25-4-2022

5-2-1401

تقويم جديد: بدون روزه

تقويم قديم: بدون روزه

 

با کلیک کردن بر روی هر یک از آیکون های صفحه می توانید درباره آن قدیس، جشن یا مناسبت مطالعه نمایید

بزرگداشت

شمايل مادر خدا با نام مورومرسول مقدس و انجيل نگار، قديس مرقس (٦٣ م) 

روز گراميداشت

تقویم جدید :  25  آوريل

تقويم قدیم  : 8 مى

 

قرائت كتاب مقدس

 قرائت انجيل صبح ؛

انجيل لوقا ٢١: ١٢- ١٩

ليتورگى الهى ؛

قرائت رساله رسولى : اعمال  رسولان ١٢: ١- ١١

قرائت انجيل مقدس : انجيل يوحنا ١: ١٨- ٢٨

 

دعاى روزانه

سرود پاسكا

مسیح از مردگان برخاسته است ، او مرگ را با مرگ پایمال كرده است، و به آنانى که در قبر هستند زندگی مى بخشد.

 

خدا را در اعلى عليين جلال و بر روى زمين صلح و سلامتى، و در ميان مردم رضامندى باد! ای خداوند، لب و دهان مرا بگشا تا ستایش تو را اعلام نمايد. 

 

مزمور٣؛ 

 ای خداوند دشمنانم چه بسیار شده اند. بسیاری به ضد من برمی خیزند. بسیاری برای جان من می گویند: «به جهت او در خداخلاصی نیست.» لیکن تو ای خداوند گرداگرد من سپر هستی، جلال من و فرازنده سر من. به آواز خود نزد خداوند می خوانم و مرا از کوه مقدس خود اجابت مینماید. و اما من خسبیده، به خواب رفتم و بیدار شدم زیرا خداوند مرا تقویت می دهد. از کرورهای مخلوق نخواهم ترسید که گرداگرد من صف بسته اند. ای خداوند، برخیز! ای خدای من، مرا برهان! زیرا بر رخسار همه دشمنانم زدی؛ دندانهای شریران را شکستی. نجات از آن خداوند است و برکت تو بر قوم تو میباشد.

بعد از مزمور :

جلال بر پدر و پسر و روح القدس، اکنون و تا ابد و تا جمیع اعصار، آمین. 

هللویاه، هللویاه، هللویاه! جلال بر تو، ای خدا! (۳مرتبه)

 

دوشنبه، دعا به میکائیل مقدس و تمام فرشتگان

تروپاريون ؛

ای فرمانده تمامی لشکریان آسمان، ما نالایقان بی‌وقفه از تو استدعا می‌کنیم که ما را با سپر دعاهایت در برگیری و زیر بالهای جلال روحانى خود بپوشانی. ما در برابر تو افتاده، فریاد می‌زنیم: «از ما در برابر تمامی آسیب ها محافظت کن، ای سرور قدرتهای آسمان!»

 

كونتاكيون ؛

شما، ای سروران و رهبران لشکر خدا، ای خادمین جلال الهی و راهنمایان بشر، بطلبید هر آنچه را که برای ما نیکوست، و برایمان رحمتی بی‌کران بطلبيد، ای فرمانده لشکرهای آسمانی.

 

 


انديشه هاى قديس تئوفان راهب

 

(اعمال 10: 34–43 ؛ یوحنا 8: 12–20)

خداوند می گوید: "من نور جهان هستم. هر كه مرا متابعت كند ، در تاریكی راه نخواهد رفت ، بلكه نور حيات را يابد". بنابراین ، کسی که از خداوند منحرف شود ، او از نور منحرف شده و به سوى تاریکی می رود ، و بنابراین یک تاریک کننده واقعی وجود دارد. شما می دانید که تعليم مسیح به چه چیزهایی نیاز دارد ، و ببینید: به محض اینکه کسی افکار مغایر با این تعالیم را انجام می دهد ، نترسید که او را دشمن روشنگرى (يك تاريك كننده) بنامید ، این نام مستقیم او است. 

خداوند تعلیم می دهد که خدا در ذات یک است و از نظر شخص سه گانه است ، این پرتوی از نور طبیعی حقیقت است. هرکس خلاف این را موعظه کند ، از نور به تاریکی منتهی می شود ، و او یک تاريك كننده (دشمن روشنگرى) است.

خداوند تعلیم می دهد که خدا در سه شخص ، جهان را با کلام خود آفریده است ، براى آن نور الهی را فراهم مى كند، كه اين نور مسیرهای تاریک زندگی ما را روشن می سازد ، نه با نور تسکین دهنده زمینی: هر کسی خلاف این را موعظه کند ، منجر به تاریکی بدون شادی مى شود - او یک تاریک کننده است.

خداوند تعلیم می دهد که خدا، انسان را به تصوير و شباهت خود خلق كرده است، او را آفريد تا در بهشت ​​زندگی كند. وقتی او گناه کرد ، عادلانه او را از بهشت ​​بیرون کرد تا در این زمین پر از غم و نیاز زندگی کند. با این حال ، او کاملاً از وى عصبانی نبود ، بلکه مقدمه نجات او را از طریق مرگ پسر مجسم خدا بر روی صلیب طراحى كرد - و این یک نور روحانى است که تاریکی اخلاقی را که روح ما را احاطه می کند ، روشن می سازد. هرکسی که خلاف این امر را موعظه کند ، به تاریکی هدايت می كند و یک فرد تاريك كننده است.

خداوند تعلیم می دهد: ایمان بیاورید ، و قدرت فيض را در آيين مقدس الهی دریافت کرده، طبق احكام من زندگی کنید و نجات خواهید یافت - این تنها راهی است که نور خدا در ما وارد می شود و ما را روشن می سازد. او که خلاف اين را آموزش می دهد ، می خواهد ما را در تاریکی نگه دارد و بنابراین یک تاريك كننده است.

خداوند تعلیم می دهد: وارد دروازه های باریک یک زندگی سخت و فداکارانه شوید ، و این تنها راه رسیدن به نور است. هرکس به راه گسترده خوش گذرانى سوق يابد ، به تاریکی منتهی می شود ، و این یک تاريك كننده است.

خداوند تعلیم می دهد: آخرین را به یاد بیاورید - مرگ ، قضاوت ، جهنم ، بهشت ​​- و این نوری است که آینده ما را روشن می کند. هر کسی که تعليم دهد مرگ پایان همه چیز است ، او تاریکی را بهره ما می سازد ، و بنابراین یک تاريك كننده (دشمن روشنگرى) است. دوستداران نور ، از این چیزها می آموزند که تاریکی را تشخیص دهند و از آن دوری کنند.

 

 

 

مبانى ارتدوكس

 

ا

فرمان-حكم دوم عهد عتیق: براى خود بت و تصویرى نسازيد. آنها را پرستش نکنید و به آنها خدمت نکنید.

 

این فرمان، پرستش خلقت به جای خالق را منع می کند. تنها با چشم پوشی از همه بتهاى مادی و مجازی ، می توان به خدا نزدیک شد.

فرمان دوم تكريم شمايل ها را رد نمی کند ، این امر اول را روشن می کند. در اینجا شما باید معنی کلمه "بت" را به یاد داشته باشید. این یک تصویر مجسمه ای از یک خدای بت پرست است. برای ما ، این کلمه معنای وسیع تری پیدا کرد - یک مورد پرستش و ستایش.

این دستور در عهد عتیق در مخالفت با بت پرستی آمده و تأکید کرده است که خداوند توصیف ناپذیر ، غیر قابل تصور است. ما در حال حاضر در زمان عهد جدید زندگی می کنیم ، زمانی که تجسم و ایجاد کلیسا امکان احترام به شمايل ها را فراهم کرد. خدا، انسان شد و این به ما امکان می دهد تا او را در شکل یک انسان به تصویر بکشیم.

این فرمان پوشیدن طلسم ها ، نگهداری اشیا پرستش غیر مسیحی در خانه (مجسمه ها ، تصاویر مذهبی) ، نعل اسب بر روی درب ، طلسم های روی شیشه در ماشین را منع می کند. بت ها، نمادهای بت پرستانه عصر جدید ، فال و طالع بينى هستند. يك بت همچنین می تواند همه چیزهایی باشد که فرد را از مسیر نجات گمراه می کند ، هر آنچه که به جای خدا در روح حاکم است. لزوماً نباید آن چيز ماهیتی غير سالم داشته باشد. حتی یک عمل نجیب یا آرزو ، اگر جایی بیش از حد در روح اشغال کند به ضرر شناخت خدا و ارتباط با خداست ... یک همسر ، یک کودک ، یک معترف ، دوستی ، خلاقیت ، علم - همه چیز می تواند تبدیل به یک موضوع پرستش ناسالم شود، یک بت همچنین می تواند یک فرد محبوب - نویسنده ، هنرمند ، ورزشکار ، خواننده و غيره باشد. در زمان ما ، یک حیوان اغلب به یک بت تبدیل می شود ، که شخص با آن روح خود را تسخیر می کند. و یک شخص خودش می تواند برای خودش بت باشد ، و با از خود گذشتگى در خدمت نفس خود باشد.

  

توصيه عملى

در هنگام تقدیس نخل، معنای متن دعاى آن به عبارت زیر خلاصه می شود: "... و شاخه های درخت در دست کسانی است که حمل ، مشاهده و حفظ می کنند." معلوم مى شود که هدف كليسا تقدیس نخل نبوده است ، بلکه خود آن شخص كه شاخه نخل را به دست گرفته بوده است. در مجموعه ای از دعاهای كاهنى حاوی آيين مقدس و مناسك، حتی دستورالعملی برای بركت نخل با آب مقدس وجود ندارد. این در کتاب خدمات - کتابی حاوی تواشیح از مراسم مذهبی ، جشن هاست، اما بعداً در آنجا ظاهر شد ، به عنوان بازتابی از عمل مستقر شده.

درس روز

 

در یك كلیسا ، كاهن متوجه شد كه تقریباً هر یكشنبه هنگام مراسم ليتورگى ، مسيحى مومنى با دو عصا مى ايستد و دعا می كند. یک بار بعد از خدمت ، او به وى نزدیک شد ، نام او را پرسید ، در مورد شرایط زندگی او پرسید و ، اتفاقا ، پرسید که آیا برای او سخت است که هر روز یکشنبه با چنین پاهای دردناک در معبد خدا حاضر باشه. در جواب ، آن زن سخن شگفت انگیزی را بر زبان آورد: "بله پدر، سخت است ، اما قبل از اینکه با پای خود  به معبد بروم ، قلبم آنجا جلوتر می رود."