29-6-2022

8
-4-1401

تقويم جديد: روزه، ماهى مجاز

تقويم قديم: روزه، ماهى مجاز

 

با کلیک کردن بر روی هر یک از آیکون های صفحه می توانید درباره آن قدیس، جشن یا مناسبت مطالعه نمایید

بزرگداشت

 شمايل مادر خدا، با نام "كاسپروفسك" (١٨٥٣- ١٨٥٥ م)

رسولان مقدس پولس و پطرس، رهبران پر شكوه تمام رسولان (٦٧ م)

روز گراميداشت

تقویم جدید:  29 جون

تقويم قدیم:   12 جولاى

  

قرائت كتاب مقدس

قرائت انجيل صبح ؛

انجيل يوحنا ٢١: ١٤- ٢٥

ليتورگى الهى ؛

قرائت رساله رسولى : دوم قرنتيان ١١: ٢١- ٣٣، ١٢: ١-٩

قرائت انجيل مقدس : انجيل متى ١٦: ١٣- ١٩

 

دعاى روزانه

 

خدا را در اعلى عليين جلال و بر روى زمين صلح و سلامتى، و در ميان مردم رضامندى باد! ای خداوند، لب و دهان مرا بگشا تا ستایش تو را اعلام نمايد. 

 

مزمور٦٣؛ 

ای خدا، تو خدای من هستی. در سحر تو را خواهم طلبید. جان من تشنه تو است و جسدم مشتاق تو در زمین خشک تشنه بی آب. چنانکه در قدس بر تو نظر کردم تا قوت و جلال تو را مشاهده کنم. چونکه رحمت تو از حیات نیکوتر است. پس لبهای من ترا تسبیح خواهد خواند. از اینرو تا زنده هستم تو را متبارک خواهم خواند. و دستهای خود را به نام تو خواهم برافراشت. جان من سیر خواهد شد چنانکه از مغز و پیه. و زبان من به لبهای شادمانی تو را حمد خواهد گفت، چون تو را بر بستر خود یاد می آورم و در پاسهای شب در تو تفکر می کنم. زیرا تو مددکار من بوده ای و زیر سایه بالهای تو شادی خواهم کرد. جان من به تو چسبیده است و دست راست تو مرا تایید کرده است. و اما آنانی که قصد جان من دارند هلاک خواهند شد و در اسفل زمین فرو خواهند رفت. ایشان به دم شمشیر سپرده می شوند و نصیب شغالها خواهند شد. اما پادشاه در خدا شادی خواهد کرد و هرکه بدو قسم خورد فخر خواهد نمود. زیرا دهان دروغگویان بسته خواهد گردید.

بعد از مزمور :

جلال بر پدر و پسر و روح القدس، اکنون و تا ابد و تا جمیع اعصار، آمین. 

هللویاه، هللویاه، هللویاه! جلال بر تو، ای خدا! (۳مرتبه)

 

چهارشنبه، صلیب مقدس و حیات‌بخش

 

تروپاريون ؛

ای خداوند، قوم خود را نجات ده و میراث خود را مبارک ساز. عطا كن که مسیحیان راستین بر دشمنان خود پیروز گردند. و به‌خاطر صلیب خویش، مسکن خود را حفظ فرما.

 

كونتاكيون ؛

همانطور که داوطلبانه به جای ما مصلوب گشتی، رحمت عطا فرما به کسانی که به نام تو خوانده شده‌اند. تمام مسیحیان ارتدوكس را به نام خویش شادمان گردان، با اِعطای نشانِ شکست‌ناپذیر، آن اسلحۀ صلح خویش، ایشان را بر دشمنانشان پیروز گردان.

 

انديشه هاى قديس تئوفان راهب

  

(روميان 4: 4-12 ؛ متى 7: 15-21)

"مواظب انبياى دروغین باشید" (متی 7: 15). از آغاز مسیحیت و تاکنون هنوز زمانی نبوده است که این هشدار کاربردی نداشته باشد. خداوند مشخص نکرد که کدام یک از پیامبران دروغین را بر حذر داشته باشید ، زيرا چگونه آنها را تعریف كند؟ آنها مانند مد تغییر می کنند و هر بار نوع خاص خود را ايجاد می کنند. آنها همیشه با لباس گوسفند ظاهر می شوند ، در کارهایشان هوای خیرخواهانه و در سخنرانی هایشان شبح حقیقت است.

در زمان ما ، لباس آنها از پیشرفت ، تمدن ، روشنگری ، آزادی اندیشه و کردار ، عقيده شخصی که ایمان را نمی پذیرد و مانند آن دوخته شده است. همه اینها یک پوشش چاپلوسانه است. به همین دلیل است که ، هنگام ملاقات با نمایشگاهی از این لباس ها ، عجله نکنید تا گوش خود را به سخنرانی های پیامبران لباس پوشیده باز کنید.

ببینید گرگ زیر لباس این گوسفندان پنهان شده است یا خیر. بدانید که خداوند تنها محرك کمال واقعی است ، تنها نرم کننده قلب و اخلاق است ، تنها روشنگر است ، تنها کسی است که آزادی می بخشد و قلب را از معناى حقیقت پر می کند ، و دهنده عقيده است ، که هیچ چیز در جهان به شدت نمی تواند آن را بلرزاند . بنابراین ، به محض اینکه در سخنان پیامبران جدید متوجه هرگونه سایه مغایرت با تعالیم خداوند شدید ، بدانید که اینها گرگ درنده هستند و از آنها روی برگردانید.

 

 

مبانى ارتدوكس

بیماری ها و شفاى اراده.

قدرت اراده بر ذهن ، خود-رأيى (خودسرى) نامیده می شود ، كه زیردست (اراده) به رئیس (ذهن) دستور می دهد. پولس رسول همچنین نوشت: زیرا آنچه می کنم نمى دانم ؛ زیرا آنچه را که می خواهم انجام نمی دهم ، بلکه آنچه را که از آن متنفر هستم انجام می دهم (روميان 7: 15).

هر کدام از ما مطمئناً می توانیم شرایطی را به یاد بیاوریم که با ذهن خود می فهمیم کاری را نمی توان انجام داد اما این کار را می کنیم. یا از نظر فکری می فهمیم که باید به کسی کمک کنیم ، کار نيكى انجام دهیم ، اما نمی توانیم خودمان را مجبور کنیم. می توان یک روزه کلیسايى را ​​به عنوان مثال ذکر کرد: بسیاری درك می كنند که روزه لازم است ، اين مستلزم اراده است، اما اراده با آن مخالفت مى كند.

وقتی در ادبیات زاهدانه در مورد قطع اراده خود می خوانیم ، در مورد از بین بردن توانایی مطلوب صحبت نمی کنیم ، بلکه اين در مورد شیوه رهبانى باستانی است که در هماهنگی اراده ما با اراده الهی ، از طریق وساطت یک پیر الهام يافته از روح می باشد.

ما قبلاً درباره فضیلت اطاعت صحبت کرده ايم. این شامل همسویی اراده شما با خدا است. در اثر "گل آفتابگردان" از قديس جان توبولسک آمده، گل آفتابگردان مى تواند به عنوان تمثيلى از جذب روحانى ما به خدا باشد: "گل آفتابگردان نشان دهنده نوعی معجزه در طبیعت است: دائماً سر خود را به سمت خورشید می چرخاند و همراه با آن از شرق به غرب می چرخد ​​، حتی در روزهای ابری ، بسيار عاشق خورشيد است. در شب ، به خاطر عشق منحصر به فردش به خورشید ، گلبرگ های گل خود را به هم جمع می كند و آنها را می بندد."

ذهن معطوف شده به خدا شروع به هدایت اراده به سمت خدا خواهد کرد. به عنوان مثال ، به مراسم ليتورگى الهی یکشنبه بروید. اگر شما نخواهید برويد، متوجه مى شويم که این امر به اراده مرتبط است و نه به شرایط.

 

توصيه عملى

 

كانن هاى (قوانین) کلیسا قوانین بهداشت شخصی را برای مسیحیان تعریف نمی کند. تمام توصیه هایی که شستن و مسواک زدن در روزهای خاص را ممنوع می کند ، به خرافات یا غيرت فراتر از عقل اشاره دارد. در عین حال ، آنها بر اساس پیام صحیح هستند که در روزهای تعطیل لازم است همه امور خارجی را به حداقل برسانیم تا خود را وقف دعا و نيايش و تجربه روحانى برگزارى این واقعه مقدس کنیم.

آرحيماندريت ابراهيم: من معتقدم که این عقیده که فرد نمی تواند بعد از دريافت عشاء مقدس شستشو كند ، کاملاً پوچ است. تنها بهانه اى براى این است كه كارى انجام ندهد.

 

درس روز

  

یک پير به یک فرد غیر روحانی گفت:

- 5 سال آینده زندگی سختی خواهی داشت.

- و بعد؟

- و سپس تو به آن عادت خواهی کرد.