16-5-2022

26-2-1401

تقويم جديد: بدون روزه

تقويم قديم: بدون روزه

 

با کلیک کردن بر روی هر یک از آیکون های صفحه می توانید درباره آن قدیس، جشن یا مناسبت مطالعه نمایید

بزرگداشت

كودك متبارك موسى از روم (قرن ٥)

قديس تئودور تقديس شده، شاگرد قديس پاخوميوس كبير (٣٦٨ م)

روز گراميداشت

تقویم جدید :   16   مى

تقويم قدیم  :  29   مى

  

قرائت كتاب مقدس

 ليتورگى الهى ؛

قرائت رساله رسولى : اعمال رسولان ١٠: ١- ١٧

قرائت انجيل مقدس : انجيل يوحنا ٦: ٥٦- ٦٩

دعاى روزانه

مسیح از مردگان برخاسته است ، او مرگ را با مرگ پایمال كرده است، و به آنانى که در قبر هستند زندگی مى بخشد.

 

خدا را در اعلى عليين جلال و بر روى زمين صلح و سلامتى، و در ميان مردم رضامندى باد! ای خداوند، لب و دهان مرا بگشا تا ستایش تو را اعلام نمايد. 

 

مزمور٣؛ 

 ای خداوند دشمنانم چه بسیار شده اند. بسیاری به ضد من برمی خیزند. بسیاری برای جان من می گویند: «به جهت او در خداخلاصی نیست.» لیکن تو ای خداوند گرداگرد من سپر هستی، جلال من و فرازنده سر من. به آواز خود نزد خداوند می خوانم و مرا از کوه مقدس خود اجابت مینماید. و اما من خسبیده، به خواب رفتم و بیدار شدم زیرا خداوند مرا تقویت می دهد. از کرورهای مخلوق نخواهم ترسید که گرداگرد من صف بسته اند. ای خداوند، برخیز! ای خدای من، مرا برهان! زیرا بر رخسار همه دشمنانم زدی؛ دندانهای شریران را شکستی. نجات از آن خداوند است و برکت تو بر قوم تو میباشد.

بعد از مزمور :

جلال بر پدر و پسر و روح القدس، اکنون و تا ابد و تا جمیع اعصار، آمین. 

هللویاه، هللویاه، هللویاه! جلال بر تو، ای خدا! (۳مرتبه)

 

دوشنبه، دعا به میکائیل مقدس و تمام فرشتگان

تروپاريون ؛

ای فرمانده تمامی لشکریان آسمان، ما نالایقان بی‌وقفه از تو استدعا می‌کنیم که ما را با سپر دعاهایت در برگیری و زیر بالهای جلال روحانى خود بپوشانی. ما در برابر تو افتاده، فریاد می‌زنیم: «از ما در برابر تمامی آسیب ها محافظت کن، ای سرور قدرتهای آسمان!»

 

كونتاكيون ؛

شما، ای سروران و رهبران لشکر خدا، ای خادمین جلال الهی و راهنمایان بشر، بطلبید هر آنچه را که برای ما نیکوست، و برایمان رحمتی بی‌کران بطلبيد، ای فرمانده لشکرهای آسمانی.

 

انديشه هاى قديس تئوفان منزوى

  

( اعمال رسولان 6:1-7 ؛ مرقس 15:43-16:8 )

 

 زنان خستگی ناپذیر!  خواب به چشم و پلک به خفتن داده نشد تا معشوق را بيابند!  و به نظر می‌رسد که مردان به پاهای خود استراحت می‌دهند: به قبر می‌روند، آن را خالی می‌بینند، و از معنای آن غمگین می‌مانند، زیرا او را ندیده‌اند. اما آیا این بدان معناست که آنها کمتر از زنان محبت داشتند؟ نه، اینجا یک عشق استدلالی بود، ترس از اشتباه به دلیل قیمت بالای عشق و موضوع آن.  وقتی دیدند و لمس کردند، آنگاه هر یک از آنها، نه با زبان، مثل توماس، بلکه با قلب خود، اعتراف کرد: «خداوند من و خدای من» (یوحنا 20 :28) ، و هیچ چیز نتوانست آنها را از خداوند جدا کند.

 آورندگان مرّ و رسولان تصویری از دو سوی زندگی ما هستند: احساس و عقل. بدون احساس، زندگی زندگی نیست.  بدون عقل - زندگی کور است، بسیار می پردازد، اما میوه های سالم کمی می دهد.  شما باید هر دو را با هم ترکیب کنید.  بگذارید احساس پیش برود و هیجان انگیز باشد.  اجازه دهید عقل زمان، مکان، روش، به طور کلی، ساختار روزمره آنچه که قلب به آن اشاره می کند را تعیین کند.  درون قلب به جلو می روید، اما در عمل – استدلال و عقل.  هنگامی که حواس در تعقل خیر و شر تربیت شد، شاید بتوان بر یک دل تکیه کرد.  همان‌طور که رویش‌ها، گل‌ها و میوه‌ها از یک درخت زنده به‌وجود می‌آیند، از دل آن‌ها تنها خوبی‌ها شروع به ظهور می‌کنند که عقلاً در مسیر زندگی ما سپرده می‌شوند.

 

مبانى ارتدوكس

 

درباره کتاب مقدس کلیسا (انجیل).

 

 کتاب مقدس مهم‌ترین بخش سنت مقدس، منبع اصلی حقایق آموزه مسیحی است.  کتاب مقدس از ۲ بخش اصلی تشکیل شده است: عهد عتیق (تدوین شده در دوران پیش از مسیحیت) و عهد جدید. کتاب‌هایی که کتاب مقدس را تشکیل می‌دهند در یک دوره ≈1500 سال (≈ از قرن سیزدهم قبل از میلاد تا آغاز قرن دوم) نوشته شده‌اند.

 کتاب مقدس یک کتاب مذهبى است، مهمترین چیز در آن رابطه انسان با خدا است. بنابراین، به عنوان مثال، در مورد دایناسورها صحبت نمی کند. بافت تاریخی، زمین شناسی، جغرافیایی، بیولوژیکی، اجتماعی در کتاب مقدس کمکی به اصلی مذهبی است.

 کلیسای اولیه ناقص نبود، اما بدون انجیل مکتوب زندگی می کرد. او طبق سنت شفاهی زندگی می کرد. انجیل ها در زمانی ظاهر می شوند که اطلاعات نادرست در مورد منجی شروع به انتشار می کند، زمانی که اولین فرقه ها ظاهر می شوند.

 قدیس یوحنای زرين دهان: به راستی، ما نباید به کمک کتاب مقدس نیاز می‌داشتیم، بلکه باید آنقدر خالص زندگی می‌کردیم که به جای کتاب‌ها، فیض روح، به روح ما خدمت کند، و همانطور که آن‌ها با جوهر نوشته شده‌اند، ما نیز باید طوری زندگی کنیم که دلهای ما با روح نوشته شده باشد. اما از آنجایی که ما چنین فیضی را رد کرده ایم، حداقل از راه دوم استفاده مى كنيم.

درس روز

 

 فیلسوف ایوان ایلین گفت که پس از یک دعای واقعی - حتی اگر فقط یک دقیقه طول بکشد - زغال سنگی خاموش نشدنی و درخشان در قلب انسان باقی می ماند. این زغال درخشندگی خود را در تمام فضای روح پخش می کند و همیشه آماده است تا دوباره شعله ور شود. انسان می تواند امور زندگی خود را اداره کند، بخورد، بیاشامد و بخوابد، سخت کار کند و به استراحت بپردازد، و نور درونی دیگر او را رها نخواهد كرد: شعله ور می شود و روحش را روشن می کند... انسان می تواند این شعله دعا را فراموش کند، اما اين  بی سر و صدا در او شعله ور می ماند، و به طور نامرئی کار بزرگ خود را انجام مى دهد - حیات بخش، پاک کننده، تقدیس كننده و شفابخش.