بخش اول ليتورگى الهی: مناجات نوآموزان مسيحيت (ليتورگى كاتيهومن ها)

 

(21.11.2021)

 

در صبح یکشنبه در کشورهای ارتدوكس (و هر كجا که قانون آن را منع نمی کند)، ناقوس های کلیسا به طور رسمی مؤمنان را دعوت می کنند تا به عنوان یک خانواده - خانواده خدا - در خانه مقدس پدرشان گرد هم آیند. همه برای ملاقات بزرگ به کلیسا می روند. دلها متاثر از رحمت خداست که در سقوط ها و خطاهايمان ما را همراهی می کند و ما با کمال میل برای برادرانمان كه ما را اندوهگين كرده اند طلب آمرزش می کنیم. بالاخره اگر آنها را نبخشیم، خدا هم ما را نخواهد بخشید.

 

به همین ترتیب، كاهنان و شماس ها با سرويس مختصر ویژه، روح خود را با دعا آماده می کنند تا شایسته خدمت راز ايوكريست شوند. آنها همچنین از اطرافیان خود طلب بخشش می کنند. کاهنان و شماس ها که بر اساس درجه منصب خود لباس مى پوشند، برای اقامه ليتورگى الهی آماده می شوند.

 

بگذاريد در اینجا اطلاع رسانى كنيم:

در کلیساهای ارتدوكس ما، به طور معمول مراسم ليتورگى الهی که نام قديس يوحناى زرين دهان، اسقف اعظم كونستانتينوپل را بر خود دارد، برگزار می شود. فقط در طول ده روز از سال کلیسایی، ليتورگى الهی قديس باسیل، اسقف اعظم قیصریه در کاپادوکیه، برگزار می شود. ساختار هر دو ليتورگى الهی شبیه به هم است و فقط در مضمون و مدت دعای بزرگ آنافورا و برخی دعاهای دیگر، که در ليتورگى الهی قديس باسيل کبیر گسترده تر است، متفاوت است، اما محتوای آنها مشابه است.

 

در طول ليتورگى الهی، ما مؤمنان - گویی همه چیز امروز اتفاق می افتد - عشق خدا و تمام کارهایی که او برای منفعت و نجات انسان انجام داده است، را احساس و زندگى مى كنيم. در دعای بزرگ آنافورا به این اعمال خداوند به تفصیل اشاره شده است: خلقت انسان، زندگی او در بهشت، فریب شیطان به صورت مار، از دست دادن بهشت، هدایت مردم توسط پیامبران، محافظت از طریق فرشتگان، معجزاتی که خدا با آن مردم را در آزمایشات بزرگ نجات داد، مانند گرسنگی، تشنگی، بیماری، جنگ، بلایا: و سرانجام، آمدن مسیح نجات دهنده به زمین، مکاشفه حقیقت انجيل او، قربانی او در جلجتا، دفن سه روزه و فرود آمدن به هاويه برای رهایی ارواح از ظلم شیطان، رستاخیز باشکوه و صعود او در تمام جلال خود به آسمان.

 

شگفت‌انگیزترین چیز این است که ما همه اینها را صرفاً برای ابراز قدردانی از خدا به یاد نمی‌آوریم، بلکه از طریق درک عبادی از زمان، همه این رویدادهای نجات‌دهنده جهان در مراسم ليتورگى الهی گنجانده شده و هماهنگ شده‌اند، و ما اینجا و اکنون از پيامدهاى مفيد آنها لذت می‌بریم. پدران کلیسا می نویسند که کل زندگی مسیح در برابر چشمان ما آشکار می شود. بر حضور ملكوت آینده تأکید شده است: "زیرا تو، ای خدا... ما را از هیچ به وجود آوردی، و هنگامی که افتاديم، بار ديگر ما را برخيزانيدی. تو از انجام هيچ كار باز نايستادى تا آن هنگام كه ما را به آسمان هدايت فرمودى و ملكوتِ آتى خود را به ما ارزانى داشتى" (دعای آنافورا از ليتورگى قديس يوحناى زرين دهان). پس از این دعای شکرگزاری، ما جرأت می کنیم از پدر نورها التماس کنیم که تسلی دهنده، روح القدس را بفرستد تا هداياى پسر را تقدیس کند. و روح القدس می آید و معجزه اسرارآمیز را انجام می دهد: او مسیح را به صورت نان و شراب به ما می دهد تا به راحتی بتوانیم در او سهيم شویم. یعنی یک راز غیر قابل درک شبیه به راز تجسم پسر خدا "از روح القدس و مریم باکره" رخ می دهد! پس بیایید تلاش كنيم از امروز در این سلسله خطبه ها با روشنگری خدا و راهنمایی های پدران مقدس منور شدۀ ما، آنچه را که در ليتورگى الهی انجام می شود، تفسیر کنیم.

 

خدمت ليتورگى الهی از دو بخش اساسی تشکیل شده است. بخش اول مناجات نوآموزان مسيحيت (در انتظار تعميد مقدس) و بخش دوم مناجات مؤمنان (تعميد يافتگان) که راز ايوكريست است، مى باشد.

 

بخش اول با بانگ كاهن شروع می شود: "متبارک است ملكوت پدر و پسر و روح القدس، اکنون و تا ابد و تا جميع اعصار." در همین زمان، كاهن پس از سه بار سجده در برابر ميز مقدس و در آغوش گرفتن انجیل مقدس، آن را با دو دست می گیرد و بلند می کند و با آن علامت صلیب را بالای میز مقدس رسم می کند، همانطور که مطمئناً همه شما متوجه شده ايد. در آن لحظه، همه مؤمنان با احترام به انجیل مقدس که علامت صلیب را رسم می كند، تعظیم می کنند و در بيان آمین شرکت می کنند.

 

بخش اول ليتورگى الهی شامل:

- لیتانی صلح

- آنتیفون ها

- ورود کوچک با انجیل مقدس

- سرود تريساگيو(سه گانه مقدس)

- قرائت های مقدس

- موعظه

- لیتانی ها

- دعاها برای نوآموزان مسيحيت (كاتيهومن ها)

 

از یکشنبه هفته آینده به خواست خدا ما به تفصیل شروع به پرداختن به این موضوعات خواهيم كرد.

 

~ متروپوليتن سوتيريوس از پيسيديه