29-3-2021

9-1-1401

تقويم جديد: روزه سخت

تقويم قديم: روزه سخت

 

با کلیک کردن بر روی هر یک از آیکون های صفحه می توانید درباره آن قدیس، جشن یا مناسبت مطالعه نمایید

بزرگداشت
 
قديس مارك اسقف آرفوسياى سوريه

قديس مكرم يوحنا از مصر

روز گراميداشت

تقویم جدید :    29مارس

تقويم قدیم  :  11 آوريل

 

قرائت كتاب مقدس

قرائت ها از عهد عتيق ؛

اشعيا ٢٥: ١- ٩ (ساعت ششم)

پيدايش ٩: ٨- ١٧ ( دعاى مغرب)

امثال ١٢: ٨- ٢٢ ( دعاى مغرب)
 

دعاى روزانه

خدا را در اعلى عليين جلال و بر روى زمين صلح و سلامتى، و در ميان مردم رضامندى باد! ای خداوند، لب و دهان مرا بگشا تا ستایش تو را اعلام نمايد. 

 

 مزمور٣٨؛

ای خداوند مرا در غضب خود توبیخ منما و در خشم خویش تادیبم مفرما. زیرا که تیرهای تو در من فرو رفته و دست تو برمن فرود آمده است. در جسد من به سبب غضب تو صحتی نیست و در استخوانهایم به سبب خطای خودم سلامتی نی. زیرا گناهانم از سرم گذشته است. مثل بارگران از طاقتم سنگین تر شده. جراحات من متعفن و مقروح شده است، به سبب حماقت من. به خود می پیچم و بی نهایت منحنی شده ام. تمامی روز ماتم کنان تردد میکنم. زیرا کمر من از سوزش پر شده است و در جسد من صحتی نیست. من بی حس و بینهایت کوفته شده ام و از فغان دل خود نعره می زنم. ای خداوند تمامی آرزوی من در مد نظر تو است و ناله های من از تو مخفی نمی باشد. دل من می طپد و قوتم از من رفته است و نور چشمانم نیز با من نیست. دوستان و رفیقانم از بلای من برکنار می ایستند و خویشان من دور ایستاده اند. آنانی که قصد جانم دارند دام می گسترند و بد اندیشانم سخنان فتنه انگیز می گویند و تمام روز حیله را تفکر می کنند. و اما من مثل کر نمی شنوم. مانند گنگم که دهان خود را باز نکند. و مثل کسی گردیده ام که نمی شنود و کسی که در زبانش حجتی نباشد. زیرا که ای خداوند انتظار تو را می کشم. تو ای یهوه خدایم جواب خواهی داد. چونکه گفته ام مبادا بر من شادی نمایند و چون پایم بلغزد بر من تکبر کنند. زیرا که برای افتادن نصب شده ام و درد من همیشه پیش روی من است. زیرا گناه خود را اخبار می نمایم و از خطای خود غمگین هستم. اما دشمنانم زنده و زور آورند و آنانی که بی سبب بر من بغض می نمایند بسیاراند. و آنانی که به عوض نیکی به من بدی می رسانند. برمن عداوت می ورزند زیرا نیکویی را پیروی میکنم. ای خداوند مرا ترک منما. ای خدای من از من دور مباش. و برای اعانت من تعجیل فرما ای خداوندی که نجات من هستی.

بعد از مزمور: 

جلال بر پدر و پسر و روح القدس، اکنون و تا ابد و تا جمیع اعصار، آمین. 

هللویاه، هللویاه، هللویاه! جلال بر تو، ای خدا! (۳مرتبه)

 

سه شنبه، دعا به قديس يحيى تعميد دهنده

تروپاريون ؛

یاد و خاطر پارسایان شایان ستایش است، اما تو ای پیشگام، به شهادت خودِ خداوندگار، پسندیدۀ او هستی. تو بزرگترین نبی معرفی شدی زیرا او را که از قبل درباره‌اش نبوت کرده بودند، در آب تعمید دادی. از این رو، پس از آنکه برای راستی جنگیدی و رنج کشیدی، به آنانی که در قبرها بودند، انجیل خدای جسم‌ شده را اعلان نمودی، خدایی که گناه از جهان برمی‌گیرد و رحمت عظیم خود را شامل حال ما می‌گرداند.

 

كونتاكيون ؛

ای نبی خدا و پیشگام فیض، سر تو همچون مقدس‌ترین گُل رز از زمین شکوفه زده. هر آینه شفا یافتیم، زیرا تو مانند گذشته، جهان را به توبه وعظ می‌کنی.

  

 

انديشه هاى قديس تئوفان راهب


"ترس از خداوند، تنفر داشتن از بدى و ناراستى است" (امثال 8: 13). اما اگر نفرت داشته باشد ، آنها را دور خواهد راند. اگر او آنها را دور کند ، روح از آنها پاک می شود و بنابراین در برابر خداوند به درستى ظاهر می شود. و این همه آن چیزی است که اکنون با چنین نگرانی به دنبال آن هستیم.

بنابراین ، ترس از خدا را در خود بازگردانید و از آن حمایت کنید ، و قدرتمندترین وسیله را برای خود-درمانى خواهید داشت. ترس از خداوند به شما اجازه گناه نمی دهد ، و او شما را مجبور به انجام هر کار خوب در هر زمان می کند. و فرمان تو محقق خواهد شد: "از بدى اجتناب نما و نیکی کن" (مزمور 34: 14) ، که نبى به کسانی که بدنبال زندگی واقعی هستند می دهد.

چگونه می توان به ترس از خدا رسید؟ جستجو کنید و پیدا کنید. در اینجا غیرممکن است که گفت: این و آن را انجام دهید؛ ترس از خدا یک احساس روحانی است ، که به طور پنهانى در قلب از تبديل صورت او به خدا درك می شود. مراقبت و تعمق به شما کمک می کند ، و به این احساس فشار می آورد. اما اين با عمل از جانب خداوند داده شده است. به عنوان عطيه به دنبال آن باشید و به شما اعطا می شود. و هنگامی که داده شد ، فقط به طور ضمنی از او اطاعت کنید: او تمام گناهان شما را اصلاح خواهد کرد.

 

مبانى ارتدوكس

تأثیر آيين مقدس و خدمات الهی به قداست شخصی كاهن بستگی ندارد.

فرد روحانی فقط مجری فیض است و منبع آن خداست: او انسان را به خدا نمی دهد ، بلکه قوم خدا را.

استعاره اى وجود دارد: كاهن، يك پیشخدمت بین شخصی که به کافه می آید و آشپزی که به او غذا می دهد است. پیشخدمت پیوندی است که بر ترکیب و کیفیت غذا تأثیر نمی گذارد. اما اینکه شخص دوباره به اینجا بیاید یا خیر به او بستگی دارد (این به خودى خود به آشپز بستگی دارد!).

شان و مرتبه روحانى، تقدس را تضمین نمی کند ، بنابراین ، برای وسوسه نشدن ، لازم است که به طور واضح بین الهی و انسانی در کلیسا تفاوت قائل شویم. حتی در میان 12 رسول مسیح یهودای خائن وجود داشت.

دوناتيست ها معتقد بودند که فقط آن آيين مقدسى که توسط كاهنان صالح انجام می شود معتبر و مؤثر هستند. این بدعت توسط شورای 314 محکوم شد.

 

 

توصيه عملى

ما از مردم مى شنويم كه متاسف اند افرادی که دور افتاده اند (بدون كليسا) روزه نمی گیرند...

 

1. روزه گرفتن عملی زاهدانه است. این برای کسی که زندگی روحانى دارد (حداقل روزانه به طور منظم دعا می كند) ضرورى است. بنابراین ، بهتر است اين با تنظیم زندگی روحانى مسیحی شروع شود.

2. روزه گرفتن فقط محدود کردن غذا نیست. همراه با روزه داری غذا ، یک روزه اطلاعاتی نیز وجود دارد (امتناع از اطلاعاتی که باعث منحرف شدن از معرفت خدا می شود و توجه را متفرق می کند).

3- هر کس میزان روزه خود را دارد ، برنامه معمول کلیسا (Typikon) یک نمونه معمول برنامه رهبانی است. برای برخى ، ترک موقت گوشت یا شیرینی در حال حاضر یک شاهکار است. این کار را می توانید با کاهش تعداد وعده های غذایی یا اندازه وعده غذايى انجام دهيد.

بنابراین ، کسی که می خواهد روزه بگیرد ، برای یادگیری تدریجی انجام این شکل از زهد طیف وسیعی از امکانات را دارد.

 

درس روز

کیف خالی

 

یک بار مردی نزد حکیمی آمد که می خواست زندگی خود را وقف بندگی خدا و مردم کند ، اما در اعمالش مشکلات زیادی داشت.

مرد با آه گفت: "من یک بازنده واقعی هستم، من تماما در دست انداز بدشانسی هستم."

حکیم گفت: "در فضیلت خود ، تو مانند مرد فقیری هستی که می خواهد مسافرانى كه مى آيند را كمك کند. کیف سفر تو خالی است. و این همان جایی است که نقص عملکرد تو نهفته است. من به تو توصیه ای ارزشمند می دهم - از روح خود مراقبت کن ، آن را با لذت بندگی خدا غنی کن ، پرتوهای فیض او را در روح خود جمع کن. فقط در این صورت است که به نفع مردم خواهی بود. هرچه ثروت آسمانى را در کیف خود بيشتر جمع کنی ، می توانی آن را بيشتر در این دنیا پخش کنی.