1-3-2021

 تقویم جدید :   بدون روزه

تقویم قدیم  :   بدون روزه

با کلیک کردن بر روی هر یک از آیکون های صفحه می توانید درباره آن قدیس، جشن یا مناسبت مطالعه نمایید
بزرگداشت
  
        شهید آنتونینا از نیکیا              راهبه شهيد اودوكيا از ايليوپوليس
 
روز گرامیداشت

تقويم جديد: 1 مارس

تقويم قديم: 14 مارس

قرائت كتاب مقدس

 قرائت رساله رسولى : اول يوحنا ٢: ١٨ ٣: ١٠

  قرائت انجيل مقدس   : انجيل مرقس ١١: ١-١١

دعاى روزانه

خدا را در اعلى عليين جلال و بر روى زمين صلح و سلامتى، و در ميان مردم رضامندى باد! ای خداوند، لب و دهان مرا بگشا تا ستایش تو را اعلام نمايد. 

مزمور٣؛ 

 ای خداوند دشمنانم چه بسیار شده اند. بسیاری به ضد من برمی خیزند. بسیاری برای جان من می گویند: «به جهت او در خداخلاصی نیست.» لیکن تو ای خداوند گرداگرد من سپر هستی، جلال من و فرازنده سر من. به آواز خود نزد خداوند می خوانم و مرا از کوه مقدس خود اجابت مینماید. و اما من خسبیده، به خواب رفتم و بیدار شدم زیرا خداوند مرا تقویت می دهد. از کرورهای مخلوق نخواهم ترسید که گرداگرد من صف بسته اند. ای خداوند، برخیز! ای خدای من، مرا برهان! زیرا بر رخسار همه دشمنانم زدی؛ دندانهای شریران را شکستی. نجات از آن خداوند است و برکت تو بر قوم تو میباشد.

بعد از مزمور :

جلال بر پدر و پسر و روح القدس، اکنون و تا ابد و تا جمیع اعصار، آمین. 

هللویاه، هللویاه، هللویاه! جلال بر تو، ای خدا! (۳مرتبه)

  

دوشنبه، دعا به میکائیل مقدس و تمام فرشتگان

تروپاريون ؛

ای فرمانده تمامی لشکریان آسمان، ما نالایقان بی‌وقفه از تو استدعا می‌کنیم که ما را با سپر دعاهایت در برگیری و زیر بالهای جلال روحانى خود بپوشانی. ما در برابر تو افتاده، فریاد می‌زنیم: «از ما در برابر تمامی آسیب ها محافظت کن، ای سرور قدرتهای آسمان!»

 كونتاكيون ؛

شما، ای سروران و رهبران لشکر خدا، ای خادمین جلال الهی و راهنمایان بشر، بطلبید هر آنچه را که برای ما نیکوست، و برایمان رحمتی بی‌کران بطلبيد، ای فرمانده لشکرهای آسمانی
  
انديشه هاى قديس تئوفان راهب

(اول يوحنا ٢: ١٨ – ٣: ١٠ ؛ مرقس ١١: ١-١١)

دیروز مثل پسر ولخرج از ما دعوت کرد که از خوش گذرانى به مسیرى نيك برگردیم. اکنون یوحنای رسول با تأیید اینکه اگر چنین کنیم ، وقتی خداوند ظاهر شود ، ما مانند او خواهیم شد، ما را به این کار تشویق می کند. چه چیزی می تواند با چنین کرامتى مقایسه شود؟! من فکر می کنم با شنیدن این سخن ، شما برای رسیدن به آن از اشتیاق، دريده شويد. يك کار نیک و مفیدترین! بنابراین، تعلل نكنيد تا وسیله ای را که از این طریق آن حاصل می شود، به چنگ بياوريد. بیشتر بخوانید: "هرکسی که به او امید داشته باشد خود را پاک می سازد ، چنانكه او پاک است" (اول یوحنا 3: 3) ... آیا چیزی وجود دارد كه تو بايد آنرا پاک کنى؟ البته چیز کمی وجود ندارد. عجله کنید: زيرا جایی که خداوند است ، هیچ چیز ناپاک وارد نمى شود. همچنین از سختی موارد وحشت نکنید. خود خداوند و یاور شما در همه چیز حضور خواهد داشت. فقط با تمام وجود بخواهيد و برای کمکى كه به آن نياز داريد به خداوند متوسل شوید. قدرت فياض او بر تلاش شما سرازیر خواهد شد و موضوع به راحتی و با موفقیت پیش خواهد رفت.  

همانطور که هیچ گناهی وجود ندارد که بر رحمت خدا غلبه کند ، بنابراین هیچ نجاست اخلاقی وجود ندارد که در برابر قدرت فيضى که آن را می خورد مقاومت کند. فقط از جانب خود نسبت به این ناپاکی اكراه، و تلاش عملی برای رد آن داشته باشيد و با ايمان به خداوند متوسل شويد.

 

 
  مبانى ارتدوكس

عیسی مسیح چند ساله است؟

 از آنجا که خداوند عیسی مسیح خدای کامل و هم انسان کامل است ، پاسخ سوال در مورد سن مسیح را باید از دو لحاظ در نظر گرفت.

 طبق ذات الهی ، پسر مجسم خدا ابدی است ، خارج از زمان ساكن است. و اگرچه در قالب یک زبان نمادین در مورد خدا گفته شده است: "تو همان هستی و سالهای تو تمام نخواهد شد" (عبرانيان 1: 12) ، در واقع ، به عنوان ابدی ، با جريان سالها او به زمان مشروط نمی شود، درست آنگونه که ما به آن مشروط شده ایم. ... براى تأمین نياز دنیا ، خداوند در شرایط زمان خود را نشان می دهد ، اما به هيچ وجه به آنها وابستگى ندارد. این بدان معنا نیست که خدا امروز از دیروز بزرگتر است و فردا نیز از امروز بزرگتر است. مطابق طبيعت الهی ، منجی نه تنها "دیروز و امروز و تا ابد همان است"(عبرانیان 13: 8) ، در اصل ، او خارج از سن اندازه گیری شده زمانی است.

 نکته دیگر هنگامى است که درباره طبيعت انسانى مسیح صحبت می کنیم. او به عنوان یک انسان در یک لحظه تاریخی خاص آبستن و متولد شد. ابتدا كودك بود ، سپس به دوران نوجوانى رسيد ، سپس به سن همسر بودن رسيد ، كشته شد و رستاخيز كرد. بنابراین ، طبق طبیعت انسانى، مسیح بیش از 2000 سال سن دارد.

 
توصيه عملى
 

حظه ای تردید نکنید ، بلكه سعی کنید در صورت هر نیازى ، غم و اندوه ، در برابر فرزندان خود ، با سخنان ملتمسانه به خداوند متوسل شوید ، با ایمان کاملا صادقانه که این درخواست شنیده خواهد شد و تحقق یافته است ، همانطور که سخن مسیح برای همیشه در قلب کودک نقش مى بندد:

 "هر آنچه در دعا با ایمان طلب كنيد، خواهید يافت" (متی 21: 22). "باز به شما می گویم هرگاه دو نفر از شما بر روی زمین درباره هرچه كه بخواهند متفق شوند، هرآينه از جانب پدر من كه در آسمان است براى ايشان كرده خواهد شد. زیرا جايى که دو یا سه نفر به اسم من جمع شوند، آنجا در میان ايشان حاضرم »(متی 18: 19-20).

 و در آينده زمانی که حتی با ایمان فراموش شده به خدا ، شرایط آنها را به بن بستى از زندگی سوق خواهد داد ، جایی که هیچ راهی برای نجات از آن نیست، وقتی او همه ابزارها و روشهای نجاتى که در زندگی می داند امتحان كرده است؛ وقتی آنها ، مانند غرق شدگان ، بدون هرگونه استدلال در مورد مصلحت این چنگ زدن ، به هر كاهى، هر تیغه چمنى چنگ مى زنند، - خاطره کودکى، درس بزرگ دعای شما و سخنان فوق از مسیح را پیش روی آنها قرار می دهد ، به سوی او روی مى آورند ، و او البته آنها را از هلاكت نجات می دهد. "