2-5-2022

12-2-1401

تقويم جديد: بدون روزه

تقويم قديم: بدون روزه

 

با کلیک کردن بر روی هر یک از آیکون های صفحه می توانید درباره آن قدیس، جشن یا مناسبت مطالعه نمایید

بزرگداشت

شمايل مادر خدا به نام "ووتيوانسک"(١٦٣٥ م)

 قديس آتاناسيوس كبير، اسقف اعظم اسكندريه (٣٧٣ م)     

روز گراميداشت

تقویم جدید:  2مى

تقويم قدیم:   15مى

 

قرائت كتاب مقدس

 ليتورگى الهى ؛

قرائت رساله رسولى : عبرانيان ١٣: ٧- ١٦

قرائت انجيل مقدس : انجيل متى ٥: ١٤- ١٩

تقويم قديم:

قرائت انجيل صبح ؛

انجيل متى ٢٥: ١- ١٣ (قديس ماترونا)

ليتورگى الهى ؛

قرائت رساله رسولى : اعمال رسولان ٣: ١٩- ٢٦

قرائت انجيل مقدس : انجيل يوحنا ٢: ١- ١١

 

 

 

دعاى روزانه

سرود پاسكا

مسیح از مردگان برخاسته است ، او مرگ را با مرگ پایمال كرده است، و به آنانى که در قبر هستند زندگی مى بخشد.

خدا را در اعلى عليين جلال و بر روى زمين صلح و سلامتى، و در ميان مردم رضامندى باد! ای خداوند، لب و دهان مرا بگشا تا ستایش تو را اعلام نمايد. 

 

مزمور٣؛ 

 ای خداوند دشمنانم چه بسیار شده اند. بسیاری به ضد من برمی خیزند. بسیاری برای جان من می گویند: «به جهت او در خداخلاصی نیست.» لیکن تو ای خداوند گرداگرد من سپر هستی، جلال من و فرازنده سر من. به آواز خود نزد خداوند می خوانم و مرا از کوه مقدس خود اجابت مینماید. و اما من خسبیده، به خواب رفتم و بیدار شدم زیرا خداوند مرا تقویت می دهد. از کرورهای مخلوق نخواهم ترسید که گرداگرد من صف بسته اند. ای خداوند، برخیز! ای خدای من، مرا برهان! زیرا بر رخسار همه دشمنانم زدی؛ دندانهای شریران را شکستی. نجات از آن خداوند است و برکت تو بر قوم تو میباشد.

بعد از مزمور :

جلال بر پدر و پسر و روح القدس، اکنون و تا ابد و تا جمیع اعصار، آمین. 

هللویاه، هللویاه، هللویاه! جلال بر تو، ای خدا! (۳مرتبه)

 

دوشنبه، دعا به میکائیل مقدس و تمام فرشتگان

تروپاريون ؛

ای فرمانده تمامی لشکریان آسمان، ما نالایقان بی‌وقفه از تو استدعا می‌کنیم که ما را با سپر دعاهایت در برگیری و زیر بالهای جلال روحانى خود بپوشانی. ما در برابر تو افتاده، فریاد می‌زنیم: «از ما در برابر تمامی آسیب ها محافظت کن، ای سرور قدرتهای آسمان!»

 

كونتاكيون ؛

شما، ای سروران و رهبران لشکر خدا، ای خادمین جلال الهی و راهنمایان بشر، بطلبید هر آنچه را که برای ما نیکوست، و برایمان رحمتی بی‌کران بطلبيد، ای فرمانده لشکرهای آسمانی.

 
انديشه هاى قديس تئوفان خلوت نشين

 

(عبرانیان 12: 28-13: 8 ؛ یوحنا 11: 1-45)

هر کسی که يك مارتای سخت کوش داشته باشد- يعنى یک عمل نيك همه جانبه ، و يك مريم داشته باشد، نشسته در مقابل پاى عیسی، - يعنى توجه و اشتياق گرم با تمام قلب خود به خداوند، آنگاه خداوند خودش می آید و ايلعازر او- روح او- را زنده می کند ، و او را از تمام باندهايى كه روح و روانش را بسته رهايى مى بخشد. سپس یک زندگی کاملاً جدید برای او آغاز خواهد شد ، يك زندگى غیر جسمانى در بدن و غیرخاکی بر روی زمین. این یک رستاخیز واقعی در روح، قبل از رستاخیز آینده و با بدن خواهد بود!

مبانى ارتدوكس

فرمان-حكم نهم عهد عتیق: بر همسايه خود شهادت دروغ مده.

چه اسمی از یونانی به عنوان "تهمت زن" ترجمه شده است؟ شیطان. مسیح درباره شیطان گفت: «هیچ راستى در او نیست. وقتی دروغ می گوید ، از زبان خودش می گوید ، زیرا او دروغگو و پدر دروغگويان است »(یوحنا 8: 44). بدین ترتيب تهمت زن فرزند خوانده شیطان می شود.

این فرمان نه تنها توسط کسانی که به همسایه خود دروغ می گویند ، بلکه توسط کسانی که با این امر موافق هستند ، نقض می شود و در گناه محکوم كردن شرکت می کنند. فرد تهمت زن حداقل به سه نفر آسیب می رساند (خودش ، آنكه با او گفتگو مى كند ، فرد مورد تهمت).

چگونه می توان افترا علیه خود را درمان کرد؟ به ما دستور داده شده است: "برای کسانی که شما را آزرده خاطر می کنند دعا کنید" (لوقا 6: 28). باید برای کسی که تهمت می زند ، برای نرم شدن قلبش ، برای پایان سخت شدن، دعا کرد. سعی کنید آرام و عاقل باشيد.

كاهنى مورد تهمت قرار گرفت ، اما حتی سعی نکرد خود را توجیه کند. وی در گفتگوی شخصی خود با یک نفر اعتراف کرد: "من می دانم که به چه دلیل محکوم می شوم ، حتی اگر دلیل رسمی آن متفاوت باشد ، اما برای من دیگر این مهم نیست." او با شجاعت این آزمون را تحمل کرد ، تهمت آشکار شد ، تبرئه شد.

درس روز

 

قیمت اطاعت

در دفتر یک افسر مسن KGB ، مردی که به خدا ایمان داشت مورد بازجویی قرار گرفت. همه تلاش ها برای ترغیب وی به همکاری بی نتیجه ماند.

افسر گفت: "بیایید صادق باشیم." - خدای شما چه چیزی به شما داده که شما آنقدر متعصبانه به آن اعتقاد داريد؟ شما یک خانواده بزرگ دارید ، بچه ها بسيار و همسرتان، و شما هنوز لجبازید! آیا می دانید هرگز نمی توانید از اینجا خارج شوید؟! و خانواده تو برای چه کسی باقی خواهد ماند؟ این برگه را امضا کن و همه چیز فرق خواهد کرد. کار شایسته ، درآمد ، احترام. کودکان را در مدارس خوبى براى تعليم خواهی فرستاد.

ايماندار پاسخ داد: "باشه ، موافقم، اما من یک شرط دارم."

- چی؟

- بچه داری؟

- آره. پسرم به زودی بیست و دو ساله خواهد شد ، اما چه ارتباطی با موضوع دارد؟

- پس همین. تو به من اجازه خواهی داد که پسرت را به طرز وحشیانه ای شکنجه کنم تا به مرگ ، و تو براى اين ازمون انتقام نخواهى گرفت، بلكه برعکس ، مرا ببخشی. سپس به من بگو که چقدر مرا دوست داری ، به من و خانواده ام قول محافظت 24 ساعته و کمک به تمام نیازهایم را بده. تو زندگی ابدی به من عطا می کنی، و بنابراین من این را باور دارم ، پسرت را در روز سوم از مرگ زنده کن. سپس به تو قول می دهم: هرچه از من بخواهی انجام خواهم داد. علاوه بر این ، من تو را در برابر همه استاد خود خواهم نامید و در صورت لزوم جان خود را برای تو خواهم داد.

پس از گوش دادن ، افسر مدت زیادی سکوت کرد. سپس بلند شد و گفت:

- مرا بخاطر پیشنهاد احمقانه ام ببخش ، تو آزاد هستی.