11-5-2022

21-2-1401

تقويم جديد: روزه، روغن مجاز

تقويم قديم: روزه، روغن مجاز

 

با کلیک کردن بر روی هر یک از آیکون های صفحه می توانید درباره آن قدیس، جشن یا مناسبت مطالعه نمایید

بزرگداشت


قديسين متوديوس (٨٨٥ م) و كيريل (٨٦٩ م)، برابر با رسولان، اولين معلمان اسلاو

 

روز گراميداشت

تقویم جدید :   11   مى

تقويم قدیم  :  24   مى

 

قرائت كتاب مقدس

 ليتورگى الهى ؛

قرائت رساله رسولى : اعمال رسولان ٨: ١٨- ٢٥

قرائت انجيل مقدس : انجيل يوحنا ٦: ٣٥- ٣٩

دعاى روزانه

مسیح از مردگان برخاسته است ، او مرگ را با مرگ پایمال كرده است، و به آنانى که در قبر هستند زندگی مى بخشد.

خدا را در اعلى عليين جلال و بر روى زمين صلح و سلامتى، و در ميان مردم رضامندى باد! ای خداوند، لب و دهان مرا بگشا تا ستایش تو را اعلام نمايد. 

 

مزمور٦٣؛ 

ای خدا، تو خدای من هستی. در سحر تو را خواهم طلبید. جان من تشنه تو است و جسدم مشتاق تو در زمین خشک تشنه بی آب. چنانکه در قدس بر تو نظر کردم تا قوت و جلال تو را مشاهده کنم. چونکه رحمت تو از حیات نیکوتر است. پس لبهای من ترا تسبیح خواهد خواند. از اینرو تا زنده هستم تو را متبارک خواهم خواند. و دستهای خود را به نام تو خواهم برافراشت. جان من سیر خواهد شد چنانکه از مغز و پیه. و زبان من به لبهای شادمانی تو را حمد خواهد گفت، چون تو را بر بستر خود یاد می آورم و در پاسهای شب در تو تفکر می کنم. زیرا تو مددکار من بوده ای و زیر سایه بالهای تو شادی خواهم کرد. جان من به تو چسبیده است و دست راست تو مرا تایید کرده است. و اما آنانی که قصد جان من دارند هلاک خواهند شد و در اسفل زمین فرو خواهند رفت. ایشان به دم شمشیر سپرده می شوند و نصیب شغالها خواهند شد. اما پادشاه در خدا شادی خواهد کرد و هرکه بدو قسم خورد فخر خواهد نمود. زیرا دهان دروغگویان بسته خواهد گردید.

بعد از مزمور :

جلال بر پدر و پسر و روح القدس، اکنون و تا ابد و تا جمیع اعصار، آمین. 

هللویاه، هللویاه، هللویاه! جلال بر تو، ای خدا! (۳مرتبه)

 

چهارشنبه، صلیب مقدس و حیات‌بخش

 

تروپاريون ؛

ای خداوند، قوم خود را نجات ده و میراث خود را مبارک ساز. عطا كن که مسیحیان راستین بر دشمنان خود پیروز گردند. و به‌خاطر صلیب خویش، مسکن خود را حفظ فرما.

 

كونتاكيون ؛

همانطور که داوطلبانه به جای ما مصلوب گشتی، رحمت عطا فرما به کسانی که به نام تو خوانده شده‌اند. تمام مسیحیان ارتدوكس را به نام خویش شادمان گردان، با اِعطای نشانِ شکست‌ناپذیر، آن اسلحۀ صلح خویش، ایشان را بر دشمنانشان پیروز گردان.

 

انديشه هاى قديس تئوفان راهب

  

( اعمال رسولان 4 :1-10 ؛ یوحنا 3 :16-21 )

 

 «هر که به پسر خدا ایمان نیاورد هم اکنون محکوم شده است» ( یوحنا 3 :18 ). چرا؟ چون وقتی نور در اطراف است، او به خاطر عشقش به تاریکی در آن می ماند. عشق به تاریکی، نفرت از نور گنهكار را در اطراف او پر می کند، حتی بدون اینکه مشخص کند حقیقت چیست.  زیرا هر که این عشق خالصانه به حق را داشته باشد، او را از ظلمت گمراهی بیرون می آورد و به نور حق می رساند.

 یک مثال قدیس پولس رسول است، او دوستدار صمیمانه حقیقت بود، از صمیم قلب به آنچه که حقیقت می دانست، بدون هیچ دلبستگى اى پایبند بود. بنابراین، به محض این که حقیقت به او نشان داده شد، نه در آنچه او درست می دانست، او بلافاصله آن عقیده قدیمی را که معلوم شد درست نیست، رها کرد و با تمام وجود به حقیقت جدید و کاملاً ثابت شده چسبید. همین اتفاق در مورد هر عاشق صادق می افتد. حقیقت درباره مسیح مانند روز روشن است: بطلبيد و خواهید یافت.  کمک از بالا همیشه برای یک جوینده صادق آماده است.  بنابراین، اگر کسی در ظلمت کفر بماند، فقط به خاطر عشق به تاریکی باقی می‌ماند و به همین دلیل هم اکنون محکوم شده است.

  

مبانى ارتدوكس

 

فرمان ششم عهد جدید :  خوشا به حال پاکدلان، زیرا ايشان خدا را خواهند دید.

 

 هر روز یک مسیحی با سخنان مزمورنویس به خدا روی می آورد: «خدایا، دلى پاک در من بيافرين (مزمور 51).  قلب مرکز روحانی یک فرد است.  "خوشا به حال پاک دلان" - پاک از افکار و امیال گناه آلود.  برای مسیحیان، مهم است که نه تنها از ارتکاب گناه به صورت آشکار اجتناب کنند، بلکه از افکار گناه‌آمیز نیز خودداری کنند، زیرا هر گناهی با یک فکر شروع می‌شود و تنها پس از آن به عمل تبدیل می‌شود.

 

 کتاب مقدس می‌گوید که افکار تا چه حد می‌توانند مضر باشند: «افکار شیطانی، قتل، زنا، دزدی، شهادت دروغ، کفرگویی، از دل انسان بیرون می‌آیند».  کسی که روح ناپاکی دارد، افکار ناپاک مرتکب بالقوه گناهانی است که بعداً قابل مشاهده می شود.

 مترادف پاکی دل، سادگی است.  متضاد - فریب.  همچنین پاکی دل نیز وجدان پاک است.

 در رابطه با این فرمان، باید در مورد دو مفهوم زهد ارتدوكس گفت: طهارت ذهن و حفظ ذهن و قلب (می توان گفت بهداشت ذهن).  آنچه می بینیم، می شنویم، می خوانیم و به آن فکر می کنیم. اگر تمام شب برنامه‌های گفتگویی یا برنامه‌های سیاسی را تماشا می‌کنید، یا از یک مهمانی پر سر و صدا برمی‌گردید، فقط می‌توانید رویای یک دعای دقیق و متمرکز را داشته باشید.

 می توانید با تغذیه قياس کنید: ما آنچه را که می خوریم به دقت ارزیابی می کنیم، از ترس مسمومیت یا آسیب رساندن به بدن. در مورد روح هم همینطور است. روح چگونه تغذیه می کند؟ از طریق 5 حواس؛ روح دارای 5 "مری" روحانی است که اصلی ترین آنها بصری و سپس شنوایی است. همانطور که غذای بد می تواند به بدن آسیب برساند، اطلاعات مضر نیز می تواند به روح آسیب برساند.

 نتیجه تحقق این فرمان، شناخت خداوند است. انسان متدین حضور خدا را درک و احساس می کند. شرط شناخت خدا علاوه بر ایمان، حال اخلاقی انسان، طهارت نفس از شهوات است. این فرمان نه تنها در مورد عالی ترین حالت - اندیشیدن به خدای نامرئی با دید روحانی است، بلکه در مورد آگاهی از حضور او در دنیای اطراف ما که در دسترس همگان است ، نیز می باشد .

 

توصيه عملى

 

ما به معبد نمی رويم تا به خدا یادآوری کنیم که او چه کاری باید برای ما انجام دهد، بلکه برای شنیدن صدای خدا در مورد کارهایی که باید برای نجات خود انجام دهیم به کلیسا می رویم.

 

 

درس روز

یکی از نجیب زاده ها نزد راهب سرافیم ساروف آمد، از اینکه معلم به فرزندنش زبان فرانسه را خوب یاد نمی دهند، شکایت کرد و از او پرسید که چه باید بکند.

قديس به او گفت: «تو ای مادر، بهتر است به فرزندانت دعا کردن به خدا را بیاموزى، آنگاه او به راحتی زبان فرانسه را یاد خواهند گرفت».