1920 yılının baharında henüz 10 yaşındaydı Efthimia. Topal Osman canavarının yerle bir ettiği Giresun’un Rum köylerinden Ağios Antonios (Ayanton) da ailesiyle yaşarken tehcire tabi tutulurlar. Sürüldükleri bu ölüm yolunda bütün ailesini kaybeden Efthimia, neticede kendisini Suriye’nin şehirlerinden birisi olan Halep’te bulur. Orada Süryani bir aileye sığınan Efthimia, henüz on beş yaşındayken ona bir kimlik uydurularak, kendisinden üç kat daha yaşlı bir Süryaniyle evlendirilir. Daha sonra kocasıyla birlikte Amerika’ya göç eden Efthimia, orada uydurma adı olan Sano Halo olarak yaşamaya devam eder. Uzun yıllar hangi topluma, hangi etnisiteye ait olduğunu dahi bilmeyen ve kendisine anne babasının verdiği adı dahi kullanamayan Sano Halo (Efthimia), Amerika’da on çocuk sahibi olur. Kızlarından biri olan Thea Halo, yıllar sonra annesini konuşturur ve acıyla, trajediyle sarılı hayat yumağını çözer. Sonrasında, annesine verdiği sözü gereği kızı Thea Halo, onu o ihtiyar yaşında, evlerini bulmak üzere Giresun’a götürür ama nafile… Zor bela köyleri Ağios Antonios (Ayanton)’un yerini bulur ama hem köylerinin hem de evlerinin yerinde artık yellerin estiğini görür. Köyleri yerle bir olmuş, evlerinin yerinde de yıkılan duvar taşlarından fazlası yoktu. Daha sonra Yunanistan’a geçerek akrabalarını arayan Efthimia, aile soyadını bilmediğinden, bu çabasından da sonuç alamaz. Böylece, tekrar Ameraka’ya döner.

Efthimia’nın bu trajik yaşam öyküsünü, kızı Thea Halo “Not even my name” kitabıyla kaleme aldı ve bu kitap Amerika’da en çok satanlar (Best Seller) listesine girdi. Merak edenler için bu kitap “Not Even My Name – Thea Halo” gibi sözcüklerle aranıp online elde edilebilir.

Pontos’un on yaşındaki kızı Efthimia, ölüm yolunun adsız ve kimsesiz çocuğu, Amerika’nın acılı ninesi artık yok. Trajik sürgün yıllarının ender tanıklarından olan adsız nine, 105 yaşında hayata gözlerini yumdu. O acı günlerin dramını gözleriyle görüp, bedeninde hissedip yaşayanlardan birisi daha, bir Pontos daha kayboldu.

İYİ YOLCULUKLAR EFTHİMİA, THİMİA, SANO… İYİ YOLCULUKLAR PONTOS’UN ADSIZ KIZI…