27-6-2022

6
-4-1401

تقويم جديد: روزه، ماهى مجاز

تقويم قديم: روزه، ماهى مجاز

 

با کلیک کردن بر روی هر یک از آیکون های صفحه می توانید درباره آن قدیس، جشن یا مناسبت مطالعه نمایید

بزرگداشت

قديس جوآنا ، از زنان آورنده مُر (قرن اول)

قديس سامسون مهمان نواز، از كونستانتينوپل (٥٣٠ م)  

روز گراميداشت

تقویم جدید:  27 جون

تقويم قدیم:   10 جولاى

 

قرائت كتاب مقدس

ليتورگى الهى ؛

قرائت رساله رسولى : روميان ٧: ١- ١٤

قرائت انجيل مقدس : انجيل متى ٩: ٣٦- ٣٨، ١٠: ١-٨

 

دعاى روزانه

 

خدا را در اعلى عليين جلال و بر روى زمين صلح و سلامتى، و در ميان مردم رضامندى باد! ای خداوند، لب و دهان مرا بگشا تا ستایش تو را اعلام نمايد. 

 

مزمور٣؛ 

 ای خداوند دشمنانم چه بسیار شده اند. بسیاری به ضد من برمی خیزند. بسیاری برای جان من می گویند: «به جهت او در خداخلاصی نیست.» لیکن تو ای خداوند گرداگرد من سپر هستی، جلال من و فرازنده سر من. به آواز خود نزد خداوند می خوانم و مرا از کوه مقدس خود اجابت مینماید. و اما من خسبیده، به خواب رفتم و بیدار شدم زیرا خداوند مرا تقویت می دهد. از کرورهای مخلوق نخواهم ترسید که گرداگرد من صف بسته اند. ای خداوند، برخیز! ای خدای من، مرا برهان! زیرا بر رخسار همه دشمنانم زدی؛ دندانهای شریران را شکستی. نجات از آن خداوند است و برکت تو بر قوم تو میباشد.

بعد از مزمور :

جلال بر پدر و پسر و روح القدس، اکنون و تا ابد و تا جمیع اعصار، آمین. 

هللویاه، هللویاه، هللویاه! جلال بر تو، ای خدا! (۳مرتبه)

 

دوشنبه، دعا به میکائیل مقدس و تمام فرشتگان

تروپاريون ؛

ای فرمانده تمامی لشکریان آسمان، ما نالایقان بی‌وقفه از تو استدعا می‌کنیم که ما را با سپر دعاهایت در برگیری و زیر بالهای جلال روحانى خود بپوشانی. ما در برابر تو افتاده، فریاد می‌زنیم: «از ما در برابر تمامی آسیب ها محافظت کن، ای سرور قدرتهای آسمان!»

 

كونتاكيون ؛

شما، ای سروران و رهبران لشکر خدا، ای خادمین جلال الهی و راهنمایان بشر، بطلبید هر آنچه را که برای ما نیکوست، و برایمان رحمتی بی‌کران بطلبيد، ای فرمانده لشکرهای آسمانی.

 

انديشه هاى قديس تئوفان راهب

  

 (عبرانیان 11: 33-12: 2 ؛ متی 10: 32-33 ، 37-38 ، 19: 27-30)

کلیسای مقدس هر روز یاد قديسين را گرامی می دارد. اما از آنجا که برخى قديسين خدا بودند ، که زحمت ناشناخته ای کشیدند ، و برای کلیسا آشکار نشدند ، براى اينكه آنها بدون تکریم باقی نمانند ، کلیسای مقدس روزی را تأسیس کرد که در آن او همه کسانی را که از قدیم الایام خدا را خشنود کرده اند ، ستایش می کند ، به طوری که در آنجا کسی باقی نخواهد ماند که توسط او تجلیل نشده باشد. كليسا این کار را بلافاصله يكشنبه پس از نزول روح القدس مقرر کرد ، زیرا تمام قديسين به فيض روح القدس ساخته شده و قديس شده اند.

فيض روح القدس، توبه و آمرزش گناهان را به همراه دارد ، همچنین در مبارزه با احساسات و شهوات وارد می شود و این كار برجسته را با خلوص و پاكى تاج گذاری می کند. و بدین ترتیب مخلوقى جدید ظاهر می شود ، متناسب با آسمان و زمین جدید.

بياييد با غيرت به دنبال قديسين خدا برويم. انجيل حاضر نحوه انجام این کار را تعلیم می دهد: این امر به اعتراف بی باکانه ایمان به خداوند ، عشق غالب به او ، بالا بردن صلیب ایثار و چشم پوشى قلبی نیاز دارد. بیایید با این دستورالعمل شروع کنیم.

 

 

مبانى ارتدوكس

 

عواقب سقوط چگونه بر طبيعت انسانها تاثير گذاشت.

در نتیجه سقوط ، انسان تمامیت خود را از دست داد. بین سلسله مراتب درونی او: روح و بدن و نیروهای اصلی روح (ذهن ، اراده و احساسات) ، چه در ميان خود و چه در رابطه با خودشان ، ناسازگاری بوجود آمد.

الف - عدم تطابق روح و بدن.

 انسان يك موجود جسمی-روحى است ، روح باید بدن را کنترل کند. بدن یک خدمتگذار نيك است ، اما یک ارباب بد است. در نتیجه سقوط ، جسم از کنترل روح خارج شد (روح شروع به اطاعت از نیازهای بدن کرد). غذا ، استراحت ، و رشد بدن شروع به تبدیل شدن به هدف و معنای زندگی شد، و خدا را تحت الشعاع قرار داد. از نظر بسیاری ، تعطیلات تابستانی رویداد اصلی سال است. و بیشتر اوقات برای تولد خود چه می خواهی؟ بنابراین آنها می گویند: مهمترین چیز سلامتی است!

فرد نفسانياتى دارد (مثال: غذا / شكم پرستى). نیازی نیست که یک متخصص تغذیه باشید تا اطمینان حاصل کنید که نه تنها غذاهای غیرضروری ، بلکه مواد غذایی نامناسب نیز برای لذت مصرف می شود.

ب - عدم تطابق سه نیروی روح با یکدیگر.

سه نیروی روح (ذهن ، اراده و احساسات) با یکدیگر مطابقت خود را از دست داده اند. ذهن باید اراده و احساسات را کنترل کند و خدا را راهنمای خود قرار دهد. ذهن ، استاد روح است. نمونه بارز عدم تطابق سه قوه روح ، دعاى عصر است. اراده با آن مخالفت می کند (نیروها به جای ديگرى می روند) ، ذهن حوادث روز را هضم می کند ، و احساسات از قبل خوابیده اند.

بر اساس موارد گفته شده ، وظایف ما به شرح زیر است: تسلیم بدن به روح ، شفا از نفسانيات ، بازگرداندن سلسله مراتب سه قدرت روح. توالی و ترتيب عمومی شفاى سه قوه روح معمولاً به شرح زیر است: اول ، ذهن باید بهبود یابد ، سپس بهبودی اراده لازم است و تنها با از عهده اراده بر آمدن، از عهده احساسات بر آمدن امکان پذیر است.

 

توصيه عملى

 

در روز تمام قديسين ، می توانید روز نام مقدس را به همه مسیحیان تبریک بگویید. در عین حال ، می توانید به کسانی که تاریخ روز نام خود را نمی دانند (روز قديسى که نام آن شخص نامگذاری شده است) اطلاع دهید. اگر زندگی و عمل قديسى به خصوص قلب شما را لمس کرد ، می توانید قديس را به همین نام به عنوان یک حامی آسمانی و با توجه به ترجیح شخصی انتخاب کنید.

هنگام تعیین روز نام ، تاریخ تقدس قديس مهم نیست. علاوه بر این ، مقدس شدن معمولاً ده ها سال پس از انتقال قديس به اقامتگاه های آسمانی صورت می گیرد.

روزهای نام را بعضی اوقات روز فرشته می نامند. این روز نام این واقعیت را به یاد می آورد که در روزگاران قدیم حامیان آسمانی را گاهی فرشتگان همنام زمینی خود می نامیدند. با این حال درست نيست که قديسين را با فرشتگان اشتباه بگیرید. روز نام ، روز یادبود قدیسی است که شخصی به نام او نامگذاری شده است و روز فرشته روز تعمید است ، زمانی که یک فرشته نگهبان از طرف خدا به شخصی داده می شود. هر شخص تعمید یافته ای ، فرشته نگهبان خود را دارد ، اما نام او برای ما ناشناخته است.

 

 

 درس روز

 

کاهنی رفتن به كليسا را متوقف كرد.

او قبلا همیشه در آخر هفته به کلیسا می رفت.

زمان گذشت و روزی کاهن کلیسا تصميم گرفت كه از کاهن سابق ديدار كند…

به خانه اش رفت، در باز بود و کاهن پس از در زدن وارد خانه شد.

کاهن سابق، تنها در مقابلِ شومينه نشسته بود، وقتی کاهن را ديد سرش را به علامت سلام تكان داد و به او اشاره كرد بنشيند.

کاهن در مكانی راحت نشست و شروع به نگاه كردن به شعله های زيبای شومينه كرد.

هر دو سكوت كردند…

چند دقيقه بعد، کاهن ناگهان بلند شد… انبر را گرفت و ذغالِ آتشين را كنار زد، سپس دوباره نشست.

پس از اندک زمانی ذغالِ آتشين ديگر شعله ور نبود فقط كمی قرمز بود و پس از مدتی سرد شد و خاموش…

کاهن دوباره ايستاد، انبر را برداشت و ذغالِ خاموش شده را دوباره درون شومينه قرار داد. در یک لحظه آن مانند ذغالهای کنار خود درخشان شد. کاهن انبر را کنار گذاشت و به سمت درب برای خروج رفت، وقتی به مقابل در رسید او این کلمات را شنید: "از ملاقات شما و موعظه توسط شومینه متشکرم، این یکشنبه قطعا به کلیسا می آیم."