24-4-2021

4-2-1400

تقويم جديد: روزه سخت

تقويم قديم: روزه سخت

با کلیک کردن بر روی هر یک از آیکون های صفحه می توانید درباره آن قدیس، جشن یا مناسبت مطالعه نمایید

بزرگداشت

 قديس اليزابت معجزه گر از كونستانتينوپل (٥٤٠م) 
شمايل مادر خدا با نام مولچنسك (١٤٠٥م) 

شهيد سابباس ژنرال از رم و ٧٠ سرباز او با وى (٢٧٢م)       

روز گراميداشت

تقویم جدید :  24  آوريل

تقويم قدیم  : 7 مى

 

شنبه ايلعازر

 

قرائت كتاب مقدس

ليتورگى الهى ؛

قرائت رساله رسولى : عبرانيان ١٢: ٢٨- ١٣: ٨

قرائت انجيل مقدس   : انجيل يوحنا ١١: ١- ٤٥

  

دعاى روزانه

خدا را در اعلى عليين جلال و بر روى زمين صلح و سلامتى، و در ميان مردم رضامندى باد! ای خداوند، لب و دهان مرا بگشا تا ستایش تو را اعلام نمايد. 

 

مزمور١٤٣؛ 

ای خداوند دعای مرا بشنو و به تضرع من گوش بده! در امانت و عدالت خویش مرا اجابت فرما! و بر بنده خود به محاکمه برمیا. زیرا زنده ای نیست که به حضور تو عادل شمرده شود. زیرا که دشمن بر جان من جفا کرده، حیات مرا به زمین کوبیده است و مرا در ظلمت ساکن گردانیده، مثل آنانی که مدتی مرده باشند. پس روح من در من مدهوش شده، و دلم در اندرونم متحیر گردیده است. ایام قدیم را به یاد می آورم. در همه اعمال تو تفکر نموده، در کارهای دست تو تامل میکنم. دستهای خود را بسوی تو دراز میکنم. جان من مثل زمین خشک، تشنه تو است.ای خداوند، بزودی مرا اجابت فرما زیرا روح من کاهیده شده است. روی خود را از من مپوشان، مبادا مثل فرو روندگان به هاویه بشوم. بامدادان رحمت خود را به من بشنوان زیرا که بر تو توکل دارم. طریقی را که بر آن بروم، مرا بیاموز زیرا نزد تو جان خود را بر می افرازم. ای خداوند مرا از دشمنانم برهان زیرا که نزد تو پناه برده ام. مرا تعلیم ده تا اراده تو را بجا آورم زیرا خدای من تو هستی. روح مهربان تو مرا در زمین هموار هدایت بنماید. به خاطر نام خود ای خداوند مرا زنده ساز. به خاطر عدالت خویش جان مرا از تنگی برهان. و به خاطر رحمت خود، دشمنانم را منقطع ساز. و همه مخالفان جان مرا هلاک کن زیرا که من بنده تو هستم.

بعد از مزمور :

جلال بر پدر و پسر و روح القدس، اکنون و تا ابد و تا جمیع اعصار، آمین. 

هللویاه، هللویاه، هللویاه! جلال بر تو، ای خدا! (۳مرتبه)

 

شنبه، دعا به مادر خدا، تمام مقدسین، مؤمنين وفات‌یافته

 

تروپاريون ؛

ای رسولان، شهیدان و انبیا، اسقف‌های مقدس، قديسين و پارسایان، که نبرد نیکو را جنگیده و ایمان را حفظ نموده‌اید، شما در برابر نجات‌دهنده، دلیری دارید. نزد او برایمان شفاعت کنید زیرا او نیکوست و دعا کنید که جانهایمان را نجات دهد.

 

كونتاكيون ؛

ای مسیح، به مقدسین و جانهای خادمینت آسایش ببخش، در جایی که دیگر خبری از بیماری و غم و آه و ناله نيست، بلکه تا به ابد حیات است.

  


انديشه هاى قديس تئوفان راهب

 

(عبرانیان 12: 28-13: 8 ؛ یوحنا 11: 1-45)

 

هر کسی که يك مارتای سخت کوش داشته باشد- يعنى یک عمل نيك همه جانبه ، و يك مريم داشته باشد، نشسته در مقابل پاى عیسی، - يعنى توجه و اشتياق گرم با تمام قلب خود به خداوند، آنگاه خداوند خودش می آید و ايلعازر او- روح او- را زنده می کند ، و او را از تمام باندهايى كه روح و روانش را بسته رهايى مى بخشد. سپس یک زندگی کاملاً جدید برای او آغاز خواهد شد ، يك زندگى غیر جسمانى در بدن و غیرخاکی بر روی زمین. این یک رستاخیز واقعی در روح، قبل از رستاخیز آینده و با بدن خواهد بود!

 

مبانى ارتدوكس

 

اولین فرمان-حكم عهد عتیق: من خداوند، خدای شما هستم و غیر از من خدای دیگری نیست.

این حكم اصلی از فرامين دهگانه موسى ( Decalogue ) است ، و والاترين جایگاه خدا را در سیستم ارزشهای زندگی مسیحی تعریف می کند. اصل اصلی تحقق این فرمان این است که اراده خدا همیشه برای ما مقدم است.

این فرمان تجویز می کند: ایمان به خدای واقعی (اعتقاد به خدایان اختراع شده در کتاب مقدس، زنا نامیده می شود). درک کنیم که خدا نزدیک است، به یاد داشته باشیم که هیچ چیز، حتی افکار ما، از او پنهان نیست. امید در خدا؛ اعتراف به خدا (انکار نکردن او ، حتی به قیمت رنج و مرگ).

نمونه هایی از نقض فرمان: الحاد؛ ناباورى؛ گمراه دينى؛ خرافات؛ درويشى (شفاى مرموز، دريافت خارج حسی، طالع بینی) ؛ عدم ایمان (ایمانی که فرد را مجبور به زندگی مطابق با آن نمی کند) ؛ شك در صفات خدا (دانای مطلق ، قدرت مطلق ، كمال ، حقیقت و ...) و در مشیت او. امید به خود بیش از خدا (غرور) ، و به مردم بیش از خدا (انسان خشنودى) ؛ سستى و بى تفاوتى در زندگی روحانى (شخصی و کلیسایی).

این فرمان جستجوی حقیقت اعلى را در خارج از کلیسای خلق شده توسط خدا منع می کند. کسانی که ادعای بدعت می کنند آن را نقض می کنند و به شقاق و تفرقه می روند. درجه شدید عدم تحقق این فرمان ، یأس و نااميدى و بازگشت و انصراف از ایمان است. ممكن است از خدا دست بکشید و به تدریج ، "جانبدارى كنيد": هنگام گفتن حکایتی مشکوک سکوت کنید ، شغلی را انتخاب کنید که با اعتراف به ایمان ناسازگار باشد ، مکانی برای اقامت دور از معبد ...

 

  

درس روز

 

قیمت اطاعت

در دفتر یک افسر مسن KGB ، مردی که به خدا ایمان داشت مورد بازجویی قرار گرفت. همه تلاش ها برای ترغیب وی به همکاری بی نتیجه ماند.

افسر گفت: "بیایید صادق باشیم." - خدای شما چه چیزی به شما داده که شما آنقدر متعصبانه به آن اعتقاد داريد؟ شما یک خانواده بزرگ دارید ، بچه ها بسيار و همسرتان، و شما هنوز لجبازید! آیا می دانید هرگز نمی توانید از اینجا خارج شوید؟! و خانواده تو برای چه کسی باقی خواهد ماند؟ این برگه را امضا کن و همه چیز فرق خواهد کرد. کار شایسته ، درآمد ، احترام. کودکان را در مدارس خوبى براى تعليم خواهی فرستاد.

ايماندار پاسخ داد: "باشه ، موافقم، اما من یک شرط دارم."

- چی؟

- بچه داری؟

- آره. پسرم به زودی بیست و دو ساله خواهد شد ، اما چه ارتباطی با موضوع دارد؟

- پس همین. تو به من اجازه خواهی داد که پسرت را به طرز وحشیانه ای شکنجه کنم تا به مرگ ، و تو براى اين ازمون انتقام نخواهى گرفت، بلكه برعکس ، مرا ببخشی. سپس به من بگو که چقدر مرا دوست داری ، به من و خانواده ام قول محافظت 24 ساعته و کمک به تمام نیازهایم را بده. تو زندگی ابدی به من عطا می کنی، و بنابراین من این را باور دارم ، پسرت را در روز سوم از مرگ زنده کن. سپس به تو قول می دهم: هرچه از من بخواهی انجام خواهم داد. علاوه بر این ، من تو را در برابر همه استاد خود خواهم نامید و در صورت لزوم جان خود را برای تو خواهم داد.

پس از گوش دادن ، افسر مدت زیادی سکوت کرد. سپس بلند شد و گفت:

- مرا بخاطر پیشنهاد احمقانه ام ببخش ، تو آزاد هستی.