29-4-2021

9-2-1400

تقويم جديد: روزه سخت

تقويم قديم: روزه سخت

 

با کلیک کردن بر روی هر یک از آیکون های صفحه می توانید درباره آن قدیس، جشن یا مناسبت مطالعه نمایید

بزرگداشت

قديس ممنون معجزه گر، ابوت مصرى


نه شهيد در كيزيكوس: تئوگنيس، روفوس، آنتيپاتر، تئوستيخوس، آرتماس، مگنوس، تئودوتوس، توماسيوس و فيلمون

روز گراميداشت

تقویم جدید :  29  آوريل

تقويم قدیم  : 12 مى

پنجشنبه مقدس و بزرگ

 

قرائت كتاب مقدس

 قرائت انجيل صبح ؛

انجيل لوقا ٢٢: ١- ٣٩

ليتورگى الهى ؛

قرائت رساله رسولى : اول قرنتيان ١١: ٢٣- ٣٢

قرائت انجيل مقدس  : انجيل ها

متى ٢٦: ١- ٢٠

يوحنا ١٣: ٣- ١٧

متى ٢٦: ٢١- ٣٩

لوقا ٢٢: ٤٣- ٤٥

متى ٢٦: ٤٠ – ٢٧: ٢

يوحنا ١٣: ١- ١١

يوحنا ١٣: ١٢- ١٧

دعاى روزانه

خدا را در اعلى عليين جلال و بر روى زمين صلح و سلامتى، و در ميان مردم رضامندى باد! ای خداوند، لب و دهان مرا بگشا تا ستایش تو را اعلام نمايد. 

 

مزمور٨٨؛ 

ای یهوه خدای نجات من، شب و روز نزد تو فریاد کرده ام. دعای من به حضور تو برسد، به ناله من گوش خود را فراگیر. زیرا که جان من از بلایا پر شده است و زندگانی ام به قبر نزدیک گردیده. از فرو روندگان به هاویه شمرده شده ام و مثل مرد بی قوت گشته ام. در میان مردگان منفرد شده، مثل کشتگان که در قبر خوابیده اند، که ایشان را دیگر به یاد نخواهی آورد و از دست تو منقطع شده اند. مرا در هاویه اسفل گذاشته ای، در ظلمت در ژرفی ها. خشم تو بر من سنگین شده است و به همه امواج خود مرا مبتلا ساخته ای. آشنایانم را از من دور کرده، و مرا مکروه ایشان گردانیده ای محبوس شده، بیرون نمی توانم آمد. چشمانم از مذلت کاهیده شد. ای خداوند، نزد تو فریاد کرده ام تمامی روز. دستهای خود را به تو دراز کرده ام. آیا برای مردگان کاری عجیب خواهی کرد؟ مگر مردگان برخاسته، تو را حمد خواهند گفت؟ آیا رحمت تو در قبر مذکور خواهد شد؟ و امانت تو در هلاکت؟ آیا کارعجیب تو در ظلمت اعلام می شود و عدالت تو در زمین فراموشی؟ و اما من نزد تو ای خداوند فریاد بر آورده ام و بامدادان دعای من در پیش تو می آید. ای خداوند چرا جان مرا ترک کرده، و روی خود را از من پنهان نموده ای. من مستمند و از طفولیت مشرف بر موت شده ام. ترسهای تو را متحمل شده، متحیر گردیده ام. حدت خشم تو بر من گذشته است و خوف های تو مرا هلاک ساخته. مثل آب دور مرا گرفته است تمامی روز و مرا از هر سو احاطه نموده. یاران و دوستان را از من دور کرده ای و آشنایانم را در تاریکی.

بعد از مزمور: 

جلال بر پدر و پسر و روح القدس، اکنون و تا ابد و تا جمیع اعصار، آمین. 

هللویاه، هللویاه، هللویاه! جلال بر تو، ای خدا! (۳مرتبه)

 

پنج شنبه، دعا به رسولان مقدس و قدیس نیکولاس

 

تروپاريون ؛

ای رسولان مقدس، نزد خدای رحیمِ ما شفاعت نمایید تا بخشایش گناهانمان را به جان ما عطا فرماید!

 

كونتاكيون ؛

ای خداوند، تو واعظین استوار، آنانی که الهام الهی یافته‌اند، یعنی رسولان مقدس را به آرامش و بهره‌مندی از برکاتت وارد ساخته‌ای. زیرا زحمات و مرگ ایشان را فراتر از هر قربانی سوختنی پذیرفته‌ای، ای تو تنها کسی که از رازهای دلمان باخبری.

 

 

انديشه هاى قديس تئوفان راهب

  

بشارت و بنيان آيين مقدس بدن و خون مقدس. چه ترکیبی! ما شريك بدن واقعی و خون واقعی مسیح مى شويم ، يگانه اى که از خالص ترين خون پاک ترین مریم باكره جسم گرفته است. بنابراین ، در تجسمی که در ساعت بشارت انجام گرفت ، بنیان راز مقدس بدن و خون مقدس بنا نهاده شد.

و اکنون این برای همه مسیحیان به یادگار مانده است ، به طوری که با یادآوری آن ، آنها مقدس ترین تئوتوكوس را با ماده واقعی خود تکریم می کنند ، نه تنها به عنوان یک کتاب دعا و شفیع ، بلکه همچنین به عنوان یک تغذیه برای همه. کودکان از شیر مادر تغذیه می کنند و ما از بدن و خونى که از مادر مقدس، مريم باكره است. با این غذا خوردن ، ما به طور قابل ملاحظه ای شیر را از پستان او می نوشیم.

  

مبانى ارتدوكس

 

فرمان-حكم ششم عهد عتیق: قتل مكن.

 

با فرمان ششم ، خدا گرفتن زندگی دیگران ، با هدایت انگیزه های شخصی برای شر یا قصد خودخواهانه ، و کشتن خود از روی ناامیدی و انگیزه های گناه آلود ، منع می کند. فعل استفاده شده "قتل" به معنای كشتن عمدی غیراخلاقی است ، در مقابل هر قتل به طور کلی تصادفی ، برای دفاع از خود ، در جنگ یا به حکم دادگاه. از آنجا که خود کتاب مقدس مجازات اعدام را با حکم دادگاه تجویز کرده است ، تحت هیچ شرایطی این فعل به معنای قتل نیست. آنهایی است که حوضه اصلی انگیزه قتل ، هدف آن است.

آیا خداوند می تواند زندگی جسمانى را از شخص بگیرد؟ خداوند به ما حیات داده است ، اما اگر زندگی زمینی خود را نادرست مدیریت کنیم ، می تواند ما را به طور موقت از بدن ما محروم کند. خداوند خالق و قانونگذار، به قوم خود دستور داد تا بت پرستان را نابود کنند تا از گسترش جهانی شر در زمین جلوگیری شود. در همان زمان ، بگذارید توجه داشته باشیم که خدا خودش در بازگشت ثانوى مسیح ، همه مردم را زنده خواهد کرد.

آیا کشتن دشمن در جنگ براى آزاد سازى، گناه است؟ این گناه است ، اما گناه کمتری نسبت به بزدلی و خیانت به همسایه است. این انتخاب شر کمتر است. ما نباید معجزه ای از خدا بخواهیم جایی که خودمان باید معجزه باشیم.

گناهان در برابر فرمان ششم: سقط جنین (و داروهای ضد بارداری، قرص های هورمونی نیز اثر سقط جنین دارند). مشارکت در قتل با مشاوره ، رضایت ؛ نفرت (اول یوحنا 3: 15).

خودکشی محرومیت خودخواسته از زندگی در حالت ناامیدی ، استیصال شدید ، غرور زخمی ، از دست دادن معنای زندگی است. خودکشی ناامیدانه - عصیان در برابر خدا - تنها گناهی است که نمی توانید از آن توبه کنید. تقریباً همه خودکشی ها یک عقده روحى است ، کشته شدن یک شخص توسط یک دیو - به دست خود شخص. تا حدی می توان بی خدایی را نوعی خودکشی قلمداد کرد ، زیرا نمایانگر رد منبع زندگی - خدا است.

به نوبه خود ممکن است مرگ داوطلبانه اعتراف به ایمان به مسیح باشد. تاریخ نمونه هایی را می داند که مسیحیان انتخاب داشته اند ، اما مرگ را انتخاب کرده اند. تفاوت در اینجا در قصد است ، در عملی است که شخص انجام می دهد. اگر شخصی بر اثر عشق مسیحی به خدا ، به همسایه خود ، به مرگ اجتناب ناپذیری برسد ، زندگی خود را به آنها می بخشد و آن را رها نمی کند (مرگ آسان در اینجا صدق نمی کند).

علاوه بر قتل جسمی ، قتلى نيز وجود دارد كه کمتر از آن نيست  - قتل روحانى ، وقتی کسی با رفتار یا گفتار خود همسایه خود را از خدا و کلیسای او دور می کند.

  

توصيه عملى

 

در اين روز پنج شنبه (روز تأسیس این آیین مقدس توسط عیسی مسیح) یک سنت عشاء ربانى جهانى وجود دارد.

 

 

درس روز

 

یکی از پيران گفت:

- هرکسی که فکر می کند با کمک نظریه های علمی می تواند اسرار خدا را بیاموزد مانند یک احمقی است که می خواهد از طریق تلسکوپ بهشت ​​را ببیند. به همین ترتیب ، پیوند انجیل با عقل سلیم انسانی غیرممکن است. سود در قلب عقل سلیم است. انجیل بر اساس عشق است.