Öz Ortodoksluk doktrinleri ve emanetleri

ÁÆİÆLERİN HAYAT HİKAYELERİ

 

KUTSAL ELÇİLERDEN AZİZ YAKUP (AZİZ YUHANNA’NIN KARDEŞİ)

Anma günü 30 Nisan

Kaynak:  http://www.goarch.org/chapel/saints_view?contentid=36&type=saints

 

 

Aziz Yakup da kardeşi Aziz Yuhanna gibi On İkiler’dendi ve Rab’bin onlara verdiği isimle "Gökgürültüsü Oğulları”ydılar (Mar.3:17); çünkü engin din bilgileri sayesinde usta birer vaiz olmuşlardı. Vaazlarındaki cüretkarlık karşısında dayanamayan Kral Hirodes, Aziz Yakup’u Paskalya günleri boyunca hapsetti, sonra da kılıçla öldürttü (Elç.12:1-2) ve böylece Aziz Yakup, Rab’bin öngördüğü gibi Kâse’den içmiş oldu (Mat.20:23). O, Elçiler içinde şehit olarak ölen ilk kişiydi.

Hirodes ise sonraki yıl Yahudiye'den Sezariye'ye gitti. Ve Elçilerin İşleri’nde söylendiği gibi: “Belirlenen günde krallık giysilerini giymiş olan Hirodes tahtına oturarak halka bir konuşma yaptı. Halk, ‘Bu bir insanın sesi değil, bir ilahın sesidir!’ diye bağırıyordu. O anda Rab'bin bir meleği Hirodes'i vurdu. Çünkü Tanrı'ya ait olan yüceliği kendine mal etmişti. İçi kurtlarca kemirilerek can verdi.” (Elç.12:21-23)

“Ey Kutsal Elçi Yakup, günahların affıyla ruhlarımızı bağışlaması için Merhametli Tanrı’mıza şefaat et.”

“Tanrı’nın sana seslendiğini duydun, ey şanlı Yakup; böylece Baba’nın sevgisini anlayıp kardeşin Yuhanna’yla birlikte hemen Rab’be vardın, ve size O’nun ilahi değişimini görmek bahşedildi.”

 

 

 

30-4-2014 tarihinde yazéldé.

30-4-2014 tarihinde güncellenmiştir.

SAYFA BAŞINA DÖN