاسكا

مسیح از مردگان برخاسته است ، او مرگ را با مرگ پایمال كرده است، و به آنانى که در قبر هستند زندگی مى بخشد.

خدا را در اعلى عليين جلال و بر روى زمين صلح و سلامتى، و در ميان مردم رضامندى باد! ای خداوند، لب و دهان مرا بگشا تا ستایش تو را اعلام نمايد. 

 

مزمور٨٨؛ 

ای یهوه خدای نجات من، شب و روز نزد تو فریاد کرده ام. دعای من به حضور تو برسد، به ناله من گوش خود را فراگیر. زیرا که جان من از بلایا پر شده است و زندگانی ام به قبر نزدیک گردیده. از فرو روندگان به هاویه شمرده شده ام و مثل مرد بی قوت گشته ام. در میان مردگان منفرد شده، مثل کشتگان که در قبر خوابیده اند، که ایشان را دیگر به یاد نخواهی آورد و از دست تو منقطع شده اند. مرا در هاویه اسفل گذاشته ای، در ظلمت در ژرفی ها. خشم تو بر من سنگین شده است و به همه امواج خود مرا مبتلا ساخته ای. آشنایانم را از من دور کرده، و مرا مکروه ایشان گردانیده ای محبوس شده، بیرون نمی توانم آمد. چشمانم از مذلت کاهیده شد. ای خداوند، نزد تو فریاد کرده ام تمامی روز. دستهای خود را به تو دراز کرده ام. آیا برای مردگان کاری عجیب خواهی کرد؟ مگر مردگان برخاسته، تو را حمد خواهند گفت؟ آیا رحمت تو در قبر مذکور خواهد شد؟ و امانت تو در هلاکت؟ آیا کارعجیب تو در ظلمت اعلام می شود و عدالت تو در زمین فراموشی؟ و اما من نزد تو ای خداوند فریاد بر آورده ام و بامدادان دعای من در پیش تو می آید. ای خداوند چرا جان مرا ترک کرده، و روی خود را از من پنهان نموده ای. من مستمند و از طفولیت مشرف بر موت شده ام. ترسهای تو را متحمل شده، متحیر گردیده ام. حدت خشم تو بر من گذشته است و خوف های تو مرا هلاک ساخته. مثل آب دور مرا گرفته است تمامی روز و مرا از هر سو احاطه نموده. یاران و دوستان را از من دور کرده ای و آشنایانم را در تاریکی.

بعد از مزمور: 

جلال بر پدر و پسر و روح القدس، اکنون و تا ابد و تا جمیع اعصار، آمین. 

هللویاه، هللویاه، هللویاه! جلال بر تو، ای خدا! (۳مرتبه)

 

پنج شنبه، دعا به رسولان مقدس و قدیس نیکولاس

 

تروپاريون ؛

ای رسولان مقدس، نزد خدای رحیمِ ما شفاعت نمایید تا بخشایش گناهانمان را به جان ما عطا فرماید!

 

كونتاكيون ؛

ای خداوند، تو واعظین استوار، آنانی که الهام الهی یافته‌اند، یعنی رسولان مقدس را به آرامش و بهره‌مندی از برکاتت وارد ساخته‌ای. زیرا زحمات و مرگ ایشان را فراتر از هر قربانی سوختنی پذیرفته‌ای، ای تو تنها کسی که از رازهای دلمان باخبری.

 


انديشه هاى قديس تئوفان راهب

  

(اعمال 14: 6-18)

در روز بزرگ عيد خداوند ندا كرد: "هر كه تشنه باشد ، نزد من آيد و بنوشد" (یوحنا 7: 37)

اگر چنین است ، بياييد همه نزد او برویم. هرکس براى هرچه تشنگى دارد ، تا زمانی که مغایر روح خداوند نباشد ، مسلماً رضامندى خواهد یافت. تشنه دانش ، به نزد خداوند برو ، زیرا او تنها نوری است که به طور واقعی هر شخصی را روشن می کند. تشنه براى پاکسازی از گناهان و ارضای سوزاندن وجدان ، به نزد خداوند برو؛ زیرا او گناهان تمام جهان را بر روی صليب گرفت و آنرا از بين برد.

تشنه آرامش قلب ، به نزد خداوند برو. زیرا او گنجینه ای است که داشتن آن باعث می شود همه خلوت ها را فراموش کرده و همه نعمت ها را تحقیر کنید ، تا تنها او را تصاحب کنید. هر کسی که به قوت نیاز داشته باشد - او تمام قدرت را دارد. جلال - جلال او ممتاز است. خواه آزادی وجود داشته باشد - او دهنده آزادی واقعی است. او همه سرگردانى های ما را حل خواهد کرد ، زنجيرهاى هواى نفس را خواهد شکست ، همه غم ها و مشکلات را برطرف خواهد کرد ، به ما اجازه می دهد تا از همه موانع ، وسوسه ها و دسیسه های دشمن عبور كرده و پيروز شويم و مسیر زندگی روحانى خود را هموار کنیم. بیایید همه به نزد خداوند برویم!

  

مبانى ارتدوكس

 

 

اصول تفسیر صحیح کتاب مقدس (هرمنوتیک) – بخش اول.

1) در نظر گرفتن الهام.

از آنجا که کتاب مقدس با الهام خدا نگاشته شده است ، بنابراین باید به آن اعتماد کنید. اگر هر بخش کتاب مقدس غیر قابل درک به نظر می رسد یا با دانش علوم طبیعی مطابقت ندارد ، این به معنای نادرست بودن آن نیست. درک متون مقدس باید مبتنی بر تعابیر پدران مقدس باشد که اوج اندیشه کلامی را با قداست زندگی تلفیق می کردند. باید در نظر داشت که پدران می توانند روی جنبه های مختلف درک یک عبارت خاص تمرکز کنند.

2) بررسى کل متن.

خارج کردن نقل قول ها از متن، در هر حوزه از دانش بشری ، شکل بدی تلقی می شود. مثالی از نقل نادرست از کتاب اعمال: "بزرگ است آرتمیس افسسيان" (اعمال 19: 28) یا از مزامیر: "هیچ خدایی نیست" (مزمور 14: 1). بدیهی است كه كتاب مقدس از خدای بت پرستانه تجلیل نمی كند و بت پرستی را تبلیغ نمی كند. یا قسمت محاكمه منجی (متی 26: 63-66) ، جایی که كاهن اعظم بر اساس بخشی از قانون كفر گويى موسى قضاوت مى كند، مبنی بر اینکه نمی خواهد نقل قول دیگری یا این واقعیت که مسیح آشکارا مسیحاست را ببيند (نبوت های انجام شده ، معجزات ...). کسانی که نقل قول ها را از متن خارج می کنند و معنای کتاب مقدس را تحریف می کنند ، به نوعی مانند این کاهن اعظم هستند.

متن همیشه در زمينه مفهوم پيدا می کند. غیرممکن است که این یا آن عبارت از کتاب مقدس (بیشتر از این یا آن اندیشه ، نقل قول) را به خودی خود یک واحد ارزش در نظر بگیریم. این باید بصورت مشترك همراه با متن و کل کتاب مقدس مشاهده شود. سپس هر نقل قول "جایگاه" و معناى خود را در كلام خدا به عنوان عنصرى ازمتون باشکوه و زیباى موسى بدست می آورد.

توصيه عملى

 

کتاب مقدس می گوید که "انسان فقط به نان زندگی نمی کند ، بلکه به هر کلمه ای که از دهان خدا صادر می شود زندگی می کند." فرد نه تنها به غذای جسمی ، مادی ، بلکه به غذاى روحانى نیز احتیاج دارد. کتاب مقدس غذای روح است. اگر مدتی به شخص غذا ندهیم ، نتیجه آن خستگی ، تحليل او خواهد بود. به همین ترتیب ، اگر مدت طولانی کتاب مقدس را نخوانی، خود را در وضعیت تحليل روحانى مى يابيد. ایمان بدون خواندن روحانى به تدریج ضعیف می شود.

اما چگونه می توان همان کتاب را بارها و بارها خواند؟ کتاب مقدس یک کتاب بی نهایت عمیق است ، با لایه های مختلف – معانى اى که به تدریج درک كردن آنها باز می شود. درک کامل و تمام آن غیرممکن است.

 

درس روز

                                                                  

یک قدیس معجزه ای را که خداوند هنگام تغذیه پنج هزار نفر با پنج نان انجام داد ، تعبیر کرد:

تصور کنید؛ پادشاهى از قصر خود بیرون آمده و سکه های طلا را در مقابل رعایای خود پراکنده کرده است. متکدیان از دریافت طلا خوشحال خواهند شد و کسانی که پادشاه را دوست دارند از دیدن روى او خوشحال مى شوند. و فقرا دوباره منتظر پادشاه براى دريافت طلا می مانند و عاشقان براى دوباره ديدن او انتظار می كشند. پنج هزار نفر که از پنج نان سیر شده بودند ، صبح دوباره گرسنه بودند و معجزه خداوند هنوز کسانی را که خداوند را دوست دارند و ظهور پادشاه آسمانی را در يك معجزه می بینند ، تغذیه می کند.