Öz Ortodoksluk doktrinleri ve emanetleri

ÖZEL GÜNLER VE BAYRAMLAR

 

 
TEOFANI YORTUSUNDA NEDEN EVLERIMIZI KUTSAL SU ILE KUTSUYORUZ?

Kaynak: http://www.orthodox.net/articles/whybless.html

 

 


Neden evlerimize (ve neredeyse kutsanabilecek her objeye) kutsal su serpiyoruz?

Yıllar önce henüz bir diyakon iken, Ortodoksluğa geçmek isteyen dostlarımın evine ziyarete gittiğimde (ne yazık ki,sonradan yeminlerine sadık kalıp Ortodoks olamadılar) ,evlerinin kutsal su ile kutsanması konusu  açılmıştı. Ben bu konuya şöyle bakıyorum.  Bu dünya, bu yaratılmışlık bir esaret altındadır,düşman işgali altındadır. Kötü olan (Şeytan), günaha düşüş esnasında tüm insanlığı esir almış, yeryüzünün her köşesine,en kuytu noktasına kadar sirayet etmiş ve bu dünya üzerinde  hak iddia etmiştir . Bir süre boyunca da  bunda başarılı olmuş, becerebilmiş gibi görünmüştür. Ama daha sonra haddini aşmış ve herkesin ''Efendi''sini esaret altına almaya ,yaşamı ölümün zincirleriyle bağlamaya yeltenmiş ve gücünü yitirmiştir. Ama insanlık hala düşmüş bir vaziyettedir ve yeryüzü hala bir ruhsal savaş alanıdır.


Bizler Hristiyanlar olarak, bu muharebede düşmüş,günahlı olanı  Tanrı'nın Krallığı'na  yeniden kazandırma konusunda sorumluyuz. Sıklıkla bizler genel olarak kendi kurtuluşumuz için konuşurken, genellemeci bir anlayışla tüm kiliseden ve tüm yaratılıştan bahsederiz. Dolayısıyla günaha düşmüş,kirlenmiş bu dünya üzerinde kendi kurtuluşumuza yardımcı olması vesilesiyle kutsal su ile kutsadığımız her yeri, her objeyi Tanrı'nın Krallığı'nın saflarına geri kazandırmak dürtüsüyle kutsarız.

Yaşamımızda bizler için evlerimizden daha hayati önem taşıyan çok az şey vardır.  Evlerimizde dua ederiz,başkalarıyla muhabbet ederiz, hayatlarımızı idame ettiririz, evliliklerimizi,aile hayatımızı sürdürmeye çalışırız falan..Tanrı'nın  Krallığı'na geri kazandırmak için ne kadar da mühim,önemli bir alan-yoksa düşman tarafından işgal edilmiş bir alanda mı yaşamaya devam etmek daha iyidir? Kendi kurtuluşumuzu başarılı kılmak için,düşmanı evlerimizden defetmeliyiz ve onu dualarımızla, doğru yaşamımızla ve her sene Teofani yortusunda kutsal su serperek uzakta tutmalıyız.

 

 

Ingilizceden türkçeye çeviren Thomas Z.

 

 6-1-2013 tarihinde yazld.

 6-1-2013 tarihinde güncellenmiştir.

SAYFA BAŞINA DÖN