Öz Ortodoksluk doktrinleri ve emanetleri

MERYEM ANA & İKONALAR

 

KIBRIS TANRI-DOĞURAN MERYEM ANA İKONASININ ANILMASI

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/15/Macheriotissa.jpg

 

       


(Bu ikona 392 yılında Kıbrıs adasında yapılmış ve bir manastıra yerleştirilmiştir. İkonada Tanrı-doğuran kucağında tuttuğu kutsal bebekle bir tahtta oturmaktadır ve yanında iki melek bulunmaktadır. Bu ikona aynı zamanda “Temizleyici ve Stromyn
(Moskova yakınlarında bir köy)” adlarıylada bilinmektedir.
Temizleyici : Kıbrıs adasında bir manastırda bulunan ve insanlar tarafından sık sık ziyaret edilen bu ikona göz hastalıklarını tedavi ettiği için bu ikonaya Temizleyici adı verilmiştir.
Stromyn : Bu ikonanın ünlü bir kopyasıda Moskova’nın bir köyü olan Stromyn’da bulunmaktadır. 18 yaşında ölümcül bir hastalığa yakalanmış olan bir kız çocuğu gece rüyasında Kıbrıs Tanrı-doğuran ikonasının kilisenin girişinde durduğunu görür ve ikonadan gelen bir ses ona, “ beni evine götür ve sonra bir Rahip çağır, seni kutsal su ile kutsayarak dua etsin” der. Ve kız hemen ertesi gün gidip kilise pederine olanları anlatır ve pederle birlikte ikonayıda alarak evine döner. İkona evin girişine yerleştirilir ve pederin Kutsal su kullanarak dua etmesinden sonra kız sağğlığına kavuşur. İkona daha sonra kiliseye geri götürülerek Kilisenin girişine yerleştirilir. Ve Stromyn’de bir çok insanın şifa bulmasını sağlar.
Bu ikonanın en ünlü iki kopyasından biri Moskova Uspensky Katedralinde, diğeride Moskova Stromyn köyünde, Nikolo- Goşutvinsk kilisesinde bulunmaktadır. Ve her yıl Büyük Oruç döneminin ilk Pazar günü anılır.

9-3-2014 tarihinde yazéldé.

9-3-2014 tarihinde güncellenmiştir.

SAYFA BAŞINA DÖN