3-5-2021

13-2-1400

تقويم جديد: هفته روشن، بدون روزه

تقويم قديم: هفته روشن، بدون روزه

 

با کلیک کردن بر روی هر یک از آیکون های صفحه می توانید درباره آن قدیس، جشن یا مناسبت مطالعه نمایید

بزرگداشت

قديس تامارا، ملكه گرجستان (قرن ١٢)

    شهيد تيموتى شماس از مصر (٢٨٦ م)

شمايل غنودن مادر خدا

روز گراميداشت

تقویم جدید :    3مى

تقويم قدیم  :   16مى

 

قرائت كتاب مقدس

ليتورگى الهى ؛

قرائت رساله رسولى : اعمال ١: ١٢- ١٧، ٢١- ٢٦

قرائت انجيل مقدس   : انجيل يوحنا ١: ١٨- ٢٨

 

دعاى روزانه

سرود پاسكا

مسیح از مردگان برخاسته است ، او مرگ را با مرگ پایمال كرده است، و به آنانى که در قبر هستند زندگی مى بخشد.

خدا را در اعلى عليين جلال و بر روى زمين صلح و سلامتى، و در ميان مردم رضامندى باد! ای خداوند، لب و دهان مرا بگشا تا ستایش تو را اعلام نمايد. 

 

مزمور٣؛ 

 ای خداوند دشمنانم چه بسیار شده اند. بسیاری به ضد من برمی خیزند. بسیاری برای جان من می گویند: «به جهت او در خداخلاصی نیست.» لیکن تو ای خداوند گرداگرد من سپر هستی، جلال من و فرازنده سر من. به آواز خود نزد خداوند می خوانم و مرا از کوه مقدس خود اجابت مینماید. و اما من خسبیده، به خواب رفتم و بیدار شدم زیرا خداوند مرا تقویت می دهد. از کرورهای مخلوق نخواهم ترسید که گرداگرد من صف بسته اند. ای خداوند، برخیز! ای خدای من، مرا برهان! زیرا بر رخسار همه دشمنانم زدی؛ دندانهای شریران را شکستی. نجات از آن خداوند است و برکت تو بر قوم تو میباشد.

بعد از مزمور :

جلال بر پدر و پسر و روح القدس، اکنون و تا ابد و تا جمیع اعصار، آمین. 

هللویاه، هللویاه، هللویاه! جلال بر تو، ای خدا! (۳مرتبه)

 

دوشنبه، دعا به میکائیل مقدس و تمام فرشتگان

تروپاريون ؛

ای فرمانده تمامی لشکریان آسمان، ما نالایقان بی‌وقفه از تو استدعا می‌کنیم که ما را با سپر دعاهایت در برگیری و زیر بالهای جلال روحانى خود بپوشانی. ما در برابر تو افتاده، فریاد می‌زنیم: «از ما در برابر تمامی آسیب ها محافظت کن، ای سرور قدرتهای آسمان!»

 كونتاكيون ؛

شما، ای سروران و رهبران لشکر خدا، ای خادمین جلال الهی و راهنمایان بشر، بطلبید هر آنچه را که برای ما نیکوست، و برایمان رحمتی بی‌کران بطلبيد، ای فرمانده لشکرهای آسمانی.


انديشه هاى قديس تئوفان راهب

  

(اول قرنتیان 14: 20-25 ؛ متى 25: 1-13)

مثل 10 باکره قرائت می شود (متی 25: 1-13). قديس مكاريوس معنای آن را به شرح زیر نشان می دهد:

"پنج باکره دانا ، هوشیار ، خارق العاده در ذات خود ، با گرفتن روغن در ظرف قلب خود ، یعنی فيض روح داده شده از بالا ، توانستند با داماد وارد قصر آسمانی شوند. باكره هاى نادان مقدس دیگر ، که در طبيعت خود باقی مانده بودند ، هوشیار نبودند ، در حالی که هنوز در جسم بودند سعی نکردند روغن شادی را در ظرف های خود بگيرند ، بلكه آنها از روی سهل انگاری و یا خودپسندی درباره پارسايى خود ، خود را بالا بردند، همانطور که بودند خوابيدند، به همین دلیل آنها در قصر پادشاهی پذیرفته نشدند ، زیرا نتوانستند داماد آسمانی را خشنود سازند.

با پیوندهای دنیوی و عشق زمینی ، همانطور که بودند، آنها تمام عشق و ارادت خود را به داماد آسمانی اختصاص ندادند و با خود روغن نیاوردند. و روح هايى که به دنبال طبیعت روح القدس هستند ، با تمام عشق به خداوند متصل هستند ، آنها در همه چیز با او راه می روند ، از همه چیز دور می شوند ، و معطوف به او دعا می کنند. و افکارشان شایسته دریافت روغن فیض آسمانی است. روح هايى، در طبيعت خود باقی می مانند ، با یک فکر روی زمین غر می زنند ، آنها به زمین فکر می کنند ، و محل سكونت ذهن آنها روی زمین است. آنها خودشان فکر می کنند که متعلق به داماد هستند و با توجیهات نفسانی آراسته شده اند ، اما روغن شادی را نمی پذیرند ، و روح آنها را از بالا متولد نمی کند "*.

* مكاريوس بزرگ. "مکالمات" ، 4 ، 6.

 

مبانى ارتدوكس

 

 

فرمان-حكم دهم عهد عتیق: به هیچ چیز ديگرى طمع مورز.

طمع بر مال ديگرى ، حسادت و ناراحتى بر موفقیت همسایه است. کتاب مقدس می گوید: "از طریق حسادت شیطان ، مرگ وارد جهان شد و کسانی که وارث او هستند، آن را امتحان می کنند" (حکمت 2: 24).

این فرمان کاملاً متفاوت از منع گناه در سطح مظاهر جسمانی است (قتل نكنيد، دزدی نکنید ، زنا نکنید). او خواستار است كه "مایل نباشید" ، نفوذ به دنیای درونی یک شخص ، گسترش آن به مقاصد او است.

حسادت می تواند نه تنها در رابطه با ثروت مادی، بلکه در رابطه با مقام، عنوان، شناخت، شکوه و عطایای روحانى همسایه نیز خود را نشان دهد.

حسادت دلیل اولین قتل هابیل توسط قائن بود. کتاب مقدس تخریب این رذیلت را با نمونه حسادت به ما نشان می دهد: قابیل به هابیل ، برادران یوسف ، شائول به داود ، فریسیان و کاتبان به مسیح.

حسادت به ثروت ، دارایی ، استعدادها ، سلامتی همسایگان، محبت ما به آنها را می کشد. حسادت کاملاً احساس سیری ناپذیری است. این یکی از معدود گناهانی است که ذره ای لذت نمی برد. برای مسیحیان، هیچ "حسادت سفیدى" وجود ندارد، اما همدردی وجود دارد.

ما نه تنها با حسادت بلکه با تحریک دیگران به حسادت درگیر این گناه می شویم (مى توانيد نمونه هاى آنرا در اینستاگرام ببينيد!). اگر می دانیم که شخصی توانایی خرید آنچه را ما خریداری کرده ایم ندارد ، پس گاهی بهتر است در مورد آن سکوت کنیم. و حتى مرسوم نیست که در مورد مبارزه روحانى خود صحبت کنیم ، به عنوان مثال، چقدر و چه موقع دعا كرديم یا روزه گرفته ایم ...

توصيه عملى

 

پنجاه روز - از عید پاک تا روز تثلیث اقدس (پنطیکاست) - سجده كردن و زانو زدن مجاز نیست.

همچنین ، در ايام زير زانو زدن يا سجده لغو می شوند:

- از جشن میلاد مسیح تا جشن تئوفانى (از کریسمس – تا تعميد مسيح)

- در روزهای دوازده روز عالی جشن ها ؛

- یکشنبه ها.

- حتی تعظيم و سجده نیز تا موقع مراسم دعاى مغرب (یک روز ليتورگى جدید) برای کسی که عشاء مقدس دریافت کرده لغو می شود.