Öz Ortodoksluk doktrinleri ve emanetleri

 ÖZEL GÜNLER VE BAYRAMLAR

 

Mucizevi Meryem Ana
Tükenmeyen Krater * İkonası

 

  

 

Rusyanın Serpukhov kentindeki Visoçki Manastırına birçok hacı ziyaretçiler geliyor. Ziyaretçilerin  Çoğu  alkole düşkün ya da alkolizm ile mücadele ediyor. Bu Manastırda çok eskiden beri Meryem Ananın Tükenmeyen Krater ikonası bulunmaktadır, ancak mucizevi özelliği 19uncu yüzyıldan önce bilinmiyordu.

O dönemde, alkolik ve felçli halde olan bir Tula kökenli yedek asker , bir rüya gördü :

Aziz Varlaam, rüyasında göründü ve Visoçki Manastırına gidip Tükenmiyen Krater  ikonasını aradıktan sonra , okunacak bir dua sonunda alkolizm tutkusundan ve ayaklarının felçten kurtulacağını bildirdi.

Rüyanın üç kez tekrarından sonra asker ilk baştaki duraksamasını yana bırakıp sürünerek Manastırın yolunu tuttu. Gece boyunca artık  bacaklarını daha da güçlü hissediyordu. Manastıra vardığında  keşişlere Meryem Ananın Tükenmez Krater ikonasını sordu. Keşişler ise böyle bi isimde bir ikona tanımıyordu. Ancak, Manastırda bulunan bir kominyon kupasının , üst kısmında resimlenmiş bir Meryem Ana ikonasını göz önüne alarak ikonanın arkasında Tükenmiyen Krater (Rusça: Nieoupivaiemaia Tchecha) kitabesinin yazılı olduğu tespit edildi. Azizin istediği duayı ikonanın önünde okudular ve asker derhal felçten iyileşti ve içki düşkülüğünden kurtuldu ...

Mucizevi olaydan sonra Manastıra uğrayanların , geri dönüp tedavilerinden dolayı minnetarlık duygularını ifade etmeye gelenlerin sayısı hızla büyüdü.

Tanrısal çocuk, ikonada, kraterin içinden çıkarken kutsama görünümündedir. Elbet ki görünen krater Aziz kominyon kupasıdır. Gerçekten tükenmiyen krater , daima tüketilen ve ilelebet harcanmayan, Tanrının kurbanlık kuzusudur.

İkonada Meryem Ananın elleri gökyüzüne doğru kalkık kendi Oğlu  Tanrıya ithaf ederek kulların yararına Yüce Tanrıya arabulucu oluyor. İkonanın anımsaması Mayıs ayının beşinci gününde kutlanmaktadır.

 

*Krater : (Antik Yunancada) İçine yoğun şarap konulan büyük kıl kupadır. 

 

 

24-9-2012 tarihinde yazld.

24-9-2012 tarihinde güncellenmiştir.

SAYFA BAŞINA DÖN