يكشنبه قديس مريم مصرى 

مقدمه

در یکشنبه پنجم از روزه بزرگ ، کلیسای ارتدوكس مادر صالح ما، مادر مریم مصرى را گرامی می دارد. روز جشن قديس مريم مصر 1 آوریل است ، با این حال ، وی همچنین در این یکشنبه به دلیل شناخته شدن وى به عنوان الگوی توبه توسط كليسا گرامی داشته می شود.

زندگی قديس

مادر مقدس ما مریم در مصر متولد شد. او در دوازده سالگی پدر و مادرش را رها کرده بود تا به اسکندریه برود ، و هفده سال بعد را در فسق و فجور و بزرگترین گناهان گذراند. او که در امور پارچه بافی زندگی می کرد ، بدن خود را به هر مردی عرضه کرد ، نه از روى اجبار تن به اين كار مى داد، مانند بسیاری از زنان فقیر ، اما گویی در آتش شهوت فرو رفته بود و هیچ چیز نمی توانست او را آرام كند ..

یک روز ، او با دیدن جمعیتی از لیبی ها و مصری ها که به سمت بندر حرکت می کردند ، آنها را دنبال کرد و با آنها به مقصد اورشلیم حرکت کرد و بدنش را برای پرداخت کرایه خود ارائه داد. هنگامی که آنها به شهر مقدس رسیدند ، او جمعیتی را که به سمت کلیسای رستاخيز که روز ترفيع صلیب بود ، دنبال کرد. اما ، هنگامی که او به آستانه کلیسا رسید ، یک نیروی نامرئی علی رغم تلاش های مکرر از طرف او ، مانع ورود وى شد ، اگرچه سایر زائران توانستند بدون هیچ مانعی وارد آنجا شوند. او که در گوشه ای از ورودى تنها مانده بود ، متوجه شد که این نجاست زندگی او است که مانع از نزدیک شدن او به چوب مقدس می شود. او گریه کرد و سينه خود را زد و با دیدن شمايلى از مادر خدا، به او اينچنين دعا کرد: "ای بانوی ملكه که خدا را در جسم حمل کردی ، می دانم که نباید جرات کنم به شمايل تو نگاه کنم ، تو كه از نظر روح و جسم پاك هستي ، چون من فاسد هستم ، بايد تو را از نفرت پر كنم. اما ، همانطور كه ​​خدايي كه از تو تولد يافت تا گناهكاران را به توبه فراخواند ، به كمك من بيا! اجازه بده به كلیسا بروم و در برابر صلیب او سجده كنم. و به محض دیدن صلیب ، من قول می دهم كه از دنیا و همه لذتها صرف نظر خواهم كرد ، و راه رستگاری را كه می خواهی به من نشان دهی دنبال خواهم كرد. "

او احساس كرد كه ناگهان از قدرتي كه او را در دست داشت آزاد شده و توانست وارد كليسا شود. او در آنجا صمیمانه صلیب مقدس را گرامی داشت و سپس با بازگشت به شمایل مادر خدا ، خود را آماده پیمودن راهی که باکره به او نشان می داد اعلام کرد. صدایی از بالا به او پاسخ داد: "اگر از اردن عبور کنی ، استراحت خواهی یافت."

او با ترک کلیسا ، سه نان با صدقه ای که زائری به او داده بود خریداری کرد و دريافت که کدام جاده به اردن منتهی می شود و یک شب به کلیسای مقدس يحيى تعمید دهنده رسید. پس از شستن خود در رودخانه ، او در راز مقدس عشاء ربانى را دريافت کرد ، نیمی از نان ها را خورد و در ساحل رودخانه به خواب رفت. صبح روز بعد ، او از رودخانه عبور کرد و از آن زمان به بعد در کویر زندگی کرد ، چهل و هفت سال در آنجا ماند بدون اینکه هرگز با انسان دیگری یا حیوان دیگری روبرو شود.

در طول هفده سال اول ، لباس های او به زودی فرسوده شد ، روز از گرما می سوخت و شب از سرما می لرزید ، او از گیاهان و ریشه های وحشی تغذیه می کرد. اما بیش از آزمایش های جسمی ، او مجبور بود با حملات خشونت آمیز هواى نفس و خاطرات گناهان خود مواجه شود و خود را به زمین بیندازد و از مادر خدا درخواست کرد که به کمک او بیاید. توسط خدا محافظت می شود ، که هیچ چیز دیگری نمی خواهد جز اینکه گناهکار به او رجوع كند و زندگی کند، محافظت شد، وى با اين رياضت خارق العاده تمام هواى نفس خود را از قلبش ريشه كن كرد و توانست آتش آرزوهاى نفسانى را به شعله عشق الهى بدل كند. و برای او اين امكان را بوجود آورد که صحرا و سکونت ناپذیرى آنرا را با شادى تحمل کند ، گویی که در جسم نیست.

بعد از این همه سال ، یک پیر مقدس به نام زوسيماس (4 آوریل) ، که طبق سنتی که توسط قديس ايوتيميوس ایجاد شده بود ، برای دوره روزه بزرگ به صحرای آن طرف اردن رفته بود ، روزی یک شکل انسانی با بدن دید كه توسط آفتاب سیاه شده و موهایش سفید است و به  روى شانه هایش افتاده. او به دنبال این موجود که از پیش او فرار کرد دوید و التماس کرد تا بركت خود را به او بدهد و چند کلمه نجات بخش به او بگويد. هنگامی که او به زمين افتاد ، مریم ، كه او را هرگز ندیده بود به نام صدا کرد ، به او فهماند که او یک زن است و از او خواست که ردای خود را براى او بياندازد تا برهنگی او را بپوشاند.

با اصرار راهب ، كه در نهايت به ملاقات با موجودى خداپسند كه به كمال زندگى رهبانى دست يافته بود ، قديس داستان زندگى خود و بازگشتش به خدا را با گريه براى او بازگو كرد. سپس ، ماجراى خود را که تمام کرد ، از او التماس کرد که سال بعد با عشاء مقدس به ساحل اردن بیاید.

وقتی آن روز فرا رسید ، زوسیماس مریم را در کنار رودخانه مشاهده کرد. او نشان صلیب را ساخت و از اردن عبور کرد و روی آب قدم زد. او که گریه می کرد ، گفت: "خداوندا ، اکنون بنده خود را رخصت بده ، بر حسب کلام تو با آرامش برود ؛ زیرا چشمان من نجات تو را دیده اند" (لوقا 2: 29). او سپس از زوسیماس اجازه گرفت و از او خواست سال بعد در مکانی که برای اولین بار ملاقات کرده بودند با او ملاقات کند.

وقتی يك سال گذشت، زوسیماس ، در حال رفتن به نقطه مورد توافق ، بدن مقدس او را روی زمین دراز کشیده ، و دستانش را به شكل صلیب دید كه صورتش را به سمت شرق چرخانده بود. او در اشک نوشته اى را روى زمين پیدا كرد که توسط قدیس روی آن نوشته شده بود: "در روز اول ماه آوریل ، همان شب مصائب خداوند و منجى ما عیسی مسیح ، پس از شرکت در عشاء مقدس، مريم درگذشت. " زوسیماس که با آموختن نام قديس در غم و اندوه خود را دلجویی مى کرد ، متعجب شد که فهمید وی طی چند ساعت مسافتى بیش از بیست روز راهپیمایی را طی کرده است.

پس از اینکه سعى بيهوده خود را در كندن زمین با چوب داشت ، ناگهان شیرى را مشاهده کرد که به بدن مریم نزدیک شده و پاهای او را لیس می زند. به دستور پير ، این جانور با پنجه هاى خود حفره ای كند، که در آن زوسیماس با دعا بدن قديس را قرار داد.

در بازگشت به صومعه ، او شگفتی هایی را که خداوند برای کسانی که از گناه دور می شوند و با تمام قلب به سمت او حرکت می کنند ، ثبت کرد. مريم از آن گناهکار سر سختى که بود، برای بسیاری از روح هايى که زیر بار گناه خرد شده اند ، به منبع امید و الگویی برای تبدیل شدن، تبديل شد. به همین دلیل پدران مقدس جشن یاد او را در پایان روزه بزرگ به عنوان تشویق برای همه کسانی که از نجات خود غافل شده اند قرار داده و اعلام کرده اند که توبه می تواند حتی در ساعت یازدهم آنها را به سوی خدا بازگرداند.

بزرگداشت ارتدوكس جشن قديس مریم مصرى

روز جشن قديس مريم مصرى 1 آوریل ، روز آراميدن وی است ، با این حال کلیسای ارتدوكس نیز در یکشنبه پنجم از روزه بزرگ، بزرگداشت اين قديس را گرامی می دارد. به عنوان یکشنبه روزه بزرگ ، این مراسم بزرگداشت با مراسم ليتورگى الهی قديس باسیل كبير برگزار می شود ، که قبل از آن مراسم دعاى صبح برگزار می شود. یک دعاى مغرب بزرگ در عصر روز شنبه برگزار می شود.

قرائت کتاب مقدس برای یکشنبه پنجم روزه بزرگ به شرح زیر است: در سرويس دعاى صبح : قرائت هفتگی انجیل که مقرر شده است خوانده مى شود. در مراسم ليتورگى الهی: عبرانیان 9: 11-14؛ مرقس 10: 32-45.

قديس مریم مصرى همچنین در روز پنجشنبه قبل از یکشنبه پنجم روزه بزرگ ، هنگامی که زندگی وی در هنگام اجرای كانن بزرگ قديس اندرو از کرت خوانده می شود ، بزرگداشته می شود. در پایان هر قصیده از كانن یک قطعه به احترام او خوانده می شود. در کلیساهای محلى مراسم و كانن معمولاً غروب چهارشنبه انجام می شود.

سرودهای جشن

آپوليتيكيون: پلاگال تن چهارم

ای مادر، در تو ، آنچه در تصویر خدا در ماست ، به طور قابل اعتماد نجات یافته است؛ زیرا ، پس از پذیرش صلیب ، به دنبال مسیح رفتی و با اعمال خود آموختی که بدن را تحقیر کنی ، زیرا از بین خواهد رفت ، تا برای روح که جاودان است، غیرت داشته باشی. بنابراین، مریم مقدس، روح تو با فرشتگان، شادی مى نمايد.

 

كونتاكيون: تن چهارم
اى مريم متبارك، پس از فرار از تاریکی گناه ، قلب خود را که شایسته شکوه و جلال است با نور توبه روشن کرده ای ، به نزد مسیح آمدى و مادر مقدس و پاک او را به عنوان شفيعى مهربان براى خود قرار دادى. بنابراین، آمرزش گناهان را دریافت کردی و تو همیشه با فرشتگان شادی می نمايى.