Öz Ortodoksluk doktrinleri ve emanetleri DÜNYADAKI VE TÜRKIYEDEKI HIRISTIYAN MABETLERI

 

İSTANBUL AYİOS ELEFTERİOS ORTODOKS KİLİSESİ

 

 

Aya Dimitri Kilisesiínin kuzeybatı yönünde yer alan Aya Lefter Kilisesi, mezarlık kilisesidir. Aynı isimli mezarlığın içinde yer alır. Bazilika tarzında inşa edilen kilise, 1880 yılında ibadete açılmıştır.

Tek nefli, dikdörtgen planlı ve ahşap çatılıdır. Çatısı kiremit kaplı olup, alışılmışın dışında dik eğimlidir. Kilisenin doğu ve batı cephelerinin yüksek kesiminde taştan yapılmış birer gül pencere bulunur. Gül pencereleri ve dike yakın eğimli çatısı ile neogotik üslubu andırır. Kilisenin girişindeki ahşap narteksin -işlevselliğinden dolayı- yapıya sonradan eklenmiş olduğu düşünülmektedir.

Kilise, cumartesi sabahları ibadete açıktır.

 

 Aya Lefter Rum Mezarlığı

Aya Dimitri Kilisesiínin kuzeybatısında bulunan Aya Lefter Rum Mezarlığı, ilk defa 1865 yılında kabristan olarak kullanılmaya başlanmıştır. Kurtuluşíta o tarihe kadar ölenler, Aya Dimitri Kilisesiínin bahçesi ve civarında defnedilmektedir.

İstanbulída yaşanan büyük kolera salgını 130.000 kişinin ölümüne sebep olunca, 1865 yılında kilise bahçelerinin mezarlık olarak kullanılmasına yasak getirilir. Bu nedenle kiliseye 200 metre uzaklıkta Aya Lefter Mezarlığı oluşturulur. 

9.000 m2 lik alanı ve zengin ağaç çeşitleri ile Aya Lefter Mezarlığı hafta içi ve Cumartesi sabahları ziyaret edilebilmektedir.

 

 

 

14-12-2013 tarihinde yazťldť.

14-12-2013 tarihinde güncellenmiştir.

SAYFA BAŞINA DÖN