Öz Ortodoksluk doktrinleri ve emanetleri

HABERLER VE OLAYLAR

 

PEDER DANYEL SISYEVIN ÖLÜMÜNÜN ARDINDAN BİRÇOK MÜSLÜMAN VAFTİZ OLDU

Kaynak: http://www.pravoslavie.ru/english/57085.htm
 

 

 

Fr. Daniel Sysoev


Interfax-Religion haber ajansına dayanarak, öldürülen pederin arkadaşı meşhur misyoner Peder Oleg Stenyaev ''Peder Daniel Sysoev'in cinayetinin nedeni, onun Müslümanlar arasında yürüttüğü misyonun başarısıydı'' dedi.

Ortodoks gazetesi Krestovsky Köprüsü'nde yayımlanan bir makalede peder Oleg'in şu demeci yer aldı; ''Bir adam ondan korkulduğu için, onun ruhani üstünlüğünden korkulduğu için katledildi. Peder Daniel 14 kez tehdit almıştı. Ve hatta cinayete kurban gittiği gün, Müslümanlar arasında vaaz etmekten vazgeçmesi için bir tehdit telefonu aldı. Başka kiliselerin pederlerinin bana söylediklerine göre, onun suikastının ardından bir çok Müslüman vaftiz oldu. Cinayet tam bir ters tepki yaptı.''

Stenayev'e göre, İslami diktatör Said Buryatsk, Peder Daniel hakkındaki ''ölüm fetvası''nı şu iki suça dayandırdı - peder Daniel Müslümanlarla açık münazaraya girişti ve onları vaftiz etti.

''Ama Müslümanlar bu münazaraları kendileri başlattılar. Ve onların pedere gelerek, vaftiz olmaları İslam'da birşeyin eksikliğini gösteriyor, onlar işte bu yüzden geldiler.''

Peder Stenyaev, öldürülen peder Daniel'in misyonunun asla agresif bir tavır  izlemediğini ve bu münazaraların video kayıtlarının da bunu kanıtlar nitelikte olduğunu ifade etti.

''Malesef içmisyon çalışmaları filme alınmadı. Münazaralar esnasında lobide bulunan herkesin birbiriyle konuşmaya başladığı anlar oldu. Birçok Müslüman Peder Daniel'in etrafında toplandı ve onun dostane bir şekilde yanıtladığı sorular yönelttiler. Diğer inançtan olan kişilere karşı hiçbir husumeti yoktu ve verdiği konferanslarda bunu şu sözlerle ifade etti: '' Bu insanları seviyorum ama onların inançlarını paylaşmıyorum.''

Peder Oleg ,arkadaşını bir aziz olarak görüyor.

Peder Oleg, ''Azizler her zaman anlaşılması zor insanlardır, her zaman bir ilham dürtüsü etkisindedirler ve fikir, ifade ve hareket alanında her zaman diğerlerinden bir adım öndedirler. Dışarıdan bakıldığında, peder bir acele içerisinde gözüküyordu. Ama aslında geride olan bizlerdik. Peder Daniel bir acele içerisinde değildi, o ölçülü bir insandı. Kendinin izlediği kurulu bir düzene sahipti ve başkasının aylakça, tembel tavırlarına müsamaha gösteremezdi.'' ifadelerini kullandı.

19 Kasım 2009 tarihinde peder Daniel pederlik yaptığı Aziz Thomas kilisesinde vurularak katledilmişti. Olayın hemen ardından, 01 Aralık tarihinde,Kırgızistan vatandaşı cinayet zanlısı ölü olarak ele geçirildi.

 

31-10-2012 tarihinde yazld.

31-10-2012 tarihinde güncellenmiştir.

SAYFA BAŞINA DÖN