Öz Ortodoksluk doktrinleri ve emanetleri

HABERLER VE OLAYLAR

 

ALANYA’DA İLK AYİN

Kaynak:  www.alanyatelevizyonu.com.tr

 

 

Alanya'da tarihi Hıdrellez Kilisesi'nde Noel ayini yapıldı. Çok sayıda Rus vatandaşın katıldığı ayin törenine Ortodoks Kilisesi'ne bağlı Pisidya Bölgesi'nin Ruhani Lideri Despot Sotirios Trambas da katıldı.

Yunanlı Ortodoks Kilisesi'ne bağlı Pisidya Bölgesi'nin Ruhani Lideri Despot Sotirios Trambas'ın Alanya'da yönettiği ayinde, Ruslar ve Rus vatandaşları mum yakarak, ilahi ve dualar okudu.

Yaklaşık 3 saat süren ayini yöneten Trambas, gazetecilere yaptığı açıklamada, Alanya'da yaşayan Ortodokslara dini destek vermek için tarihi kilisenin ibadete açılmasını istediklerini söyledi. İlçede bulunan Hıdrellez ve Alanya Kalesi'ndeki Bizans Dönemi'ne ait Aya Yorgi kiliselerinden birinin restore edilerek ibadete açılmasını umut ettiklerini belirten Trambas,"Antalya'da tarihi Kaleiçi'nde 1846 yılında yapılan Bizans Kilisesi'ni restore ettik. Sadece Ruslar değil, binlerce turist, bunu görünce mutlu oldu. Şimdi de Alanya'daki iki kiliseden birini Hıristiyan vatandaşlar için onarıp, hizmete açmak istiyoruz." dedi.

Trambas, ilçedeki kiliselerden birinin restore edilerek ibadete açılması için Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu ile bir görüşme yapacağını, böylece bu işe son noktayı koymuş olacaklarını ifade etti.

Alanya Rus Dili Konuşanlar İşbirliği ve Dayanışma Derneği Başkanı Anjelika Anzhela ise Alanya'da ilk kez Noel ayini düzenlendiğini kaydetti. Alanya'da yaklaşık 3.000 Rus'un yaşadığını söyleyen Anzhela, "24-25 Aralık Hz. İsa'nın doğum günü olarak kutlanıyor. Alanya'da bunun ilk kez yapılması çok anlamlı. Bir araya gelerek dua etmek, burada yaşayan Ortodokslar için mutluluk verici oldu." diye konuştu.

Video:  www.alanyatelevizyonu.com.tr/images/stories/24122012/ayn.wmv

 

 

20-03-2013 tarihinde yazéldé.

20-03-2013 tarihinde güncellenmiştir.

SAYFA BAŞINA DÖN