یکشنبه آورندگان مقدس مُر

ORTHODOX CHRISTIANITY THEN AND NOW: Synaxarion for the Sunday of the  Myrrhbearers

             

 

مقدمه

سومین یکشنبه پاسكاى مقدس توسط کلیسای ارتدوكس به عنوان یکشنبه آورندگان مقدس مر برگزار می شود. بزرگداشت روزی است که شاگردان زن خداوند ما به مقبره آمدند تا بدن او را با روغن های مر مسح کنند اما قبر را خالی يافتند. هنگامی که زنان تعجب کردند که این به چه معناست، فرشتگان ظاهر شدند و اعلام کردند که مسیح از مردگان برخاسته است.

داستان کتاب مقدسى

در اوایل سال سی و دوم عيسى خداوند، هنگامی که او در سراسر جلیل می‌رفت، موعظه می‌کرد و معجزه می‌کرد، بسیاری از زنانی که از احسان او برخوردار شده بودند، وطن خود را ترک کردند و از آن پس به دنبال او رفتند. آنها از اموال خود او را خدمت کردند، حتی تا زمان مصلوب شدن و دفن او؛ و پس از آن، نه ایمان خود را به او پس از مرگ او از دست دادند، و نه از خشم حاکمان یهود ترسیدند، و در حالی که روغن های مر را که برای مسح بدن او آماده کرده بودند، به مقبره او آمدند. این زنان خدادوست به خاطر روغن‌های مر که به مقبره عیسی آوردند به آن‌ها آورندگان مر می‌گویند.

از میان کسانی که نام آنها مشخص است، اینها هستند: اول از همه، مقدس ترین مریم باکره، که در متی 27 :56 و مرقس 15 :40 "مادر یعقوب و يوشا" نامیده شده است (اینها پسران یوسف توسط یک ازدواج قبلی، و بنابراین او نامادری آنها بود). مریم مجدلیه (يادبود در 22 جولاى)؛ مریم، همسر کلوپاس؛ يونا، همسر خوزا، مباشر هرود آنتیپاس. سالومه، مادر پسران زبدی. مریم و مارتا، خواهران ایلعازر؛ و سوسن. در مورد نام بقیه آنها، انجيل نگاران سکوت کرده اند (متی 27 :55-56؛ 28 :1-10. مرقس 15 :40-41. لوقا 8: 1-3; 23 :55-24 :11، 22-24. یوحنا 19 :25; 20 :11-18. اعمال رسولان 1 :14.) همراه با آنها شاگردان مخفی منجى، یوسف و نیقودیموس را نیز گرامى می داريم. از این میان، نیقودیموس احتمالاً اورشلمی بود، رهبر برجسته ای در میان یهودیان و از فرقه فریسیان، که در شریعت آموخته و در کتاب مقدس تحصيل كرده بود. او هنگامی که در آغاز موعظه نجات منجى ما، شبانه نزد وى آمد، او به مسیح ایمان آورده بود. علاوه بر این، او حدود صد پوند روغن مر و مخلوطی معطر از آلوئه و ادویه جات معطر به احترام معلم الهی آورد (یوحنا 19: 39). یوسف که اهل شهر آریماتیا بود، مردی ثروتمند و نجیب و از مشاورانی بود که در اورشلیم بودند. او خود نزد پیلاطس رفت و جسد عیسی را خواست و با نیقودیموس او را دفن کرد. از آنجایی که زمان اجازه نمی داد مقبره دیگری آماده شود، او جسد خداوند را در قبر خود که از صخره تراشیده شده بود قرار داد، همانطور که انجیل نگار می گوید (متی 27: 60).

شمایل یکشنبه آورندگان مقدس مر

شمايل یکشنبه آورندگان مقدس مر، داستان انجیلی زنانی را به تصویر می کشد که برای مسح بدن مسیح به مقبره می رسند. فرشته روی سنگی که قبر را پوشانده بود نشسته است و به كفن خالی اشاره می کند که نشان می دهد مسیح از مردگان برخاسته است.

 

مراسم مسیحیان ارتدوكس براى جشن یکشنبه آورندگان مقدس مر

روز یکشنبه آورندگان مقدس با ليتورگى الهی قديس يوحناى زرين دهان جشن گرفته می شود. در این یکشنبه و در سرتاسر دوره جشن پاسكا تا روز جشن صعود یا مرخصی جشن پاسكا ، یک روز قبل از عید صعود، مراسم با سر دادن تروپاریون پاسكا «مسیح از مردگان برخاسته است...» آغاز می‌شود.

قرائت کتاب مقدس برای جشن به شرح زیر است: در دعاى صبح: لوقا 24 :1-12; در مراسم ليتورگى الهی: اعمال رسولان 6 :1-7 و مرقس 15 :43-16 :8.

 

سرودهای جشن

آپولیتیکیا

ای حیات جاودانه، هنگامی که به سوی مرگ فرود آمدی، آنگاه هاويه را با نور الوهیت خود کُشتی. و هنگامی که مردگان را نیز از اعماق زمین زنده کردی، تمام قدرتهاى آسمانى فریاد زدند: ای حیات بخش، مسیح خدای ما، جلال بر تو باد. جلال بر پدر و پسر و روح القدس. یوسف بزرگوار، پيكر مطهر تو را از درخت پایین آورد و در کتان خالص و ادویه‌ها پیچیده و در قبرى نو دفن کرد. امّا خداوندا در روز سوم برخاستی و بر جهان رحمت عظیم عطا کردی. اکنون و تا ابد و تا جميع اعصار. آمین. فرشته در حالی که در کنار مقبره ایستاده بود به زنان آورنده مر فریاد زد: روغن های مر برای مردگان است، اما مسیح ثابت کرده است که با فساد بیگانه است. اما فریاد بزنید: خداوند برخاسته است و رحمت عظیمی را به جهان عطا می کند.

 

كونتاكيون

ای مسیح خدا، هنگامی که به آورندگان مر فرياد زدى، شادی باشيد، تو مرثيه حوا، اولین مادر را با رستاخیز خود پایان دادى. و تو به رسولان خود دستور دادی که اعلان کنند: منجى از قبر برخاسته است.