Öz Ortodoksluk doktrinleri ve emanetleri

 ÖZEL GÜNLER VE BAYRAMLAR

 

Süryaniler paskalyayı kutladı

http://www.kenthaber.com/Arsiv/Haberler/2008/Nisan/27/Haber_375982.aspx den bir alntdr

 

Mardin'de yaşayan Süryaniler, Paskalya Bayramı'nı bin 300 yıllık tarihi Kırklar Kilisesi'nde düzenlenen ayinde yumurta tokuşturarak kutladı.

Hz. İsa'nın diriliş günü olarak kabul edilen Paskalya Bayramı ayinini Oxford Üniversitesi mezunu Metropolit Saliba Özmen ve Kırklar Kilisesi başpapazı Gabriyel Akyüz yönetti. CHP'li Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'ün çiçek gönderdiği törene katılmak için Süryaniler sabahın erken saatlerinde Kırklar Kilisesi'ne akın etti.

Erkek ve kız korosu yedi ayrı makamda Süryanice, İbranice, Arapça ve Türkçe ilahiler okuyarak ayine renk kattı.

Ayini Süryanice, İbranice ve Türkçe okuduğu dua ve ilahilerle yöneten Mardin ve Diyarbakır Metropoliti Saliba Özmen ve Başpapaz Gabriyel Akyüz, Suriye'nin Başkenti Şam'da 32 metropolitin katılımı ile 40 çeşit baharattan hazırlanan özel kokular, gümüş tütsülükler içinde yakılarak ayine katılanları kutsadı. Yaklaşık 3 saat süren ayine katılanlar, dilek tutup mum yaktı ardından metropolit ve başpapazın ellerinde tuttuğu İncil ve haçı öperek günah çıkardı. Şam'da yapılan expo fuarına katılan Vali Mehmet Kılıçlar, gönderdiği mesajda Hıristiyan vatandaşların bayramını kutlayarak, bundan sonraki dini bayramlarda Hristiyan vatandaşların, Müslüman vatandaşlar gibi, Suriye'deki akrabalarıyla bayramlaşabileceklerini müjdeledi. Kılıçlar mesajında 'Bakanlığımızla yapılan görüşmeler sonucunda, bundan sonraki dini bayramlarda Süryani vatandaşlarımızın, Müslüman vatandaşlarımız gibi Suriye Arap Cumhuriyeti'nde bulunan Süryanilerle bayramlaşmalarına imkan sağlanacağını, duyurmaktan mutluluk duyuyorum" dedi.

Metropolit Saliba Özmen ise yaptığı konuşmada, AB'de yüzyılın kriterleri olarak belirlenen yaşam şartlarının, yüzlerce yıldır Mardin'de sergilendiğini belirterek, dinler arası hoşgörü ve birlikte yaşam biçiminin dünya ülkelerine örnek teşkil edecek güzellikte olduğunu söyledi. Hristiyanlık inancının temelinde sevgi olduğunu ifade eden Özmen, "Dinsel yapısı gereği Mardin yılda 4 bayram kutluyor. Bu bir ayrıcalık gibi gözükse de, Mardin'in sahip olduğu bu değerleri gelecek kuşaklar adına geliştirmeli ve taşımalıyız. Biz Süryaniler geçmişin kalıntıları değil. Yarını barış, kardeşlik, işbirliği ve refah dünyasındaki çoğunluğun ilkleri olarak görüyoruz. Sayın Valimizin girişimleri sonucu Suriye'deki yakınlarımızla karşılıklı bayramlaşma imkanına kavuşturulmamızı memnuniyet verici buluyorum" şeklinde konuştu.

Ayinin sonunda Kırklar Kilisesi kabul salonunda, Müslüman vatandaşlarla bayramlaşma devam etti. Vali Vekili Vali Yardımcısı Yavuz Selim Süzer, Belediye Başkanı Metin Pamukçu, Cumhuriyet Başsavcısı Fehmi Yılmaz, İl Müftü Vekili Masum Taşçı, Danıştay 5. Daire Başkanı Turan Falcıoğlu ve üyeleri Kırklar Kilisesi'ndeki kutlamalara katıldı. Vali Vekili Süzer, Belediye Başkanı Pamukçu ve Müftü Vekili Masum Taşçı Metropolit Saliba Özmen, kırmızıya boyanan ve Hazreti İsa'nın yeniden dirilişini simgeleyen haşlanmış yumurtaları tokuşturdu.

Almanya'dan Mardin'e gelen bir turist grubu da ayine katıldı. Alman vatandaşı Smaucher Henger, Müslüman bir ülkede dindaşlarını özgür bir şekilde ibadetlerini yerine getirdiklerini görmenin kendisini son derece mutlu ettiğini söyledi.

6-5-2008 tarihinde yazld.

6-5-2008 tarihinde güncellenmiştir.

SAYFA BAŞINA DÖN