Öz Ortodoksluk doktrinleri ve emanetleri DÜNYADAKI VE TÜRKIYEDEKI HIRISTIYAN MABETLERI

 

KAVAKLI RUM KİLİSESİ RESTORASYONUNDA SONA GELİNİYOR.  

 

 

 


 

      
Burdur Zafer mahallesinde restorasyonu sürdürülen Cumhuriyet öncesi ibadet yerleri arasında bulunan kilise restorasyonun da sona geliniyor.    
      
Burdur da özel mülkiyette bulunan ve 2000. Yıllarında dönemin Kültür ve Turizm Bakanı İstemihan Talay tarafından kamulaştırma kararı alınan kilise, Cumhuriyet öncesi 1923 Mübadelesinde Yunanistan’ın Selanik kentine göç eden Rum cemaati tarafından kullanılan uzun yıllar amacının dışında kullanılmıştır. Son yıllarda alınan karar gereği Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restore ettirildi.

 

Zafer mahallesinde kilise yakınlarında ikamet eden vatandaşlardan alınan bilgilere göre restorasyon çalışmalarının başladığı günden bu yana kilisenin gerçek kimliği ortaya çıkmaya başladı. Şu anda kilisenin cemaati yok ancak gerek burada yapılan çalışmaları görmek için gerek 1923 mübadelesinde göç ederek Yunanistan Selanik kentine göç eden Rum ahalinin yakınları ziyaret amaçlı gelmektedir.

 

Burdur merkeze bağlı Elmacık köyü yakınlarında sürdürülen kazılarda ortaya çıkan fillerin atası sayılan Mastadon fillerinin iskelet kalıntılarının ve çeşitli canlıların ise fosilleri sergilenecektir. Kavaklı Rum Ortadoks Kilisesinin Doğa tarihi müzesi olması için yapılan çalışmalarda kilise içinde yapılan çalışmaların büyük bölümünün bittiği ancak restorasyon çalışmalarında kilise bahçesinin tanzimi ve kilise içindeki ince iş tabir edilen çalışmalara devam edildiği yetkililerce ifade edildi.     

 

      

  

 

16-12-2013 tarihinde yazéldé.

16-12-2013 tarihinde güncellenmiştir.

SAYFA BAŞINA DÖN