30-3-2022

10-1-1401

تقويم جديد: روزه سخت

تقويم قديم: روزه سخت

 

با کلیک کردن بر روی هر یک از آیکون های صفحه می توانید درباره آن قدیس، جشن یا مناسبت مطالعه نمایید

بزرگداشت

جوآد نبى در كتاب اول پادشاهان

قديس جان كليماكوس از سينا 

قديس جان ساكت (منزوى)

قديس اوبولا مادر قديس پانتليمون

قديس زوسيماس اسقف سيراكوز
 

روز گراميداشت

تقویم جدید :    30مارس

تقويم قدیم  :  12 آوريل

 

قرائت كتاب مقدس

قرائت ها از عهد عتيق ؛

اشعيا ٢٦: ٢١- ٢٧: ٩ (ساعت ششم)

پيدايش ٩: ١٨- ١٠: ١ ( دعاى مغرب)

امثال ١٢: ٢٣- ١٣: ٩ ( دعاى مغرب)

دعاى روزانه

خدا را در اعلى عليين جلال و بر روى زمين صلح و سلامتى، و در ميان مردم رضامندى باد! ای خداوند، لب و دهان مرا بگشا تا ستایش تو را اعلام نمايد. 

 

مزمور٦٣؛ 

ای خدا، تو خدای من هستی. در سحر تو را خواهم طلبید. جان من تشنه تو است و جسدم مشتاق تو در زمین خشک تشنه بی آب. چنانکه در قدس بر تو نظر کردم تا قوت و جلال تو را مشاهده کنم. چونکه رحمت تو از حیات نیکوتر است. پس لبهای من ترا تسبیح خواهد خواند. از اینرو تا زنده هستم تو را متبارک خواهم خواند. و دستهای خود را به نام تو خواهم برافراشت. جان من سیر خواهد شد چنانکه از مغز و پیه. و زبان من به لبهای شادمانی تو را حمد خواهد گفت، چون تو را بر بستر خود یاد می آورم و در پاسهای شب در تو تفکر می کنم. زیرا تو مددکار من بوده ای و زیر سایه بالهای تو شادی خواهم کرد. جان من به تو چسبیده است و دست راست تو مرا تایید کرده است. و اما آنانی که قصد جان من دارند هلاک خواهند شد و در اسفل زمین فرو خواهند رفت. ایشان به دم شمشیر سپرده می شوند و نصیب شغالها خواهند شد. اما پادشاه در خدا شادی خواهد کرد و هرکه بدو قسم خورد فخر خواهد نمود. زیرا دهان دروغگویان بسته خواهد گردید.

بعد از مزمور :

جلال بر پدر و پسر و روح القدس، اکنون و تا ابد و تا جمیع اعصار، آمین. 

هللویاه، هللویاه، هللویاه! جلال بر تو، ای خدا! (۳مرتبه)

 

چهارشنبه، صلیب مقدس و حیات‌بخش

    

تروپاريون ؛

ای خداوند، قوم خود را نجات ده و میراث خود را مبارک ساز. عطا كن که مسیحیان راستین بر دشمنان خود پیروز گردند. و به‌خاطر صلیب خویش، مسکن خود را حفظ فرما.

 

كونتاكيون ؛

همانطور که داوطلبانه به جای ما مصلوب گشتی، رحمت عطا فرما به کسانی که به نام تو خوانده شده‌اند. تمام مسیحیان ارتدوكس را به نام خویش شادمان گردان، با اِعطای نشانِ شکست‌ناپذیر، آن اسلحۀ صلح خویش، ایشان را بر دشمنانشان پیروز گردان.

  

 

انديشه هاى قديس تئوفان راهب


 

" حكمت، خانه خود را بنا كرده، و هفت ستون هاى خويش را تراشيده است. ذبايح خود را ذبح نموده و شراب خود را ممزوج ساخته و سفره خود را نيز آراسته است. كنيزان خود را فرستاده، از بالاترين مكان هاى شهر ندا كرده است." (امثال ٩: ١- ٣)

"حکمت ، خداى كلمه، برای خود خانه ای ساخته است ، کلیسای مقدس ، و در آن"وعده اى خوراك آماده کرده است "، كه کلام خدا و رازهاى هفتگانه مقدس است ، به ویژه راز مقدس بدن و خون گرانبهاى او، و "او خادمين خود را فرستاد" ، رسولان مقدس و جانشینان آنها را، كه همه را به شام ​​خود دعوت می كنند (امثال 9: 1-3).

بسیاری از آنها قبلاً گرد هم جمع شده اند ، اما پذيرش همچنان ادامه دارد ، ممکن است کل خانه پر شود. و شام بدون توقف ادامه می یابد. خداوندگار كه بسیار بر ما رحيم است را ستايش كنيد! بياييد همه برويم! بیایید برویم داخل ، هیچ کس بیرون در نايستد. در این روزهای روزه داری ، پذيرش به ویژه تقویت می شود و شام فراوان است. اما از دست دادن شام بسیار نابخشودنی تر از همه است. سخن حكمت زیر را هر كس در حافظه خود ضرب كند: "کسی که علیه من گناه کند به روح خود آسیب می رساند" (امثال 8: 36) ، و به خود ترحم کنید.

مبانى ارتدوكس

قديسين چه کسانی هستند؟

 به معنای دقیق کلمه ، فقط خدا مقدس است (اشعيا 6: 3). تقدس خداوند به ویژه در این واقعیت آشکار می شود که او با شر بیگانه است ، فقط بر اساس بالاترین انگیزه های خیر عمل می کند؛ در موجودات كاملا آزاد عقلانى، او نيك ها را تأیید می نمايد و شرها را محکوم می کند.

 در مورد قديسين - نمایندگان جهان خلقت ، قداست آنها بی قید و شرط نیست ، بلکه مشروط است. قديسين به طور سنتی کسانی خوانده می شوند که: 1) رابطه پر فیض خاصی با خدا دارند؛ 2) درجه بالایی از شباهت به خدا را دارند. اینها شامل فرشتگان روشن ، مردم و روح افراد عزيمت كرده اى است که با خدا وحدت روحانى دارند. همه آنها توسط ارتباط با خدا مقدس هستند.

 در زمان عهد عتیق ، قوم بنی اسرائیل مقدس خوانده می شدند (تثنیه 14: 2) ، اما این پارسايى همه نمایندگان آن را گواهی نمی دهد ، اما نشان دهنده ارتباط ویژه این قوم با خدا بود که تحت حمایت و هدایت ویژه خداوند بودند ... در زمان عهد جدید ، مسیحیان قومى مقدس خوانده شدند (1 پطرس 2: 9).

 

 

توصيه عملى

تجویز روزه دارى در تقویم یک تمرين رهبانى است؛ از نظر عوام ، این مجموعه اى از قوانين شرعى تلمود نیست ، بلکه یک نقطه عطف است. در مورد روزه دارى، چنین فرمولى وجود ندارد - "یا اين-یا" (یا با تمام شدت ، یا به هیچ وجه). می توانید تا جایی که می توانید روزه بگیرید. هر تجربه ای ، حتی اگر منفی باشد ، زائد نخواهد بود. علاوه بر این ، پدران مقدس به طور جدی سرزنش و محکوم کردن شخص غیر روزه دار را منع كرده اند.

روزه داری به معنای کاهش غذا و افزایش دعا است. هرچه در غذای خود روزه بیشتری بگیریم ، باید دعاى بیشتری بخوانیم. باید بین کار بدنی و روحانى هماهنگی وجود داشته باشد.

 

درس روز

یخ ها را ذوب کنید

یک زمستان معلم و دانش آموز در کنار رودخانه قدم می زدند.

دانش آموز پرسيد: معلم ، چرا مردم یکدیگر را درک نمی کنند؟ مردم سعی می کنند ارتباط برقرار کنند ، کتابهايى را که در مورد درک متقابل است مى خوانند، و آنها بر روی دیواری نامرئی تلو تلو می خورند. چرا اينطور است؟ آیا مى توانید دليل آن را توضيح دهید؟

معلم گفت: "با من بیا" و بر روى یخ تا وسط رودخانه قدم زد.

- به پایین نگاه کن اینجا چیزی می بینی؟

- نه چطور می توانم چیزی را از طریق یخ ببینم؟

- آنجا ، زیر یخ یک دنیای کاملاً ناشناخته برای شما هست. یخ ها را ذوب کنید تا تبدیل به آبى شود که به تمام دنیا زندگى می بخشد. اما اینجا آب بریزید، یخ می زند و فقط پادشاهی یخ را تقویت می کند. یخی را که درباره آن صحبت مى كنى فقط می توان با محبت ذوب کرد.