Öz Ortodoksluk doktrinleri ve emanetleri İKONALAR - MERYEM ANA
 

TANRI-DOĞURAN’IN PİSİDİYA İKONASI
 

 

 

                                           

Pisidiya, Mesih İsa’nın ve havarilerinin yaşadığı dönemde bugünkü Antalya, Isparta, Burdur illerinin tamamını, Konya ve Afyonkarahisar illerininde bir bölümünü içine alan bir akdeniz bölgesidir. Tanrı-doğuran Meryem ananın mucizeler tarafından yüceltilmiş ikonası Pisidiya’da bir yerleşim yeri olan Sozopolis’de ortaya çıkmıştır. Bugün Sozopolis, Isparta il sınırlarında bulunan Uluborlu ilçesidir. Pisidya ikonasının kökeni hakkında bir bilgi bulunmamaktadır. İlk bilgi, İstanbul Patriği Germanos’un 7.Ekümenik Konsüle yazdığı mektupta yer almaktadır. Aziz Germanos ikonadan “Tamamen temiz, Bakire, Tanrı’nın Annesi’nin Pisidya – Sozopolis İkonası” diye saygıyla bahsetmektedir ve ikonanın çok eski olduğundan, İkonada Meryem Ana’nın ellerinden mür yağı geldiğinden bahsetmektedir.

İkonaya ait mucizeler 6. Yüzyıla kadar dayanmaktadır. Bu mucizelerden biri peder Eustathios ile aynı zamanda yaşamış olan Patrik Eutychius tarafından aktarılmıştır. Amasya’da çocukları ölü doğmuş olan bir çift talihsiz olduklarına inanarak büyük üzüntüye kapılırlar ve Patrik Eutychius’dan öğüt almak üzere yanına giderler. Aziz Eutychius, Mesih İsa’nın Kutsal Çarmıh’ından gelen Kutsal yağdan ve Tanrı’nın Annesi’nin ikonasından gelen mür yağından sürerek bu çift için dua eder “RAB Mesih İsa’nın adıyla” ve çifte “doğacak çocuğunuzun adını Petrus koyarsanız çocuk yaşayacak” der. Çift patriğin yanından umutla dolmuş olarak ayrılır. Ve bir süre sonra bu çiftin Petrus adında bir oğulları olur. Daha sonra ikinci doğan oğullarınada Yuhanna adını verirler. O şehirde yaşayan insanlar bu mucizeyi duyduklarında Tanrı’ya övgüler sunarlar.

Tanrı’nın Annesi’nin Pisidiya ikonasından yaklaşık 600 yıl boyunca mür gelmiştir. Sykeoteli (Ankara’nın Beypazarı’na yakın Tahalı köyü diye bilinmektedir) Aziz Theodor’un öğrencilerinden Eleusius’da buna tanıklık etmiştir.

Bu tarihi ikonanın bir kopyasıda 1608 yılında Moskova Novospassky Manastırında yapılmıştır. Tanrı’nın Annesi sol kolunda İlahi Bebek ile tasvir edilmiştir. Sağ eli ise nimetler dağıtır.

 

 

5-4-2014  tarihinde yazéldé.

5-4-2014 tarihinde güncellenmiştir.

SAYFA BAŞINA DÖN